Chorvatsko bude přijato do Schengenu, Bulharsko a Rumunsko snad také, míní Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan doufá, že se jeho resortní kolegové ze zemí EU dnes v Bruselu shodnou na rozšíření schengenského prostoru o Rumunsko a Bulharsko, očekává o tom ale dlouhou a složitou debatu. Rozšíření prostoru volného pohybu o dvojici zemí aktuálně blokuje Rakousko, jakkoli podle Evropské komise už přes deset let splňují podmínky. Prakticky jisté je podle českého ministra dnešní rozhodnutí o vstupu Chorvatska.

Vít Rakušan (STAN)

"Jsem si jist, že Chorvatsko dnes přijmeme," řekl novinářům Rakušan před klíčovou schůzkou ministrů vnitra. "Myslím, že to je obrovský úspěch našeho předsednictví (v Radě EU) a také obrovský úspěch všech debat, které jsme absolvovali," pokračoval.

"Doufáme, že dnes dosáhneme rozhodnutí také u Rumunska a Bulharska," uvedl ráno český ministr. EU je podle něj "po deseti letech nicnedělání" velmi blízko průlomu. "Nebude to jednoduché... lze očekávat, že debata bude skutečně dlouhá," dodal. České předsednictví jde podle Rakušana do diskuse s jistou strategií, podrobnosti ovšem ministr nesdělil.

Rakouský ministr vnitra Gerhard Karner při příchodu na jednání potvrdil, že Vídeň vstup Rumunska a Bulharska nehodlá podpořit. Rakousko při tom může rozhodnutí zablokovat, neboť rozšíření schengenského prostoru vyžaduje jednomyslnou shodu všech států EU, které už do něj patří.

Rakouská vláda se v argumentech proti přijetí uvedené dvojice odvolává na nárůst v počtu migrantů přicházejících nelegálně do EU přes Balkán. Rakousko v posledních měsících eviduje příchod desetitisíců běženců, kteří nejsou registrovaní v jiné členské zemi, což je podle vlády důkaz toho, že systém nefunguje. Jistý odpor dávalo v uplynulých týdnech najevo také Nizozemsko, to se ovšem vymezovalo pouze proti přijetí Bulharska.

Podle eurokomisaře Margaritise Schinase jsou tyto výhrady politické, neboť veškeré podmínky pro zrušení hraničních kontrol byly splněny. "Rozšíření Schengenu znamená více kontrol a lepší kontroly, nikoli méně," prohlásil ráno před novináři. Evropská komise zároveň na dnešním jednání předkládá plán, kterým reaguje na zvýšený provoz na takzvané západobalkánské migrační trase.

Přetrvávající odpor vůči přijetí Rumunska a Bulharska mezitím vyvolává nevoli mezi představiteli dvou zemí. Bulharská vláda tento týden pohrozila Rakousku a Nizozemsku blíže nespecifikovanými protiopatřeními. Rumunský europoslanec Eugen Tomac zase ve středu ventiloval frustraci v příspěvku na facebooku, v němž rakouský přístup označil za absurdní a za snahu ponížit Rumunsko.

Proti chorvatskému vstupu do Schengenu se v posledních dnech nevymezuje žádná unijní vláda. Oblíbená letní destinace turistů z Česka a dalších zemí tak je krůček od toho, aby se od 1. ledna stala 27. členem evropské zóny volného pohybu. Aktuálně ji tvoří 22 unijních zemí včetně Česka, dále Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

Pavel nemá důvod nejmenovat Hladíka, pokud na něm Fiala bude trvat

28.01.2023 21:50 Generála ve výslužbě Petra Pavla motivovaly ke kandidatuře debaty o možném prezidentském angažmá…

ONLINE: Ve volbách zvítězil Petr Pavel. Čaputová byla v Praze v jeho štábu

28.01.2023 19:58 Aktualizováno Novým českým prezidentem byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Nad protikandidátem Andrejem…

Zeman přiznal, že takový výsledek voleb nečekal

28.01.2023 19:23 Prezidenta Miloše Zemana výsledek prezidentských voleb překvapil. Čekal, že generál ve výslužbě…

Dokud bude Babiš lídrem opozice, pravice bude vyhrávat, tvrdí Šmarda

28.01.2023 19:00 Dokud bude Andrej Babiš lídrem opozice, pravice bude vyhrávat, ukázaly volby hlavy státu podle…

Dvoukolový systém prezidentské volby přispívá k vyhrocení kampaně, tvrdí…

28.01.2023 17:32 Český dvoukolový systém prezidentské volby přispívá k vyhrocení kampaně, což se letos opět…

Pavlovi přijela poblahopřát Čaputová. Zelenskyj a další světoví politici…

28.01.2023 17:21 Aktualizováno Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank…

Babiš uznal porážku ve volbách, Pavlovi popřál, aby byl prezidentem všech

28.01.2023 17:16 Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách, poblahopřál vítězi Petru…

Češi si zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou náladou, řekl Pavel

28.01.2023 16:32 Češi si podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou…

Premiér Petr Fiala přivítal zvolení Petra Pavla prezidentem

28.01.2023 16:02 Premiér Petr Fiala (ODS) přivítal zvolení bývalého vysoce postaveného představitele české armády a…

Predikce: Prezidentem se stane Pavel se ziskem přes 58 procent hlasů

28.01.2023 15:27 Ve volbě prezidenta podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro CNN Prima News zvítězí generál ve…

Související:

Nejnovější