ČEZ se podílí na stavbě urychlovače částic u německého Darmstadtu

Energetická společnost ČEZ se podílí na stavbě urychlovače částic nedaleko německého Darmstadtu. Po dokončení se projekt FAIR stane jedním z největších urychlovačů na světě, který bude sloužit potřebám 3000 vědců z více než 50 zemí. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Na stavbě se podílí firmy ze skupiny Elevion Group, která od vstupu společnosti ČEZ v roce 2017 téměř zdvojnásobila obrat.

ČEZ

Plán počítá s tunely o celkové délce 3,5 kilometru a osmi urychlovacími a skladovacími okruhy. Systém dokáže urychlit částice všech chemických prvků od vodíku až po uran a antiprotonů až téměř na rychlost světla a simulovat jejich náraz s jiným atomovým jádrem. Vědci věří, že toto zařízení s hlavní částí v podobě podzemního kruhového urychlovače s obvodem 1100 metrů vygeneruje svazky částic dosud nevídané intenzity a kvality.

Společnost Hermos, která spadá do skupiny Elevion, zodpovídá za dodávku, instalaci a zprovoznění automatizačních systémů pro budovy a procesy, hardwarová a softwarová řešení a také za instalaci rozvodných desek. Společnost Efficient Technical Solutions (ETS), která patří společně do konsorcia ARGE RLT FAIR, uzavřela s FAIR projektovou smlouvu v oblasti ventilační a klimatizační techniky. Obě společnosti působí pod hlavičkou společnosti ČEZ.

"Zákazníci firem ze skupiny Elevion dlouhodobě patří k významným hráčům v leteckém, automobilovém, potravinářském, zdravotnickém nebo technologickém průmyslu. Když ČEZ vstupoval do Elevion, jednoznačně chtěl posílit svou pozici na dynamickém německém trhu energetických služeb a úspor a proniknout i do dalších evropských zemí," řekl generální ředitel Elevion Group Jaroslav Macek.

Projekt FAIR vzniká na ploše přesahující 150.000 metrů čtverečních, vznikne zde celkem 25 budov. Společnost Hermos již zahájila práce na dodávkách, instalaci a zprovoznění automatizační techniky pro FAIR. Dodávku a instalaci vzduchotechnických systémů, zařízení pro odsávání kouře a odpadního vzduchu a klimatizační řešení má na starost ETS. Na instalaci čeká 95 decentralizovaných center, které obstarají provoz asi 520 ventilačních systémů. Nainstalováno bude také asi 4000 chladicích jednotek s cirkulací vzduchu a na 50 vzduchotechnických skříní s přesným řízením.

"Celkové nároky a požadavky na výkon a kvalitu techniky, kterou máme nainstalovat ve FAIR, jsou mimořádně vysoké. Právě z toho důvodu považujeme za čest, že se můžeme jako důležitý partner tohoto výzkumného projektu s mezinárodním renomé účastnit," řekl výkonný ředitel společnosti Hermos Harald Köhler.

Sektor ESCO (Energy Service Company) se zaměřuje na komplexní energetické potřeby společností, obcí a institucí a zabývá se dodávkou komodit, energetickými audity a poradenstvím, outsourcováním dodávek tepla, elektřiny a provozu elektrických zařízení u zákazníků. V ČEZ mají tyto služby na starost ČEZ ESCO pro český a slovenský trh a skupina Elevion Group pro vybrané evropské trhy.

Témata: ČEZ

Důvěra českého průmyslu v ekonomiku se výrazně snížila

24.05.2023 10:58 Důvěra v ekonomiku mezi podnikateli se v květnu výrazně snížila v průmyslu (-8,2 bodu) a mírněji v…

Průmyslu se daří, horší je to se stavební produkcí

09.05.2023 11:51 Průmyslová produkce v březnu meziročně stoupla o 2,2 procenta, rostla i meziměsíčně o 1,7 procenta.…

Jak na vysoké ceny potravin? Francie našla způsob, který chtějí okopírovat…

07.05.2023 21:42 S rostoucí inflací se nepotýká pouze Česko, ale i další země Evropy. Zdražování se promítá i do cen…

Novým prezidentem Světové banky bude podnikatel indického původu Ajay Banga

03.05.2023 18:17 Novým prezidentem Světové banky (SB) bude americký podnikatel indického původu Ajay Banga. Dnes o…

Američané zavřeli další banku, už třetí v letošním roce

01.05.2023 12:32 Aktualizováno V USA končí další banka. Regulátoři kvůli problémům uzavřeli First Republic Bank, všechny její…

Energie nejvíce ze všech členských zemí EU zdražovaly v Česku

26.04.2023 13:58 V rámci Evropské unie rostly ceny energií ve druhém pololetí loňského roku nejvíce v Česku a…

Český státní dluh se v prvním čtvrtletí zvýšil na rekordní cifru

21.04.2023 16:54 Český státní dluh se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil na rekordních 2,997 bilionu korun.…

Tempo růstu cen výrobců zpomalilo, stále je však dvojciferné

19.04.2023 11:22 Ceny zemědělských výrobců poklesly o 3,2 % v průběhu posledního měsíce, avšak meziročně zaznamenaly…

Související:

Nejnovější