Česko vydalo ve čtvrtek uprchlíkům z Ukrajiny 581 víz dočasné ochrany, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem. Od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu dostalo víza v Česku přes 377.000 uprchlíků. Údaje dnes ministerstvo vnitra zveřejnilo na twitteru. Někteří uprchlíci ze země odjíždějí do jiných zemí nebo se vracejí na Ukrajinu, podle odhadu úřadů tak nyní pobývá v Česku asi 280.000 až 300.000 uprchlíků.
Nejvíce uprchlíků zůstává v Praze, kde podle ministerstva vnitra ohlásilo pobyt zhruba 88.000 běženců. Od čtvrtka je v hlavním městě uzavřeno Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Vedení města o uzavření rozhodlo kvůli přeplněnosti Prahy a nedostatečným kapacitám, někteří hejtmani rozhodnutí Prahy kritizují.
O systému rozmisťování ukrajinských uprchlíků rovnoměrně do jednotlivých krajů dnes jednají pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s premiérem Petrem Fialou (ODS). Hřib po vládě dlouhodobě požaduje vytvoření systému rozmisťování ukrajinských uprchlíků do méně vytížených krajů. Dnes opět přednese možnost motivovat uprchlíky k přesunu snížením dávek pomoci v přetížených krajích. V uplynulých týdnech na jednání se státem a ministerstvem vnitra byl tento návrh odmítnut, uvedl už dříve.
Na cizinecké policii se od počátku rusko-ukrajinského konfliktu nahlásilo 302.616 lidí, ve čtvrtek jich bylo 1811. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky podle statistik zhruba třetina.
Sněmovna v úterý schválila novelu zákona zvaného lex Ukrajina, podle které budou ministerstva a další úřady i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny po ruské vojenské invazi. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků. Snazší a rychlejší by mělo být budování dočasných staveb pro ubytování a vzdělávání uprchlíků. Zákon schválil ve středu Senát, ještě ho musí podepsat prezident.
Běženci budou také moci žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima. Půjde o 4250 korun měsíčně pro dospělé a o 3050 korun za měsíc pro děti.
Varování před ledovkou platilo pro část Česka od nedělního večera do pondělního dopoledne. Podle nejnovější výstrahy meteorologů bude stejné nebezpečí hrozit i přes noc na úterý. Ve středu se pak očekávají další sněhové srážky.
Freddie Mercury šel s pravdou ven už o den dříve, ale až 23. listopadu 1991 se lidé po celém světě dozvěděli, že trpí nevyléčitelnou nemocí. To už slavnému zpěvákovi zbývaly poslední hodiny života. Jak zněla jeho poslední slova?
V čele hnutí Stačilo, za které v říjnových sněmovních volbách neúspěšně kandidovali komunisté či někteří sociální demokraté, nastanou personální změny. Daniel Sterzik oznámil, že skončí jako předseda. Hnutí hodlá nadále podporovat jako bloger Vidlák.
Princezna Kate se sice do britské královské rodiny nenarodila, ale jako manželka budoucího krále stále častěji tahá za nitky. Jednou z jejích snah je pokus o usmíření mezi manželem a jeho mladším bratrem. Podle dostupných informací se snaží působit na prince Harryho, aby podnikl jisté kroky, které by zlepšení vztahů umožnily.
Zimní počasí způsobilo na začátku posledního listopadového týdne problémy v dopravě. Česko totiž zasypal sníh, pro některá místa navíc platí i výstraha před ledovkou. Komplikace nastaly v automobilové či železniční dopravě.
V Česku by i poslední listopadový víkend mohl přinést podobné počasí, jaké jsme pocítili v uplynulých dvou volných dnech. V noci má mrznout a ani přes den se teploty nemusí dostat nad nulu, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Horskou službou otřásla během končícího týdne jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 42 let zemřel záchranář Roman Fišnar. Podle kolegů podlehl komplikacím po vážném úrazu.
Česko v posledních dnech trápí zdravotní stav Patrika Hezuckého, který je hospitalizován v nemocnici s blíže nespecifikovanou nemocí. Už ho tam navštívil věrný kamarád Leoš Mareš, který následně prozradil, jak na tom jeho parťák je. Nyní se ozval sám Hezucký.
Nová česká vláda by podle pravděpodobného příštího premiéra Andreje Babiše (ANO) měla vzniknout do poloviny prosince. Babiš to naznačil v pravidelném videu, které zveřejnil v neděli dopoledne. Předseda hnutí, které zvítězilo v říjnových sněmovních volbách, je na tom prý domluvený s prezidentem Petrem Pavlem.
Jiřina Bohdalová nedávno vynechala jeden knižní křest, ačkoliv byla uvedena na pozvánce, a odvolávala se na lékaře, že nemá chodit mezi lidi. V posledních dnech ale opakovaně vyrazila do společnosti. V druhém případě na ni dohlížela její neméně slavná dcera.
Česko v uplynulých hodinách sevřel mráz a na některých místech také zasypal sníh, s projevy zimního počasí je ale nutné počítat i po víkendu. Vyplývá to z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Český fotbal zase jednou bojuje o fanoušky, jimž reprezentanti po výhře nad Gibraltarem nešli poděkovat za neúnavnou podporu. Příští šanci získat si příznivce zpátky na svou stranu budou mít fotbalisté v březnu, kdy zabojují o postup na mistrovství světa. Už znají soupeře.