Česku chybí dětští praktici. Za 15 let jich skončilo 13 procent

Počet ordinací dětských praktických lékařů dlouhodobě klesá. Mezi roky 2004 až 2019 jich podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ubylo o více než 13 procent, novější data i kvůli epidemii covidu-19 k dispozici nejsou. Dětí do 17 let, o které se lékaři starají, ale podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za stejnou dobu přibyly desítky tisíc.

Ilustrační foto

Odpovědnost za to, že lidé pro své dítě praktického lékaře seženou, mají zdravotní pojišťovny. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která je v ČR největší a pokrývá kolem 59 procent populace, v polovině prosince uvedla, že jí chybí 68 dětských lékařů. Pediatr musí být podle zákona dostupný do 35 minut od bydliště dítěte.

Ve srovnání se zeměmi Evropské unie je Česko podle dat Eurostatu při přepočtu lékařů na počet obyvatel na 17. místě z 27 zemí.

Poslední data o počtech ordinací praktických lékařů pro děti a dorost (PLDD) publikoval ÚZIS ve Zdravotnické ročence v roce 2019. Ordinací bylo 1835, lékaři v nich vykázali zhruba 9,9 milionu vyšetření, téměř čtvrtinu z nich tvořily preventivní prohlídky. Pro srovnání o 15 let dříve bylo ordinací přes 2100 a jimi vykázaných vyšetření téměř 15 milionů. Dětí do 17 let bylo v roce 2004 zhruba 1,917 milionu, v roce 2019 více než 1,975 milionu.

Odborníci upozorňují, že průměrný věk dětského praktického lékaře se blíží 60 letům. Například druhá největší Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) letos v květnu uvedla, že má smlouvy s 515 dětskými lékaři a téměř čtvrtina z nich je starší 65 let. Více jich bude v příštích letech odcházet do důchodu hlavně v Praze a Středočeském kraji, vzhledem k dostatečné síti tam ale pojišťovna problémy nečeká.

"Horší situaci očekáváme v Jihomoravském a Ústeckém kraji, kde předpokládáme, že do šesti let by mohlo svou praxi ukončit až 13 procent dětských lékařů, přičemž hrozí uzavření až 35 ordinací," uvedla tehdy mluvčí pojišťovny Jana Schillerová. Dlouhodobě nejméně dětí na jednoho dětského praktického lékaře je v Praze, nejvíc v Ústeckém kraji.

Problémy jsou podle předsedkyně Odborné společnosti praktických lékařů pro děti a dorost Aleny Šebkové už zhruba 20 let. Letos v květnu k tomu uvedla, že problémy způsobily změny ve vzdělávání, když v roce 2016 vypadl ze specializačního vzdělávání lékařů obor všeobecné praktické lékařství pro děti a dorost, byl začleněný do pediatrie. "My jsme se po pěti letech dostali do totální personální krize, kdy během posledních několika let ubylo 200 ordinací a vyšší rychlostí to ještě půjde budoucí dva nebo tři roky," uvedla v květnu Šebková.

Podle mapy VZP chybí například ve všech regionech Karlovarského kraje kromě Ostrova a okolí a ve velké části Středočeského kraje. Naopak uspokojena je podle VZP poptávka v celém Jihočeském, Zlínském a většině Plzeňského či Pardubického kraje.

ZPMV v květnu uvedla, že někteří pacienti musí k praktickému lékaři dojíždět delší dobu, než je časová dostupnost stanovená nařízením vlády. Složitá je situace zejména v Jihomoravském a Ústeckém kraji, problémy jsou ale také v Plzeňském či Jihočeském kraji nebo části středních Čech a Vysočiny.

Demograf Luděk Šídlo z Centra pro populační prognózování a aplikovanou demografii v rámci katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze o problému přednášel v Senátu.

"Výzkum z roku 2018 mezi PLDD značí,že v horizontu několika málo let plánuje ukončit svou praxi až třetina PLDD, a to z důvodu právě dosažení důchodového věku," uvedl. Dětské lékařství podle něj nedostatkem mladých lékařů netrpí, pracují ale spíš v nemocnicích a do soukromých praxí neodcházejí. Jako možné opatření, které by situaci mohlo dočasně zlepšit, navrhuje například přechod dětí k praktickým lékařům pro dospělé v 15 letech místo současných 18 let.

Témata: lékaři

Andrej Babiš se rozchází se svou manželkou Monikou

19.04.2024 19:20 Předseda hnutí ANO a někdejší premiér Andrej Babiš se rozchází se svou manželkou Monikou.

Do letošních eurovoleb se hlásí 30 uskupení

19.04.2024 17:44 Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského…

Slováci vybrali peníze pro českou iniciativu na nákup munice pro…

18.04.2024 21:50 Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro…

Fiala a Rakušan zradili ČR, řekl Babiš na schůzi k migračnímu paktu

18.04.2024 13:02 Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší…

Česko bude nadále podporovat firmy vyvážející zboží na Ukrajinu

17.04.2024 21:58 Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na…

Ukrajina dostane první kusy dělostřelecké munice v červnu, uvedl Fiala

17.04.2024 19:00 Ukrajina by mohla dostat první dělostřelecké granáty pořízené v rámci české iniciativy v červnu,…

Zeman se po letech konečně omluvil Šarapatkovi

17.04.2024 16:49 Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku…

Česko eviduje výpadek léku Algifen. Lékaři znají alternativy

16.04.2024 12:28 Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v…

Fialu přijali v Bílém domě. Biden ocenil spojenectví s Českem

15.04.2024 23:40 Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu…

Česko má nasmlouváno 180 tisíc granátů pro ukrajinskou armádu, řekl Fiala

15.04.2024 21:53 Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na…

Související:

Nejnovější