Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum dočasné ochrany, stejně jako oba dny minulého víkendu. V pátek dostalo dočasnou ochranu 882 žadatelů. Od začátku ruské invaze získalo víza, která jejich majitelům umožňují mimo jiné pobývat v zemi až rok, 411.575 lidí, informovalo dnes na twitteru ministerstvo vnitra.
Reálný počet uprchlíků pobývajících v ČR je nižší, někteří se totiž vracejí na Ukrajinu nebo odjíždějí do jiných zemí. Podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je v republice méně než 300.000 běženců z Ukrajiny.
Cizinecké policii se v sobotu ohlásilo 1370 uprchlíků, dohromady od únorového začátku války registruje téměř 415.600 běženců. Pobyt nemusí hlásit děti mladší 15 let, kterých je mezi běženci podle statistik ministerstva asi třetina. Z dospělých je pak víc než 70 procent žen. Podle ministerstva práce a sociálních věcí si v Česku dosud našlo práci přes 101.000 ukrajinských uprchlíků.
Dočasná víza jejich držitelům otevírají i přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Na zdravotní pojištění mají běženci nárok nejvýše 150 dnů od udělení víza.
Počet udělených víz se liší podle dne, kdy jsou vydávána. O víkendových dnech bývá udělených víz jen maximálně několik desítek, minulý víkend Česko poprvé od začátku války nevydalo ani jedno vízum dočasné ochrany a stejná situace se opakovala i tuto sobotu. V pátky stát uděluje zhruba 800 víz, v úterky a čtvrtky zhruba 500 a v pondělky a středy pak zpravidla počet vydaných víz přesahoval tisícovku.
Návrat tropického počasí už se během letošních letních prázdnin nepředpokládá. Teploty mohou být dokonce v některých obdobích podprůměrné. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Televizní diváci se brzy mohou těšit na Štefana Margitu. Nepůjde ale tentokrát o koncert či operní představení, operní pěvec má být hlavní postavou nového dokumentu. Margita nyní odhalil své pocity z nedávného natáčení.
Jaromíru Soukupovi šlo při nedávném útoku o život, tvrdí lidé z jeho okolí, když komentují zranění, která podnikatel při incidentu utrpěl. Podle nejnovějších informací byla zlomenina ruky ještě komplikovanější, než se doposud myslelo.
Britská královská rodina se nedávno rozrostla o dalšího člena, kterého v Portugalsku přivedla na svět princezna Eugenie. S manželem si ale ještě nějaký čas nechávala jedno tajemství. S pravdou se rozhodla jít ven až v úvodu tohoto srpnového týdne.
Leoš Mareš se nepřipravuje jen na SuperStar, ale i na další vysílání Evropy 2, kam se tradičně vrátí po prázdninové pauze. Ve studiu by se s ním měla objevit nová tvář, kterou budou mnozí logicky považovat za náhradu zesnulého Patrika Hezuckého.
Jihočeští kriminalisté pokročili s případem nedělního násilného úmrtí ženy v centru Českých Budějovic. Podle závěrů vyšetřování se jedná o vraždu, ze které byl obviněn muž, jemuž hrozí až osmnáctiletý trest odnětí svobody.
Bývalý britský princ Andrew už přišel o řadu poct a privilegií, ale královská rodina vedená jeho bratrem ho ještě nehodila zcela přes palubu. Nejnovější informace ostrovních médií jsou toho důkazem. Andrewovo jméno totiž nechybí na důležitém seznamu.
Legendární pražské divadlo Sklep zasáhla o víkendu smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel člen souboru Jan Boháč. Podle dostupných informací přišel o život při tragické nehodě na kole, kterou vyšetřuje jihočeská policie.
Pondělí přineslo výraznou změnu počasí v Česku. Po dlouhé době zapršelo víceméně na celém území republiky, potvrdili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na vyřešení problému se suchem to však ani zdaleka nestačilo.
David Prachař není jediným známým hercem, který v posledních dnech vstoupil do manželství. Černobílými fotografiemi ze svatby se již před uplynulým víkendem pochlubil Hynek Čermák, jehož manželka se opět jmenuje Veronika.
V jihofrancouzském přístavním městě a na sousedním ostrově ve Velké Británii se konalo poslední rozloučení se světoznámou velšskou zpěvačkou Bonnie Tyler, která zemřela v červenci ve věku 75 let. Rodačka z Walesu, vlastním jménem Gaynor Hopkins, podlehla pooperačním komplikacím v nemocnici v Portugalsku, kde byla předtím hospitalizována kvůli akutnímu zákroku v oblasti střev. Zpěvačka s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavila hity jako Total Eclipse of the Heart nebo Holding Out For A Hero.
Známý finský kytarista Timo Tolkki, který žije po boku Dominiky Gottové, se na sociálních sítích podělil o kulinářský zážitek z domova. Na stůl servíroval netradiční pokrm zvaný kuře s pečeným banánem, ovšem výsledná podoba jídla vyvolává spíše obavy než kulinářské nadšení.