ČEZ zvýší zaměstnancům mzdy o 10 procent. Každému dá prémii 60 tisíc

ČEZ
ČEZ, foto: ČEZ
ČTK 30. listopadu 2022 15:50
Sdílej:

Energetická společnost ČEZ v příštím roce navýší svým zaměstnancům mzdy o deset procent. Zaměstnanci navíc dostanou na přelomu roku odměnu 60.000 korun. ČTK to dnes řekl zástupce odborů působících v ČEZ a.s. Jan Hrb a potvrdil mluvčí firmy Ladislav Kříž. Průměrnou mzdu podnik dlouhodobě nesděluje.

Odbory se s vedením společnosti dohodly na úpravě mezd pro příští rok v závěru listopadu. Odboráři podle Hrba původně žádali pro zaměstnance navýšení o 12,7 procenta, což byla výše inflace na jaře letošního roku. Výsledkem jednání je nakonec dohoda o navýšení o deset procent u tarifních mezd, o desetinu víc by měla společnost připlácet i u smluvních zaměstnanců.

Kromě navýšení mezd dostanou zaměstnanci také odměnu ve výši 60.000 korun. Ta bude podle Hrba rozdělena do dvou výplat, kdy v listopadové výplatě zaměstnanci dostanou polovinu, a druhou půlku pak k lednové výplatě.

Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 28.000 lidí, z toho zhruba 20.000 lidí v Česku. Samotná ČEZ a.s. má asi 5500 zaměstnanců. V dukovanské elektrárně pracuje asi 1300 lidí, temelínská elektrárna má zhruba 1250 zaměstnanců.

Odděleně od ČEZ a.s. vyjednávají vždy o mzdách s vedením ČEZ odboráři integrovaných dceřiných firem ČEZ, mezi které patří mimo jiné společnosti ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO. Samostatně vyjednává o mzdách s tamními odbory vedení Severočeských dolů, které ČEZ plně ovládá.

Průměrnou mzdu firma ČEZ dlouhodobě nesděluje. Týdeník Ekonom v roce 2019 napsal, že průměrná měsíční mzda v ČEZ bez členů managementu a vedení činí asi 69.000 korun, a je tak vyšší než u dalších energetických firem. Šéf odborů v Jaderné elektrárně Temelín Vladimír Hronek už dříve uvedl, že průměr u tarifních mezd v elektrárně je lehce nad 40.000 korun.

Průměrná měsíční mzda v Česku stoupla podle údajů Českého statistického úřadu ve druhém letošním čtvrtletí meziročně o 1696 korun na 40.086 Kč hrubého.

ČEZ je největší česká energetická firma a jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Skupina za tři čtvrtletí letošního roku zvýšila čistý zisk meziročně z 6,7 miliardy na 52,3 miliardy korun, téměř ho zosminásobila. Za celý letošní rok firma očekává zisk 65 až 75 miliard korun.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Král Karel III.

Nepříjemný aspekt návštěvy USA. Britského krále chtějí konfrontovat Epsteinovy oběti

Britský král Karel III. se připravuje na blížící se návštěvu Spojených států amerických, kde se specifická skupina lidí chystá na jeho přítomnost. Jde o přeživší obětí finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. 

České celebrity
Jitka Zelenková

Smutná slova. Zelenková či Absolonová se rozloučily s kapelníkem Hybšem

Českou hudební scénu zasáhla smutná zpráva o úmrtí legendárního kapelníka Václava Hybše. Mnoho zpěváků a zpěvaček má potřebu se s ním veřejně rozloučit. První příležitost měla řada z nich na sociálních sítích. 

Domácí
Oto Klempíř

Klempíř představil, jak mají být od příštího roku financována veřejnoprávní média

Babišova vláda nadále plánuje změnu financování veřejnoprávních médií. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) v úterý představil mediální novelu, která zruší poplatky. Česká televize i Český rozhlas by měly být od příštího roku financovány ze státního rozpočtu. Sněmovní opozice už ale avizuje, že bude bojovat proti schválení návrhu. 

Počasí
Ilustrační fotografie.

Víkendové počasí bude proměnlivé. Neděle má být deštivá

Poměrně teplý, ale místy také celkem deštivý. Takový má být nadcházející dubnový víkend podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty překročí dvacítku, někde ale může spadnout až 15 milimetrů srážek za jediný den.