Česko už udělilo víza 354.631 uprchlíkům z Ukrajiny

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, foto: Halin Selasicz / INCORP images
ČTK 25. května 2022 10:08
Sdílej:

Česko v úterý vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1219 speciálních víz, zhruba o 350 méně než před týdnem. Za tři měsíce trvání ruské invaze dostalo víza dočasné ochrany 354.631 lidí. Údaje dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je v současné době v zemi mezi 75 až 80 procenty z původně registrovaných běženců.

Cizinecké policii se od počátku ukrajinsko-ruského konfliktu přihlásilo 259.415 lidí, v úterý jich přibylo 2049. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kteří nadále tvoří asi 30 procent uprchlíků.

Nejvíce běženců zůstává v Praze, kde jich podle posledních informací ministerstva pobývá 82.277. Hlavní město se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) proto v úterý navrhl omezit lidem prchajícím před invazí vyplácení dávek a dotací na jejich ubytování v místech, kde už není kapacita. Podle něho by se měl také koordinovaně řídit přesun běženců do míst s volnější kapacitou. Rakušan za jednodušší cestu, jak uprchlíky nasměrovat do méně vytížených krajů, označil lepší informovanost například při zápisech do škol.

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) minulý týden projednal novelu zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina. Úprava explicitně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie. Prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní a zároveň zkrátí dobu, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na tři dny.

Nově budou muset žadatelé o dočasnou ochranu z Ukrajiny prokázat, že mají zajištěné ubytování, pokud nebudou mít bydlení zprostředkované krajským asistenčním centrem. Novela obsahuje také zkrácení nároku uprchlíka na zdravotní pojištění.

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán tlačí na Zelenského dopisem. Chce, aby do Maďarska pustil ropu

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek prostřednictvím dopisu vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby znovu pustil ropu do Maďarska. Kyjev si také má podle Orbána odpustit jakékoliv další útoky na maďarskou energetickou bezpečnost. 

Světové celebrity
Princ Harry

Britský princ Harry poslal u příležitosti čtvrtého výročí zahájení ruské invaze Ukrajině vzkaz

Britský princ Harry u příležitosti čtvrtého výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu ocenil tamní obyvatele a prohlásil, že jejich síla je inspirací pro celý svět. V poselství adresovaném rehabilitačnímu centru Superhumans, které se stará o zraněné válečné veterány, Harry uvedl, že Ukrajina ukázala lidstvu, jak vypadá skutečná odolnost.

Zahraničí
Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové mají Pokrovsk pod kontrolou. Další postup ale nebude jednoduchý

Pokrovsk je zcela v rukou ruských vojáků, míní experti z Institutu pro studium války (ISW). Neplatí však domněnky Moskvy, že po pádu města se invazní armádě otevře cesta k zásadnímu postupu dále na západ. Nic takového se podle odborníků neděje. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a Meghan na návštěvě Jordánska. Pozval je šéf WHO

Princ Harry a jeho žena Meghan ve středu dorazili na ostře sledovanou návštěvu Jordánska, kde zavítali mezi děti v uprchlickém táboře. Navštívili také nemocnici, uvedla britská stanice BBC. Cesta probíhá v době vážné krize uvnitř královské rodiny, protože bývalý princ Andrew, strýc Harryho, je vyšetřován pro podezření ze zneužití pravomoci.