Chorvatsko hlásí první případ opičích neštovic

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 24. června 2022 10:26 | akt. 24. června 2022 13:15
Sdílej:

Chorvatsko zaznamenalo první případ opičích neštovic v zemi. Jde o muže, který pobýval v Itálii a ve Španělsku, informovala agentura HINA. V jiných zemích regionu už se virus rozšířil více: Rakousko eviduje dvacet případů nákazy a Maďarsko dvanáct, všichni to jsou muži.

Záhřebská nemocnice pro infekční onemocnění v noci na dnešek oznámila, že muž má mírné příznaky, nebyl hospitalizován a momentálně se nachází v domácí izolaci.

V Rakousku nejvíce případů opičích neštovic připadá na Vídeň, doposud jich tam evidují čtrnáct. Jde o muže ve věku od 20 do 50 let. Dva už se považují za uzdravené. Tři pacienti leží pro jistotu v nemocnici a není to kvůli těžkému průběhu opičích neštovic.

Agentura APA píše, že podle ministerstva zdravotnictví by do Rakouska mohly příští týden dorazit první dávky vakcíny proti opičím neštovicím. Budou určeny vybraným jednotlivců, o koho půjde, ale tamní očkovací grémium ještě nerozhodlo.

Maďarský Národní úřad pro veřejné zdraví dnes informoval, že z celkových 12 případů hygienici šest zaznamenali v několika posledních dnech. Většina nemocných žije v Budapešti a jsou to muži od 28 do 43 let. Nikdo se nemusí léčit v nemocnici, všichni jsou v domácí izolaci.

První případy opičích neštovic se mimo země jejich běžného výskytu začaly objevovat v polovině května. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zatím potvrdilo přes 3300 případů této choroby ve více než 40 zemích.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že přes 80 procent případů opičích neštovic v nynější vlně epidemie připadá na Evropu, infekce se ale rozšířila také do Severní a Jižní Ameriky či Austrálie. WHO registruje zatím jedno úmrtí. Nemoc se objevila rovněž v Česku.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Konžské demokratické republice v 70. letech minulého století a donedávna se vyskytovaly hlavně v částech střední a západní Afriky. Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.

Stalo se
České celebrity
Václav Neckář

Bratrovi navzdory. Václav Neckář zpívá, jeho mladší bratr prozradil svůj názor

Jednou to už vypadalo, že veleúspěšná kariéra Václava Neckáře je u konce a zpěvák si bude užívat zaslouženého důchodu. On se ale v poslední době na pódia vrátil. Už u toho nicméně chybí jeho mladší bratr Jan, který se rozhodl otevřeně promluvit o zdravotním stavu staršího sourozence. 

Domácí
Volby, ilustrační foto

ANO je první, sílí Piráti. Motoristé jsou opět pod pěti procenty, ukazuje průzkum

Téměř třetina voličů by dala hlas opozičnímu hnutí ANO, které by podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News vyhrálo sněmovní volby. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo celkem šest kandidujících subjektů. Těsně pod hranou zůstávají Motoristé. 

České celebrity
Jiří Krampol

Poslední láska Jiřího Krampola (†87). Tajemství herce vyšlo najevo

Uplynul více než týden, co Česko dalo sbohem legendárnímu herci Jiřímu Krampolovi, který zemřel během posledního červencového víkendu ve věku 87 let. Podle tvrzení pořadatele smutečního obřadu umíral zamilovaný. Co se ví o jeho poslední lásce? 

Zahraničí
Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Bez NATO a bez Krymu. Zelenskyj může okamžitě ukončit válku, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump naznačil, že Ukrajina nemůže počítat s navrácením Krymu a členstvím v NATO. Uvedl to před pondělním jednáním s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a evropskými lídry v Bílém domě.