Na začátku se mluvilo o pár týdnech, nakonec studenti vysokých škol přišli téměř o tři celé semestry. Od jara loňského roku studují kvůli koronavirové pandemii převážně on-line.
Většina z nich doufá, že v září nastoupí na své fakulty v prezenční formě, jako tomu bylo před covidem-19. S návratem k normálu zatím počítají i vysoké školy. Studenti, které ČTK oslovila, spatřovali nevýhody on-line provozu třeba v omezeném množství praktické výuky a nedostatečné koncentraci v domácím prostředí.
On-line režim je pro studenty náročný na pozornost, doma je snadno něco vyruší a někteří ke studiu potřebují pevný řád. Mezi takové patří i Martina Slaměníková z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. "Nešla jsem studovat dálkové studium. Z přednášek na fakultě si odnesu víc, než když jsou online. Čeká mě poslední ročník, budu potřebovat více komunikovat s vyučujícími, což je také lepší osobně," řekla. Kvůli pandemii měla také problém při hledání povinné praxe ve firmě, v mnoha institucích jí nevyhověli kvůli home office nebo nedostatku práce.
Potíže s praktickou částí výuky se týkají také studentů přírodovědných oborů. "Distanční výuka nebyla nejhorší. Přežít se to dalo, ale rozhodně chci tento rok chodit do školy osobně," řekla Martina Randuchová, která studuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Podle ní se poslední semestr distanční výuky dal srovnat s prezenční formou, problémy však byly s praktickými cvičeními a praxemi v terénu, které musí v oboru environmentální geologie absolvovat.
Hodiny, na kterých musí být studenti přítomni, posunuli vyučující až na dobu, kdy se může scházet více lidí. "Letos nemám v podstatě žádné prázdniny, jelikož mě ještě v srpnu čeká dvoutýdenní terén a zkouškové se nám celkově protáhlo," dodala. Jako další nevýhodu uvedla sníženou motivaci, vyhovoval ji naopak ušetřený čas, který mohla trávit s rodinou.
Na stejné fakultě studuje i Karolína Doležalová, která loni nastoupila do prvního ročníku bakalářského studia. "Rozhodla jsem se studovat fyziku, ale vadí mi, že nesmíme do školy ani na laboratorní cvičení. Aktuální situace je donebevolající," uvedla studentka, která by také uvítala návrat do škol.
Kromě formy výuky řeší studenti před začátkem semestru také otázku bydlení. Nemají jistotu, že skutečně budou trávit čas v univerzitním městě. Neradi by platili bydlení zbytečně. Na druhou stranu nechtějí promarnit lukrativní nabídky ubytování. Někteří platili vysokoškolské koleje v uplynulých semestrech jen proto, že jezdili na prezenční zkoušky a zápočty, řekla ČTK studentka Veterinární univerzity Brno Sára Kériová.
Jsou však i tací, kterým online výuka vyhovuje, protože při ní odpadá dlouhé cestování na fakultu. Na ranní přednášku nebo seminář mohou vstát pět minut před začátkem. Stejně tak nemusí při skladbě rozvrhu řešit přejezdy mezi fakultami. Klíčová jsou pro studenty i opatření, za jakých bude možné se do školy vrátit. "V současné době jsem radši za online výuku, než abych ve škole seděl s rouškou nebo respirátorem," řekl Daniel Kinc z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity.
Stabilní počasí se očekává během posledního květnového pracovního týdne. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Oproti nadcházejícímu víkendu se v dalších dnech oteplí.
Čtvrtek je klíčovým dnem na každém mistrovství světa v hokeji a jinak tomu nebylo ani na probíhajícím šampionátu ve Švédsku a Dánsku. Češi tentokrát čtvrtfinále nezvládli, když ve Stockholmu podlehli domácímu Švédsku 2:5. O výsledku rozhodla již první třetina, kdy si Seveřané vypracovali třígólový náskok.
Felix Slováček prožívá na jaře složité období, především kvůli dubnové smrti milované dcery Anny Slováčkové. Nyní se vyskytly další komplikace, které se týkají jeho přítomnosti na internetu.
Už ve středu večer byl k vidění v dějišti hokejového světového šampionátu, tedy ve Stockholmu, útočník Toronta David Kämpf, očekávaná posila ze zámořského Toronta. Krátce po svém příletu se zúčastnil tréninku s národním týmem, za nějž by měl nastoupit ve čtvrtek večer v klíčovém čtvrtfinále proti domácímu Švédsku.
Dveře Rudolfina se za veřejným posledním rozloučením s Jiřím Bartoškou zavřely v úterý v 17 hodin. Tím ale události toho dne zdaleka nekončily. Do honosné budovy následně dorazily známé osobnosti, aby uctily památku zesnulého, jak on si to přál. Tedy mejdanem. Nyní se objevilo první svědectví o jeho průběhu.
Hromadná doprava nebude na několika místech v Praze o nadcházejícím víkendu fungovat tak, jak jsou lidé zvyklí. Upozornil na to pražský dopravní podnik na sociální síti X. Provoz tramvají ovlivní dvě výluky.
Usmířením mezi zpěvákem Tomášem Polákem z kapely O5 a Radeček a doktorem z Ústí nad Orlicí, jenž mu nepomohl, se uzavírá kauza, kterou řešilo celé Česko. Polákovi se omluvil doktor i další zodpovědné osoby. Fanoušci se zároveň dozvěděli, jak to se zpěvákem vypadá.
Helena Vondráčková prozradila, že se musela v nedávné době vypořádat se ztrátou člena domácnosti. Legendární popové zpěvačce a jejímu manželovi už dělá radost nový kamarád. Odhalila to na sociální síti.
Českou akademickou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel brněnský historik Jiří Pernes. Informovala o tom brněnská redakce Událostí, zpravodajského pořadu České televize.
Moderátor České televize Jakub Železný, který projevil zájem o uvolněný post generálního ředitele veřejnoprávního média, se opět dostal do křížku s městskými policisty v Praze. Objevily se dokonce záběry z incidentu.
Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí nezletilého chlapce v Táboře jako nedbalostní čin. Policie to uvedla před polednem na sociální síti X. Reagovala tak na spekulace, které se začaly šířit ve veřejném prostoru.
Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu v ČR víceméně stagnovaly, benzin i nafta zlevnily shodně o haléř. Ustalo tak výraznější zlevňování, které trvalo od konce ledna. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 33,70 koruny a nafta za 32,23 koruny.