Česko vyšle vojáky do nové jednotky NATO na Slovensku, schválila Sněmovna

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 24. března 2022 11:10 | akt. 24. března 2022 11:41
Sdílej:

Česká armáda bude moci vyslat vojáky do nové dvoutisícové jednotky Severoatlantické aliance na Slovensku, jejímž cílem je posílit obranyschopnost východního křídla NATO v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Misi dnes schválila Sněmovna i hlasy opozice. Senát dal souhlas už před týdnem. Čeští vojáci mají velet mnohonárodní jednotce, v níž budou i vojáci z Německa, Polska, Slovinska, Nizozemska a USA.

Mise má "silný politický a praktický výraz solidarity naplňovat závazek kolektivní obrany NATO", řekla poslancům ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Vybudování jednotky je reakcí na "bezdůvodnou agresi" Ruska vůči Ukrajině, pro kterou neexistuje v civilizovaném světě omluva, dodala. Její předchůdce a předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO) mimo jiné uvedl, že mise je v souladu s mezinárodním právem a má posílit schopnost odstrašení a snížit riziko eskalace válečného konfliktu.

Schválený mandát umožňuje nasazení až 650 českých vojáků, a to do poloviny příštího roku. Do alianční jednotky odjede podle Černochové kolem 400 vojáků, zbytek mandátu poslouží jako rezerva pro jejich střídání. Česká armáda kromě velení a spojení vyšle do uskupení mechanizovanou jednotku, vojenskou policii a postará se o logistické zabezpečení. Do jednotky budou posláni z ČR také výsadkáři, ženisté a tanková jednotka, uvedla ministryně. Celková podoba jednotky se má doladit na Slovensku 4. dubna, dodala. Podobné jednotky NATO budou i v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Doplní jednotky NATO v Polsku a v Pobaltí.

Po misi hlasovalo 143 ze 151 přítomných poslanců. Zbývajících osm poslanců z ANO, ODS, KDU-ČSL a STAN se hlasování zdrželo. Podporu misi slíbil před hlasováním jménem poslaneckého klubu SPD Jiří Kobza. Vláda by ale podle něj měla vyjasnit, jaké konkrétní úkoly budou vojáci plnit a "jestli nemůže dojít k nějakému zneužití této obranné mise". Poslanec ODS Pavel Žáček k tomu uvedl, že za zneužití nemůže být považováno to, že by se vojáci v případě nutnosti postavili proti ruské agresi a že SPD by možná chtěla na Slovensko poslat vojáky neozbrojené. Předseda poslanců SPD Radim Fiala to odmítl, s obranou slovenského území souhlasil. "My jsme s tím v pohodě," řekl.

Pod jednotku ve vojenském obvodu Lešť na Zvolensku bude patřit také pět desítek vojáků, kteří vybudovali a provozují humanitární základnu pro ukrajinské uprchlíky u obce Jamník nedaleko Liptovského Mikuláše. Jejich působení na Slovensku má zatím formu "mimořádného cvičení", které bylo slovenskou stranou schváleno, uvedla Černochová.

Celkové náklady na slovenskou misi mají činit zhruba 540 milionů korun, které budou hrazeny z rozpočtu ministerstva obrany mohou se ale zvýšit s ohledem na inflaci a možné změny ve složení jednotky, řekla ministryně. Zdroje chce hledat v rámci úprav dalších armádních misí v zahraničí.

Vláda již dříve zároveň rozhodla, že aliance může kdekoli na svém území nasadit 180 chemických specialistů a 400 příslušníků 4. brigády rychlého nasazení, kteří byli vyčleněni pro síly velmi rychlé reakce Severoatlantické aliance.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Na Kolínsku došlo k vraždě. Starší ženu zřejmě zavraždil cizinec

Středočeští kriminalisté od odpoledních hodin vyšetřují násilné úmrtí starší ženy v mobilheimu v Ratenicích na Kolínsku. Informoval o tom web novinky.cz. Policie zadržela podezřelého po automobilové nehodě v nedaleké Vrbové Lhotě. 

Zahraničí
Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj se setkali v Bílém domě. (18.8.2025)

Trump přivítal Zelenského v Bílém domě. Vidí šanci na ukončení války na Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj těsně po 19. hodině středoevropského času dorazil do Bílého domu, s nečekaně vřelým přivítáním na něj čekal americký prezident Donald Trump. Úvodní tisková konference byla poklidná, oba lídři zodpověděli otázky novinářů a asi po pětačtyřiceti minutách se odebrali na jednání bez pozornosti médií. 

Zahraničí
Petr Fiala

Fiala si přeje stanovení jasných bezpečnostních záruk pro Kyjev

Ukrajina musí dostat jasné bezpečnostní garance od USA a Evropy, konstatoval premiér Petr Fiala (ODS) po nedělní videokonferenci evropských lídrů, která předcházela dnešní schůzce v Bílém domě, kde americký prezident Donald Trump přivítá ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského a několik vybraných evropských státníků. 

České celebrity
Marek Eben

Marek Eben a nová výzva pod hlavičkou StarDance. Čekal něco jiného

Jen staří známí se v podstatě sejdou na podzim na zastávkách StarDance Tour. Tančit budou páry z dosavadních řad televizní show, hodnotit je budou zkušení porotci a také moderátorská sestava bude osvědčená. Marek Eben se přesto domnívá, že to bude zase něco nového.