Český státní dluh se v prvním čtvrtletí zvýšil na rekordní cifru

Český státní dluh se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil na rekordních 2,997 bilionu korun. Letos tak stoupl o 102,2 miliardy korun. Míra zadlužení dosáhla 42,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP), od konce roku 2022 se zvýšila o 0,3 procentního bodu. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo financí (MF). Na každého Čecha tak hypoteticky připadal dluh 284.534 korun.

Ministerstvo financí

Většinu státního dluhu Česko financovalo prostřednictvím státních dluhopisů vydaných na domácím trhu. Za celý letošní rok ministerstvo podle lednové strategie financování státního dluhu očekává zvýšení dluhu na 3,191 bilionu korun.

Za růstem míry zadlužení je podle MF zejména prodej státních dluhopisů se splatností nad jeden rok a státních pokladničních poukázek v prvním čtvrtletí roku 2023 za účelem průběžného krytí schodku státního rozpočtu.

"Absolutní nominální korunová hodnota státního dluhu ke konci prvního čtvrtletí roku 2023 dosáhla úrovně 2 997,0 mld. Kč. Oproti konci roku 2022 se jedná o nárůst o 102,2 mld. Kč. V relativní vyjádření vůči HDP došlo k mezičtvrtletnímu nárůstu státního dluhu ze 42,6 % na 42,9 %, tedy o 0,3 p. b. Tato skutečnost je dána zejména prodejem státních dluhopisů se splatností nad jeden rok a státních pokladničních poukázek v průběhu prvního čtvrtletí roku 2023 za účelem průběžného krytí schodku státního rozpočtu," uvedlo ministerstvo.

Mezi pěti nejlépe hodnocenými primárními dealery českých státních dluhopisů za období druhého čtvrtletí 2022 až prvního čtvrtletí 2023 se podle ministerstva zařadily tyto banky: KBC Bank NV / Československá obchodní banka, a. s., PPF banka a.s., Société Générale / Komerční banka, a.s., Erste Group Bank AG / Česká spořitelna, a.s. a J. P. Morgan SE.

Související:

Nejnovější