Česko vyšle na slovenskou hranici s Ukrajinou 50 policistů

Česká republika vyšle na žádost slovenské policie na slovensko-ukrajinskou hranici 50 policistů. Jejich úkolem bude pomáhat při registraci osob překračujících hranici, uvedla dnes policie na svém twitterovém účtu. Kvůli bezpečnosti nebude policie zveřejňovat detaily o přepravě českého kontingentu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ČTK sdělil, že policisté by měli odjet v úterý.

Policie ČR, ilustrační foto

"Slovensko oficiálně požádalo o policejní pomoc, zítra (v úterý) by měl odjet kontingent čítající 50 policistů," uvedl Rakušan. Ministr dříve opakovaně informoval o dohodě se Slovenskem, že na případnou žádost Česko své policisty do sousední země vyšle. "Úkolem policistů bude pomáhat při registraci osob překračujících státní hranici," doplnila dnes policie.

Rakušan před odpoledním jednáním ministrů s opozičními politiky o zahraniční politice uvedl, že práce policistů na Slovensku by v konečném důsledku měla pomoci i Česku. "Měli bychom lepší představu, kolik z těch lidí přicházejících na Slovensko směřuje do ČR," řekl novinářům. O přesné době odjezdu policistů ještě české úřady diskutují se slovenskými.

Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek, který od dubna převezme vedení policie, uvedl, že policisté budou na slovenské hranici s Ukrajinou pomáhat čtyři týdny. Dalších 40 policistů je Česko připraveno poskytnout unijní agentuře Frontex. Polovina z nich je součástí týmu, který musí být z rozhodnutí agentury vyslán v řádu dnů, polovina může být poskytnuta na základě výzev například z Rumunska nebo Polska.

Slovenské ministerstvo vnitra dnes ČTK informovalo, že požádá agenturu Frontex o pomoc při ochraně své 98 kilometrů dlouhé hranice s Ukrajinou, která je také vnější hranicí EU a schengenského prostoru. Bratislava minulý týden vyčlenila 1500 vojáků na pomoc policistům na slovensko-ukrajinské hranici.

Od čtvrtka, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu, přešlo na Slovensko přes společnou hranici více než 30.000 Ukrajinců. Počty každým dnem stoupají a na hraničních přechodech se čeká až 12 hodin, podle slovenské policie odbavování lidí zpomalují kontroly na ukrajinské straně. Ze strany ukrajinských uprchlíků zatím není podle slovenských úřadů velký zájem o ubytování na Slovensku, většina pokračuje za rodinou.

České ministerstvo vnitra kvůli situaci na Ukrajině již dříve připravilo plán pomoci uprchlíkům se čtyřmi stupni podle intenzity pomoci a počtu příchozích. Minulý týden vláda spustila druhý ze čtyř stupňů. Počítá tak v tuto chvíli se zajištěním 5000 lidí. Na tuto podporu a zabezpečení by podle odhadů mohlo být potřeba 1,5 miliardy korun.

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější