Teploty v Česku dnes na třech místech vystoupaly na 25 stupňů Celsia a výše, čímž byla naplněna meteorologická definice letního dne. Nejtepleji bylo ve Vimperku na Prachaticku, kde odpoledne naměřili 26,2 stupně. Padl tam tak rekord pro 30. říjen, podobně jako na většině všech stanic měřících alespoň 30 let. ČTK to řekl Filip Smola z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Příčinou extrémně vysokých teplot je velmi teplý a suchý vzduch ze severozápadní Afriky, uvedli meteorologové na twitteru. V důsledku inverze byly dnes nejvyšší teploty naměřeny ve středních a vyšších nadmořských výškách. Naopak při mlze a nízké oblačnosti zůstávaly teploty kolem 13 stupňů, což byl případ hlavně jižní a střední Moravy a severozápadu Čech, uvedl ČHMÚ na facebooku.
Nejtepleji dnes bylo hlavně na jihu a jihozápadě Čech. Vedle Vimperku prožili letní den také lidé v Kašperských Horách na Klatovsku, kde se rtuť v teploměru dostala na 25,4 stupně Celsia. Přesně 25 stupňů zaznamenala stanice Hliniště na Prachaticku.
Dvě desetiny stupně pod hranicí letního zůstaly stanice v Pohoří na Šumavě, Volarech a v Tachově. V Hejnicích v Jizerských horách bylo dnes 24,7 stupně. Přes 24 stupňů bylo ještě na dalších devíti místech.
Rekord pro 30. říjen byl dnes překonán na 86 místech s dobou měření alespoň 30 let, což představuje většinu takových stanic. Na některých místech byl rozdíl oproti předchozímu maximu výrazný. Například ve Vimperku bylo dosavadním maximem 17,6 stupně z roku 2004, zatímco dnes tam bylo o více než 8,5 stupně tepleji.
Na třech stanicích dnes padl teplotní rekord nejenom pro 30. říjen, ale i pro kterýkoliv jiný říjnový den. V Nové Vsi v Horách v Ústeckém kraji bylo 24,5 stupně Celsia, zatímco dosavadní říjnový rekord byl 23,7 stupně z 2. října 1985. Na Měděnci, rovněž v Ústeckém kraji, dnes naměřili 24,1 stupně Celsia, čímž bylo překonáno měsíční maximum z 2. října 2011, které mělo hodnotu 22 stupňů. Třetí stanicí, kde dnes padl říjnový rekord, byl Churáňov na Prachaticku. Nové maximum tam je po dnešku 23,9 stupně, o tři desetiny stupně víc než činil dosavadní rekord z 19. října 2012.
Teplotní rekordy padaly v Česku už ve čtvrtek, pátek a v sobotu. Na konec října nezvykle teplé počasí by mělo vydržet ještě v pondělí, i když už bude poněkud chladněji. Odpolední maxima meteorologové očekávají mezi 17 až 21 stupni. V úterý bude přes Česko přecházet slabá studená fronta, takže odpolední maxima budou už jen do 15 stupňů Celsia.
Až po více než měsíci vyšlo najevo, že zemřela švýcarsko-německá herečka Karin Leschová. Bylo jí 89 let. Na první dobrou vám možná její jméno nic neřekne, ale vězte, že jde o královnu z legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku.
Jiřina Bohdalová příští týden oslaví 94. narozeniny. Přiznejme si, že to je požehnaný věk, v němž už většinou lidé nezkoušejí nové věci. Legendární herečka je však z jiného těsta. Proto je připravena si zkusit zase něco nového.
Denisa Nesvačilová ve čtvrtek oznámila fanouškům smutnou zprávu, kterou zhruba týden tajila. Přišla totiž o čtyřnohého nejlepšího kamaráda, kterého označila za největší životní lásku.
Princezna z Walesu, Kate Middleton, opět dokazuje, že je nejen ikonou elegance, ale i módní průkopnicí. Během nedávné návštěvy Lake District, kde se setkala se skauty, zaujala svým outfitem, který kombinoval pohodlí s nostalgií. Největší pozornost však upoutal její zelený tvídový klobouk typu "baker boy", který byl populární v 90. letech a na počátku 21. století.
Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben.
Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech.
Česko má za sebou letošní Velikonoce, které přinesly poměrně proměnlivé počasí. Na úvod pršelo, pak se oteplilo. Sváteční období uzavřely bouřky, ojediněle i silné. Bouřky budou hrozit i v následujících týdnech, avizují meteorologové.
Veronika Žilková se v posledních letech musela vypořádat s jednou nepříjemnou situací v osobním životě. Řeč je o rozvodu s Martinem Stropnickým. Populární herečka prozradila, kdo jí tehdy pomohl, aby jí to tolik nevzalo.
Ornella Koktová dala o Velikonočním pondělí sbohem milované babičce. S tchyní se na místě nemohla rozloučit Ornellina matka, protože vztahy v rodině jsou dost napjaté. Monika Binias se tedy rozloučila po svém.
Nadcházející víkend bude podle meteorologů z ČHMÚ.cz chladnější než ten uplynulý. V noci mohou teploty navíc klesnout až k nule.
Příčinou smrti papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let dnes na Velikonoční pondělí, byla podle oficiálního prohlášení Svatého stolce mrtvice, po které následovalo nevratné selhání srdce.
Zpěvák Dan Bárta, jedna z nejvýraznějších osobností české hudební scény, prodělal vážné zdravotní komplikace. Po nečekaném kolapsu, během něhož dočasně přišel o sluch, musela kapela J.A.R. zrušit několik koncertů. Přestože šlo o alarmující moment, Bárta situaci zvládl s obdivuhodným nadhledem a otevřeně hovoří nejen o svém zdraví, ale i o životních zkušenostech, závislosti a hluboké lásce k přírodě.