Charkov zasypaly rakety. Rusko údajně použilo i termobarické bomby

Ruská armáda
Ruská armáda, foto: mil.ru
Pavel Dratva , ČTK 28. února 2022 16:04 | akt. 28. února 2022 17:17
Sdílej:

Při mohutném ruském ostřelování východoukrajinského města Charkov zahynulo nejméně 11 lidí a desítky dalších utrpěly zranění, uvedl dnes na facebooku předseda místní oblastní správy Oleh Siněhubov.

Předtím poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko na facebooku napsal, že mrtvých jsou desítky a zraněných jsou stovky. Město dnes dopoledne kvůli ruské ofenzivě vyhlásilo zákaz vycházení.

"V tuto minutu je (potvrzených) 11 mrtvých, desítky zraněných," napsal Siněhubov. Ostřelování označil za válečný zločin. Ve svém videoprojevu na facebooku zdůraznil, že ostřelovány byly rezidenční čtvrti, kde se nenachází žádné vojenské objekty.

"Charkov byl právě mohutně ostřelován Grady (salvovými raketomety). Desítky mrtvých, stovky zraněných. Tuhle hrůzu by měl vidět celý svět," uvedl Heraščenko. K příspěvku připojil záběry patrně z charkovské obytné čtvrti, na kterých jsou vidět oblaky dýmu a záblesky při dopadech raket.

Ostřelování podle serveru Ukrajinska pravda zasáhlo okrajové čtvrti východně od centra města.

Na hranicích Ukrajiny a Běloruska krátce před polednem začaly jednat delegace ruských a ukrajinských vyjednavačů. Jde o první schůzku zástupců bojujících stran od čtvrtečního začátku ruské invaze na Ukrajinu. Klíčovým požadavkem Kyjeva je okamžité příměří a stažení ruských vojsk z ukrajinského území, Kreml před jednáním své požadavky neoznámil.

Rusové shodili na ukrajinské město vakuové bomby, tvrdí starosta

"Nepřítel válčí zbaběle. Na Ochtyrku znovu shodili vakuovou bombu, na sklad ropných paliv. Ropnou nádrž to vyhodilo do povětří," uvedl starosta a dodal, že tyto zbraně jsou zakázané ženevskou konvencí. Vakuové bomby Rusové již dříve shodili na syrské město Halab, známé též jako Aleppo, poznamenal Unian. Tvrzení starosty města Ochtyrka nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Rusko ještě v roce 2007 oznámilo, že úspěšně vyzkoušelo vakuovou bombu, jejíž síla je srovnatelná s jadernou pumou. Z letadla vypouštěná vakuová bomba je satelitně naváděná. Ruská verze bomby přezdívané "otec všech bomb" obsahuje méně výbušnin než americká "matka všech bomb", ale čtyřikrát přesahuje její ničivou sílu. Rovněž v epicentru výbuchu vytváří teplotu dvakrát vyšší, uvedla tehdy ruská televize.

"Testy ukázaly, že nové zbraně jsou srovnatelné s jadernou bombou co do účinnosti i schopnosti," prohlásil tehdejší zástupce náčelníka generálního štábu ruské armády Alexandr Rukšin v televizním vysílání. "Zároveň chci zdůraznit, že tato zbraň nekontaminuje prostředí na rozdíl od jaderné bomby," dodal.

Exploze vakuové bomby má za následek rozsáhlou devastaci. V první fázi výbuchu se otevře ve stanovené výšce kontejner a vypustí palivový mrak, jenž se smísí s kyslíkem. Druhá nálož zapálí mrak, který může následně pohltit objekty či budovy.

Kromě vakuových bomb o síle exploze srovnatelné s jadernou bombou existují i slabší nálože, obvykle označované za termobarické. Poprvé je podle internetové encyklopedie použili Američané ve Vietnamu.

Vakuové bomby jsou považovány za nejsilnější nejadernou zbraň na světě

Vakuová bomba má mnoho názvů. Zbraň se podle principu fungování nazývá termobarická, objemově detonující, aerosolová, palivo-vzduchová, palivo-vzdušná, objemově detonující. Vakuová (termobarická) bomba je obecně považována za nejsilnější nejadernou zbraň na světě.

Zbraň využívá exploze k vymrštění hořících pevných částeček do okolí. To je zajištěno smícháním samotných palivových částeček s klasickou výbušninou, popřípadě kontejner s prachovými částečkami obklopuje klasickou nálož. U jiné varianty jádro tvoří klasická výbušnina s menším množstvím hořlavého prachu a venkovní nálož obsahuje větší množství hořlavého prachu. V první fázi výbuchu se otevře ve stanovené výšce kontejner a vypustí palivový mrak, jenž se smísí s kyslíkem. Druhá nálož zapálí mrak, který může následně pohltit objekty či budovy.

Bomba má mnohem větší devastující sílu oproti klasické výbušnině. V uzavřených prostorách může mít až dvojnásobnou účinnost. V místě exploze zraňuje vše živé, má velký destruktivní účinek. Koho nezabije tlaková vlna a žár výbuchu, ten zahyne či je zraněn padajícími troskami. Bomby také vysávají vzduch z budov a způsobují jejich zřícení, mohou působit i udušení osob v objektu, popř. jeskyni. Zbraň je velmi účinná při útocích na bunkry a podzemní kryty.

V roce 2007 napsaly světové agentury, že Rusko úspěšně otestovalo vakuovou bombu, jejíž síla je srovnatelná s jadernou pumou. Z letadla vypouštěná vakuová bomba je satelitně naváděná. Ruská verze bomby přezdívaná "otec všech bomb" obsahuje méně výbušnin než americká, zvaná "matka všech bomb", ale čtyřikrát přesahuje její ničivou sílu. Rovněž v epicentru výbuchu vytváří teplotu dvakrát vyšší.

"Testy ukázaly, že nové zbraně jsou srovnatelné s jadernou bombou co do účinnosti i schopnosti," prohlásil v roce 2017 zástupce náčelníka generálního štábu ruské armády Alexandr Rukšin v televizním vysílání. "Zároveň chci zdůraznit, že tato zbraň nekontaminuje prostředí na rozdíl od jaderné bomby," dodal.

Stalo se