Nová česká vláda sice pracuje na efektivnějším potírání korupce či střetu zájmů, některé korupční případy na vysokých místech a zvláště jejich pomalé vyšetřování však vzbuzují obavy. Uvedla to dnes Evropská komise v každoročním nezávazném hodnocení stavu právního státu ve všech 27 zemích Evropské unie.
Unijní exekutiva se rovněž v případě Česka kriticky vyjádřila o nedostatečné transparentnosti vlastnictví médií, o výrocích ombudsmana na adresu menšin či o malé veřejné podpoře nevládních organizací.
Podle nejvyššího státního zástupce Igora Stříže zpráva vyznívá ve vztahu ke státnímu zastupitelství pozitivně. Zpráva Evropské komise potvrzuje, že Česká republika dlouhodobě zaostává v boji s korupcí a odhodlání současné vlády to změnit je diskutabilní, soudí protikorupční organizace Transparency International (TI).
Komise jako v předchozích dvou letech hodnotila soudní systémy, boj proti korupci, pluralitu médií a celkovou kontrolu a vyváženost institucí v jednotlivých členských zemích. Zpráva obsahuje řadu nezávazných doporučení, jak by měly země situaci ve zmíněných otázkách zlepšit.
V českém případě komise ve zprávě ocenila probíhající reformy justice, jejichž cílem je posílit nezávislost soudců či státních zástupců. Pozitivní je podle ní také plánované přijetí nové protikorupční strategie, avšak dosavadní potírání korupce na vysokých místech nevidí jako dostatečné.
"Případy korupce na vysokých místech nadále vzbuzují obavy, zvláště v souvislosti s odklady ve vyšetřování," konstatovala EK. Pozastavila se také nad milostí, kterou prezident Miloš Zeman udělil v korupční kauze šéfovi lánské obory Miloši Balákovi.
Problematický je podle komise rovněž fakt, že veřejnost nemá jasné informace o vlastnících médií. Ačkoli se současná vláda snaží zavést pravidla pro zlepšení transparentnosti a předcházení střetu zájmů při vlastnictví médií, dosud se je schválit nepovedlo. Médiím se na rozdíl od řady jiných sektorů nedostalo veřejné podpory proti dopadům covidové krize, uvádí komise. Novináři také čelí výhrůžkám, které jsou stále "součástí politického prostředí".
Zpráva EK připomíná, že expremiér Andrej Babiš (ANO) je obžalovaný z podvodu s unijní dotací v souvislosti s farmou Čapí hnízdo, a že formální obvinění bylo poprvé vzneseno už v roce 2016. Podle komise u této a dalších kauz týkajících se současných nebo bývalých vysoce postavených činitelů "existují obavy", a to kvůli "délce postupů ve všech fázích procesu včetně vyšetřování, stíhání a rozsouzení". Vedle Babiše a Baláka v tomto kontextu zmiňuje "stíhání dvou soudců, vysoce postaveného činitele ministerstva a vícero případů v městských zastupitelstvech".
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ČTK napsal, že zprávu Evropské komise jeho úřad zaznamenal a bude ji analyzovat. "Po prvotním prostudování máme za to, že zpráva vyznívá ve vztahu ke státnímu zastupitelství pozitivně a správně popisuje například aktuální legislativní snahy o posílení nezávislosti veřejné žaloby. Pokud jde o hodnocení 'high-level' korupčních kauz a jejich vyšetřování, na které odkazujete, je třeba uvést, že zpráva k tomuto stanovisku neuvádí žádné statistické údaje a opírá se podle tam uvedených zdrojů pouze o poznatky od několika neziskových organizací. Výslovně zmiňována je jediná trestní věc, a to kauza bývalého premiéra Andreje Babiše, která je ovšem atypická osobou obviněného a masivní medializací a svou povahou není korupční," uvedl Stříž.
Česká republika má podle Transparency International značné mezery v legislativě, chybí jí například základní zákonná ochrana oznamovatelů nebo pravidla pro lobbing. Vláda měla podle organizace dost času na to, aby představila potřebné zákony. "Její odhodlání je ale diskutabilní. To dokládá například neexistující diskuse nad novými koncepčními dokumenty pro boj s korupcí, přičemž staré jsou platné do konce roku," sdělil ČTK ředitel české pobočky TI Ondřej Kopečný. Upozornil i na to, že Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí se za současného kabinetu ještě nesešla. "Občanská společnost tak nemá přehled o tom, co současná vláda v boji s korupcí chystá," dodal.
Ačkoli česká vláda podle Evropské komise pokračuje v práci na zvýšení podílu občanských organizací na rozhodování o důležitých otázkách, zcela bez problémů nejsou jejich omezené možnosti dostat se k veřejným financím. Nedostatky vidí komise i v ochraně lidských práv, jejíž část je na ombudsmanovi, některá témata však žádný specifický orgán neřeší. "Ombudsmanova prohlášení na adresu Romů či LGBTQI osob nadále vyvolávají znepokojení," uvedla komise na adresu ochránce veřejných práv Stanislava Křečka.
Unijní exekutiva pro Česko vydala šest doporučení, která souvisejí s některými z uvedených připomínek. Mimo jiné by podle nich ČR měla zapracovat na zrychlení procesů při velkých korupčních aférách a pokročit s reformou státních zastupitelství. Kromě toho komise doporučuje zavést etické kodexy pro členy obou komor parlamentu nebo posílit pravidla a mechanismy týkající se nezávislé správy veřejnoprávních médií.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.
Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.