Za posledních sedm dní udělilo Česko uprchlíkům z Ukrajiny 4327 víz dočasné ochrany. Bylo to o 43 více než v předchozím týdnu. Od počátku ruské invaze koncem února získalo víza 424.302 ukrajinských běženců. Vyplývá to z údajů na twitteru ministerstva vnitra. Dočasná víza jejich držitelům otevírají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.
Nejvíce víz v posledních sedmi dnech udělily úřady Ukrajincům v pondělí, a to 1413. Ve středu pak dostalo víza 1265 běženců. V ostatních pracovních dnech jich úřady udělily řádově stovky. O víkendových dnech nebyla vydána žádná víza, stejně jako v předchozím týdnu.
Na cizinecké policii se v uplynulém týdnu nahlásilo 16.549 lidí z Ukrajiny. V mezitýdenním srovnání jich bylo o 3200 více. Na policii se musí nahlásit do tří dnů od příjezdu do země, ohlašovat se nemusí děti do 15 let, kterých je mezi uprchlíky asi třetina. Celkově se od začátku války zaregistrovalo na českých úřadech 459.243 Ukrajinců.
Přesný počet ukrajinských běženců pobývajících v České republice není znám. Koncem srpna, půl roku po začátku ruské invaze, odhadoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jejich počet na více než 300.000.
Mezi uprchlíky je i mnoho dětí ve školním věku. Do škol v České republice tento týden nastoupilo 57.000 až 60.000 dětí z Ukrajiny, řekl ve čtvrtek při zahájení nového školního roku ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Resort podle něj očekával vyšší počet středoškoláků. "Problém máme spíš u středoškolské mládeže, to je dáno tím, že mají jiný vzdělávací systém, mají jedenáctiletku," uvedl Balaš. Řada dětí ve věku 17 let se proto na střední školy v ČR nepřihlásilo, protože chtějí dokončit školní docházku na Ukrajině, přestože teď mají on-line výuku.
V nejnovějším balíku dokumentů, které americké ministerstvo spravedlnosti (DOJ) zveřejnilo v souvislosti s kauzou Jeffreyho Epsteina, se objevilo dvanáctisekundové video, které mělo údajně zachycovat Epsteinovu sebevraždu. Jak se však rychle ukázalo, jde o podvrh, který se do oficiálních souborů dostal kuriózní cestou.
Jak už dnes server stars24.cz informoval, v Měchenicích u Prahy v domě MMA zápasníka Karlose Vémoly probíhá rozsáhlý zásah Národní protidrogové centrály, kterému asistují také příslušníci Celní správy. Podle webu Novinky je Vémola mezi zadrženými, ačkoliv měl dnes nastoupit do nemocnice.
Vánoční bohoslužba v kostele svaté Máří Magdalény na panství Sandringham je pro britskou královskou rodinu neodmyslitelnou tradicí. Princ George, princezna Charlotte a princ Louis se zde každoročně setkávají s davy příznivců, kteří je zahrnují květinami, plyšáky i sladkostmi. Ačkoli tyto momenty působí velmi bezprostředně, i pro přijímání darů od veřejnosti platí v královské rodině přísný protokol, který určuje, co si děti mohou nechat a co nikoliv.
Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym zůstávají i na sklonku roku 2025 napjaté, což potvrzuje i fakt, že vévoda ze Sussexu stráví letošní Vánoce v kalifornském Montecitu. Podle královského experta Richarda Fitzwilliamse je společné sváteční setkání v Sandringhamu v dohledné době prakticky vyloučené. I přes mírné náznaky zlepšení komunikace v některých oblastech totiž odborník upozorňuje, že diplomatický smír a rodinné Vánoce jsou dvě naprosto odlišné věci.
Kelly Osbourne se v emotivním rozhovoru svěřila s tím, jak moc ji zasáhla smrt jejího otce, rockové legendy Ozzyho Osbourna. Člen kapely Black Sabbath zemřel letos v červenci ve věku 76 let a rodina se nyní připravuje na první Vánoce bez něj. Jednačtyřicetiletá Kelly přiznala, že od otcova odchodu se cítí jako úplně jiný člověk a má pocit, že její staré já už neexistuje. „Vánoce už nikdy nebudou stejné a já také ne,“ uvedla s tím, že ztráta tak „magické“ osobnosti člověka navždy změní.
Herecká hvězda Zendaya tráví letošní vánoční svátky v Londýně po boku svého snoubence Toma Hollanda a jeho nejbližších. Devětadvacetiletá představitelka seriálové Rue se objevila na vzácných rodinných fotografiích, které v pondělí 22. prosince sdílel Tomův bratr Sam na sociálních sítích. Skupina se společně vydala na interaktivní herní zážitek inspirovaný populární reality show „The Traitors“ (Zrádci), kde se hráči snaží odhalit podvodníky ve vlastních řadách.
Letošní Vánoce přinesou do Česka po dlouhé době skutečně zimní atmosféru, doprovázenou však nepříznivými povětrnostními podmínkami. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal na Štědrý den výstrahy, které varují před přívaly nového sněhu, silným nárazovým větrem a tvorbou sněhových jazyků. Meteorologové upozorňují, že situace může zejména v horských oblastech a na východě země komplikovat dopravu i sváteční přípravy.
V Měchenicích u Prahy je od úterního rána rušno. V domě známého MMA zápasníka Karlose Vémoly probíhá rozsáhlý zásah Národní protidrogové centrály, kterému asistují také příslušníci Celní správy.
Otec vévodkyně Meghan, jednaosmdesátiletý Thomas Markle starší, prochází v závěru roku 2025 mimořádně těžkým obdobím. Poté, co se začátkem roku přestěhoval na Filipíny, ho postihly vážné zdravotní komplikace, které vyvrcholily tříhodinovou operací a amputací levé nohy. Jelikož se zákrok odehrál mimo Spojené státy, jeho americké zdravotní pojištění náklady nepokrylo, což rodinu uvrhlo do finanční tísně.
Princezna Kate si během let vybudovala mimořádně stabilní a věrný okruh přátel, který pro ni byl klíčový zejména v náročném roce 2024, kdy bojovala s rakovinou. Mezi její nejbližší důvěrnice patří kamarádky z dob studií na Marlborough College, jako jsou Hannah Carter a Emilia Jardine-Paterson. Emilia, která je uznávanou interiérovou designérkou a kmotrou prince George, dokonce Kate pomáhala s výběrem látek a dekorací pro jejich venkovské sídlo Anmer Hall v Norfolku.
Herecký svět i rodinu George Clooneyho zasáhla bolestná ztráta. V pátek ve věku 65 let zemřela umělcova starší sestra Adelia „Ada“ Zeidlerová, která podlehla dlouhému boji s rakovinou. Slavný herec vydal emotivní prohlášení, v němž svou sestru označil za hrdinku, která čelila nemoci s neuvěřitelnou odvahou i humorem. George zdůraznil, že jemu i jeho manželce Amal bude Ada nesmírně chybět.
Vánoce budou letos výjimečné, konstatovali meteorologové. Po dlouhé době mají být opět zimní a na některých místech i bílé. Ve středu večer se navíc očekávají mrazy. Česko se také zbaví inverze, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).