Česko zahájí předsednictví. Dorazí zástupci Parlamentu, reprezentace Hradu nikoliv

Z Pražského hradu na páteční zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie v Litomyšli nedorazí nikdo. Zúčastní se členové vedení parlamentních komor, někteří předsedové poslaneckých a senátorských klubů a výborů. ČTK to dnes sdělil Marek Zeman, mluvčí ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN).

Miloš Vystrčil

České předsednictví zahájí společné zasedání české vlády a Evropské komise v čele s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou. Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes po jednání kabinetu uvedl, že jednotlivé pracovní skupiny budou prezentovat členům komise své priority. Česko podle něj čeká spousta výzev na domácí i evropské scéně. Vláda je připravena předsednictví zvládnout důstojně, míní.

Večer se uskuteční Koncert pro Evropu, na němž Česká filharmonie zahraje Smetanovu symfonickou báseň Z českých luhů a hájů, Sukovu Pragu a Brahmsův první klavírní koncert.

Z vedení Sněmovny potvrdili účast na pátečním programu předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a místopředsedové Věra Kovářová (STAN), Olga Richterová (Piráti), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jana Mračková Vildumetzová a Karel Havlíček (oba ANO). Horní komoru budou reprezentovat předseda Miloš Vystrčil (ODS) a první místopředseda Jiří Růžička z klubu STAN.

Dále se zúčastní například šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek, předseda lidoveckých poslanců Marek Výborný, zastoupení budou mít i kluby ODS a TOP 09. Senátorský klub ODS bude reprezentovat jeho šéf Zdeněk Nytra, účast potvrdil i zástupce lidoveckého klubu.

Akci nevynechají ani čtyři předsedové parlamentních výborů spojených se zahraniční a evropskou politikou. Zúčastní se lídři sněmovního evropského a zahraničního výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a Marek Ženíšek (TOP 09) a šéfové senátních výborů pro záležitosti EU David Smoljak (STAN) a pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý).

V podvečer zahájí v Klášterních zahradách výstavu Dospěli jsme v EU ministr Bek. Putovní expozice ČTK vznikla při příležitosti oslav 18 let členství České republiky v EU, v průběhu předsednictví se bude přesouvat po všech krajích. V Litomyšli zůstane tři týdny.

Do Litomyšle nedorazí šest eurokomisařů, mimo jiné šéf unijní diplomacie Josep Borrell či místopředseda komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans. Nepřijedou také komisař zodpovědný za rozpočet Johannes Hahn, za téma rozšíření Olivér Várhelyi, za mezinárodní partnerství a rozvoj Jutta Urpilainenová či za vzdělání a kulturu Mariya Gabrielová.

Policie hledá řidiče formule, která se v sobotu proháněla po D4

14.08.2022 13:42 Po dálnici D4 v sobotu jezdila formule, její jízdu na video zachytili a na sociálních sítích…

Mimořádná daň by prošla legislativním procesem do konce roku, řekla…

14.08.2022 12:28 Případné zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku by mělo legislativním procesem projít do…

ANO podle Schillerové zašle dopis Fialovi, požádá o výměnu Rakušana

14.08.2022 12:13 Poslanecký klub opozičního hnutí ANO zašle otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (ODS) a bude žádat…

V Českém Švýcarsku ráno drony monitorovaly sedm míst se zvýšenou teplotou

14.08.2022 11:38 V národním parku České Švýcarsko byl v noci klid, ráno drony při kontrole objevily šest míst se…

Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny vízum, podobně jako minulý…

14.08.2022 11:07 Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum dočasné ochrany, stejně jako oba dny…

Čechům žijícím v cizině dnes končí lhůta pro zápis mezi voliče

14.08.2022 10:37 Češi, kteří mají trvalé bydliště v zahraničí, mají dnes poslední možnost požádat o zápis do seznamu…

V sobotu přibylo víc nakažených než před týdnem

14.08.2022 09:24 Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V…

V Českém Švýcarsku panuje klid, desítky hasičů hlídají oblast

13.08.2022 21:51 Aktualizováno Z národního parku České Švýcarsko odjely dnes ráno poslední hasičské odřady. Na místě zůstává…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Aktualizováno Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí se začali vracet domů

13.08.2022 17:22 Aktualizováno Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se začali vracet téměř po třech týdnech…

Související:

Nejnovější