Česko v neděli podruhé za sebou nevydala žádné vízum uprchlíkům

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 8. srpna 2022 10:41
Sdílej:

Česká republika v neděli stejně jako v sobotu nevydala ukrajinským uprchlíkům žádné vízum dočasné ochrany. Je to první víkend od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu, kdy se tak stalo. Vyplynulo to z informací, které na twitteru pravidelně zveřejňuje ministerstvo vnitra. Minulou neděli získalo dočasnou ochranu v ČR 11 Ukrajinců. Celkem ji dostalo 407.528 uprchlíků.

Prvním dnem, kdy Česko od počátku rusko-ukrajinského konfliktu neudělilo ani jedno vízum dočasné ochrany, byla sobota, řekl v neděli ČTK Adam Rözler z ministerstva vnitra a připomněl, že počty vydaných víz o víkendových dnech byly už v minulých týdnech poměrně nízké a dosahovaly jen nízkých desítek.

Dočasná víza umožňují jejich držitelům pobývat v Česku až rok a otevírají jim přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Na zdravotní pojištění mají běženci nárok nejvýše 150 dnů od udělení víza.

Cizinecké policii se od počátku války nahlásilo 403.379 lidí, v neděli jich bylo 1669. Na policii nemusí hlásit pobyt děti mladší 15 let, kterých je mezi běženci podle statistik ministerstva asi třetina. Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z konce července ale z dat ze zápisů do škol plyne, že v zemi je méně než 300.000 Ukrajinců. Někteří se totiž vrací zpět na Ukrajinu nebo odchází do jiných zemí.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry opět vytočil Brity. Nechápou, jak si to mohl dovolit!

Britská novinářka Rebecca Jonesová se ve svém nejnovějším komentáři ostře opřela do prince Harryho. Reagovala tak na jeho článek v magazínu Time, ve kterém vévoda ze Sussexu vzdal hold legendárnímu přírodovědci siru Davidu Attenboroughovi u příležitosti jeho stých narozenin. Harry ve svém textu označil jubilanta za „světského svatého“ a prohlásil, že je pro britskou národní identitu stejně nezbytný jako šálek čaje.

Světové celebrity
princ George z Walesu

Britská královská rodina stojí před zásadním rozhodnutím. Týká se prince George!

Britská královská rodina v těchto dnech intenzivně řeší budoucnost nejstaršího syna prince Williama a princezny Kate. Princ George, který letos oslaví své dvanácté narozeniny, by měl již letos na podzim nastoupit na střední školu. Pár byl v pátek spatřen v městečku Oundle v hrabství Northamptonshire, kde si prohlíželi prestižní místní vzdělávací ústav.

Světové celebrity
Kim Kardashian

Kim Kardashian má smůlu. Pokud si vezme Lewise Hamiltona, přátelé na svatbu nepůjdou!

Nejlepší přítel Kim Kardashian, dvaapadesátiletý Jonathan Cheban, se vtipně vyjádřil k možnosti, že by se televizní hvězda počtvrté provdala. Tentokrát se spekuluje o jejím vztahu s hvězdou Formule 1, Lewisem Hamiltonem. Pár je spolu romanticky spojován od listopadu loňského roku, přestože se znají již deset let. Cheban v rozhovoru pro Daily Mail s nadsázkou uvedl, že pokud by došlo na svatbu, on se jí už nezúčastní.

Světové celebrity
Natalie Portmanová

Natalie Portman začala nový život v Evropě!

Natalie Portman se rozhodla poodhalit soukromí a sdílet se svými fanoušky střípky z nového života v Paříži. Herečka, která se před lety odstěhovala ze Spojených států, zveřejnila na svém Instagramu sérii fotografií s prostým popiskem „Paris lately“. Snímkem u řeky Seiny, momentkami uměleckých děl i přírody dává nahlédnout do své každodennosti v době, kdy očekává příchod svého třetího potomka.