Ve středu, kdy byl státní svátek, vydalo Česko uprchlíkům z Ukrajiny 24 víz dočasné ochrany. Před týdnem jich bylo 645, byl ale pracovní den. Celkem vydala Česká republika od počátku ruské invaze běžencům 388.020 víz. Vyplývá to z údajů, které dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Přesný počet uprchlíků pobývajících v ČR není znám, část z nich totiž odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu.
Vydaných víz, která umožňují jejich držitelům pobývat v zemi až rok a přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce, postupně ubývá. V pracovních dnech s výjimkou pondělí se v minulém týdnu počet víz pohyboval mezi 600 a 700, o měsíc dřív to bylo mezi 800 a 1000. Počet vydaných víz roste po víkendech či jiných volných dnech, kdy fungují některá krajská asistenční centra v omezeném režimu.
Na cizinecké policii, kde se nemusí hlásit děti mladší 15 let, se za více než čtyři měsíce trvání ruské invaze na Ukrajinu nahlásilo 340.312 lidí. Ve středu jich bylo 1428. Dětí do 15 let je mezi běženci podle posledních statistik ministerstva vnitra zhruba třetina.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v polovině června uvedl, že v Česku zůstává asi 280.000 až 300.000 běženců, od počátku června jejich počet stagnoval. Aktuální odhad ČTK shání.
Český dopravce Leo Express dnes informoval o tom, že posiluje své autobusové spoje mezi slovenskými Košicemi a Mukačevem na západě Ukrajiny. Společnost operativně zvyšovala spoje už od počátku invaze, aby lidem prchajícím před válkou umožnila odjezd, během dubna se podle ní ale poměr cestujících otočil a zhruba dvě třetiny cestujících v posledních třech měsících míří z Košic zpět na Ukrajinu. Autobusy do Mukačeva navazují na vlakové spoje mezi Košicemi a Prahou.
Podle statistik ministerstva vnitra je stále nejvíce uprchlíků v Praze, kde do dnešního dne nahlásilo pobyt 89.319 běženců. Hlavní město je dlouhodobě přetížené a postrádá kapacity pro uprchlíky, magistrát proto v květnu uzavřel Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Centrum bude znovu otevřeno 11. července, podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) tak rozhodla vláda.
Slovensko na začátku letošního roku zaskočila zpráva o vážných zdravotních problémech Doroty Nvotové, u které byla odhalena rakovina. Úspěšná herečka podstoupila operaci a nyní je v rekonvalescenci. Jak tato fáze léčby pokračuje?
Manželství Davida a Victorie Beckhamových čelí podle britských médií dosud nejtěžší zkoušce. Jejich nejstarší syn Brooklyn Beckham totiž na sociálních sítích zveřejnil šokující prohlášení, ve kterém své rodiče obvinil z neustálé snahy kontrolovat jeho život a ničit jeho vztah s manželkou Nicolou Peltz. Victoria Beckham je podle zdrojů z blízkého okolí těmito obviněními zdrcená a cítí se hluboce uražena, zejména popisem svého chování na synově svatbě.
Manžel britské celebrity Katie Price, podnikatel Lee Andrews, čelí skandálu poté, co byl jeho profil s nabídkou doprovodných služeb nalezen na dubajském webu pro dospělé. Andrews, který se s modelkou oženil po pouhých několika dnech známosti, veškerá obvinění rezolutně odmítá. Podle jeho vyjádření pro deník Mirror za vytvořením falešného profilu stojí „zhrzená bývalá partnerka“, která se mu tímto způsobem snaží pomstít a poškodit jeho pověst.
Britský zpěvák Sir Rod Stewart ostře zaútočil na amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho nedávným výrokům na adresu britských vojáků působících v Afghánistánu. Trump v rozhovoru pro stanici Fox News prohlásil, že jednotky NATO sice v zemi byly, ale držely se spíše v ústraní a mimo přední linie. Tato slova vyvolala vlnu pobouření mezi veterány, politiky i rodinami padlých vojáků, ke kterým se nyní přidal i jednaosmdesátiletý rockový veterán.
Rodina frontmana skupiny Rolling Stones Micka Jaggera prožívá náročné období plné nejistoty. Rodinní příslušníci legendárního zpěváka se obrátili na veřejnost s naléhavou žádostí o pomoc při pátrání po sedmatřicetiletém Alexanderu Keyovi. Ten je dlouholetým partnerem Jaggerovy vnučky Assisi Jacksonové a otcem jejích dvou dětí.
Monika Bagárová se během pobytu v zahraničí ocitla ve víru spekulací ohledně možného těhotenství. Původně na komentáře fanynek nereagovala. Když ale přišel přímý dotaz, rozhodla se upřímně odpovědět.
Nový rozsudek v kauze obžalovaného psychiatra Jana Cimického zatím nepadl. Obvodní soud pro Prahu 8, jemuž se kauza loni vrátila, odložil vynesení verdiktu na březen. Cimický je obžalován z více než 30 případů vydírání či znásilnění žen.
Prezident Petr Pavel před odletem na soukromou zahraniční cestu svolal narychlo mimořádnou tiskovou konferenci, na niž se ostře ohradil proti postupu ministra zahraničních věcí Petra Macinky. Podle hlavy státu se ministr dlouhodobě snaží ovlivnit prezidentské rozhodnutí ohledně jmenování nového člena vlády, přičemž k tomu využívá nátlakové metody směřované na prezidenta i jeho poradce. Dosavadní pokusy o ovlivňování prezident posuzoval shovívavě, situace se však zásadně změnila po doručení dvou nočních textových zpráv.
Zimní počasí může způsobit další potíže při chůzi či v dopravě. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí během nadcházející noci tvorba slabé ledovky na části území republiky.
Karlos Vémola po propuštění na kauci fanouškům sliboval, že se vyjádří k obviněním. Na doporučení právního zástupce to nakonec neudělá. Zápasník chce nechat policisty dělat svou práci, věří v rychlé a řádné prošetření případu.
Českou uměleckou scénu zasáhla v úvodu týdne smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel malíř, sochař a ilustrátor Boris Jirků, jenž také působil jako pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
Jméno Felixe Slováčka je v médiích skloňováno často, přičemž hudebníkovi se to zvlášť v některých případech nepozdává. Co jej ale nyní přinutilo k tomu, aby se obrátil na právníka?