Návrat Donalda Trumpa do prezidentského úřadu vyvolává řadu otázek ohledně budoucnosti zpravodajské činnosti CIA v Ruské federaci. Podle serveru The Guardian čekají špióny v nadcházejících týdnech bezesné noci strávené v nejistotě.
V posledních třech letech se americká zpravodajská služba soustředila na nábor Rusů nespokojených s režimem Vladimira Putina a jeho invazí na Ukrajinu. Pomocí sofistikovaných náborových videí apelovala na jejich vlastenectví a nabízela možnosti spolupráce s CIA jako formu odporu proti stávajícímu politickému režimu.
S nástupem Donalda Trumpa do funkce prezidenta však tito rekruti budou čelit nové realitě. Trump se v minulosti netajil snahou zlepšit vztahy s Ruskem a možná opět vyhledá spojenectví s Moskvou. Jeho navržená nominace na klíčovou pozici ředitele zpravodajských služeb, Tulsi Gabbard, navíc vyvolává obavy kvůli jejích předešlým prohlášením o "legitimních bezpečnostních obavách Ruska" v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.
Tento potenciální politický posun by mohl mít dramatický dopad na osudy dvojitých agentů v Rusku. Podle historika Calder Waltona z Harvardovy Kennedyho školy mohou nastat bezesné noci nejen pro samotné agenty, ale i pro americké zpravodajské složky. „Trump bude mít právo požadovat jakékoliv zpravodajské informace, což může zásadně ovlivnit ochranu identity agentů,“ upozorňuje Walton.
Představitelé CIA i dalších západních zpravodajských služeb však potvrzují, že v posledních letech došlo k náboru několika klíčových osob v ruské elitě. Ředitel CIA William Burns v loňském roce označil tuto dobu za „neopakovatelnou příležitost“ k náboru agentů z řad ruských úředníků. Podobně šéf britské MI6 Richard Moore ve veřejném projevu přirovnal invazi na Ukrajinu k potlačení Pražského jara v roce 1968, kdy mnoho Rusů ztratilo důvěru ve svůj režim.
K náboru nových agentů pomáhají nejen finanční pobídky, ale i ideologická deziluze a osobní antipatie k Putinovu režimu. Řada zpravodajských zdrojů však upozorňuje na rizika spojená s tzv. „dvojitými hráči“, tedy ruskými operativci, kteří se tváří jako přeběhlíci, ale ve skutečnosti poskytují západním agenturám falešné informace.
Jedním z klíčových nástrojů CIA pro kontakt s potenciálními rekruty je aplikace Telegram, populární v Rusku. Prostřednictvím tohoto kanálu byla zveřejněna náborová videa inspirovaná ruskou kulturou, která vybízela k akci v duchu vlastenectví. Tato videa mohla rovněž sloužit jako psychologická hra s ruskými bezpečnostními složkami, jejichž paranoia by mohla ochromit jejich schopnost efektivně reagovat na skutečné hrozby.
Návrat Trumpa by mohl mít dalekosáhlé důsledky i pro spolupráci zpravodajských služeb v rámci aliance Five Eyes, kterou tvoří USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland. Během prvního Trumpova funkčního období se někteří spojenci zdráhali sdílet citlivé informace o Rusku z obavy, že by se mohly dostat do nesprávných rukou. Podle Waltona se stejné problémy mohou opakovat.
„Budoucnost těchto operací závisí na politické vůli nové administrativy. Pokud bude Trumpova politika vůvůči Rusku vstřícnější, může to zásadně oslabit schopnost CIA chránit své zdroje a zajistit bezpečnost svých operací,“ uzavírá Walton.
Marta Kubišová se jako čtyřnásobná vítězka ankety stala v uplynulých dnech členkou síně slávy Českého slavíka. Nic z toho by se nestalo, kdyby v roce 1989 nedošlo k pádu komunistického režimu, který na ni měl pivku. Slavné zpěvačce ale jedno vystoupení umožnil už rok před revolucí.
Dnes do Štědrého dne zbývají přesně dva týdny. Agáta Hanychová už nějaký čas ví, že v úterý 24. prosince u sebe bude mít jen jedno ze svých tří dětí. Nebude tomu tak ale po celé svátky na přelomu roku. Hanychová má totiž plány.
V minulosti byla káva spojována se zvýšenými zdravotními riziky. Výzkumy z posledního desetiletí však naznačujeí, že pití kávy může mít pro zdraví pozitivní účinky, uvedl server BBC.
Policie dospěla k nečekaným závěrům v případu pádu ženy a jejích dvou dětí do řeky Dědiny v Českém Meziříčí. Podle kriminalistů je cizinka úmyslně přehodila přes zábradlí do vody a následně za nimi sama skočila. Čelí proto obvinění z pokusu o vraždu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle BBC uvedl, že od začátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu zahynulo přibližně 43 000 ukrajinských vojáků. Toto číslo představuje výrazný nárůst oproti únoru tohoto roku, kdy Zelenskyj uvedl, že počet padlých byl 31 000. Kromě toho prezident informoval, že bylo evidováno 370 000 zranění, přičemž některá z nich zahrnovala opakovaná zranění stejného vojáka nebo méně závažné případy.
I Praha se v úterý probudila do bílého rána, sněžení pokračuje i v dopoledních hodinách. Podle meteorologů může sněžit i v dalším průběhu dne, celkové srážkové úhrny ale nebudou nijak extrémní. Očekává se maximálně pět centimetrů nového sněhu.
Málo vídaná věc se stala v uplynulých dnech. Felix Slováček a Dáda Patrasová vyrazili společně do společnosti. U většiny manželských párů by na tom nebylo nic zvláštního, ale v jejich případě je to jiné.
Oskar Hes (25) se od začátku letošní StarDance etabloval jako jeden z hlavních favoritů na vítězství. Co bude dělat, když soutěž skončí? "Mám už rozjednané tři projekty," prozradil nadšený herec, který se ani po skončení populární taneční show rozhodně nezastaví.