Čína chce pokořit Měsíc, postaví svou síť satelitů

Čína plánuje do roku 2030 vystavět přenosové satelity, které mají fungovat jako komunikační most mezi misemi na Měsíc a pozemními operacemi na Zemi. Podle agentury Reuters to uvedla čínská státní média.

Měsíc

Pilotní projekt satelitního systému podpoří probíhající čínský program průzkumu Měsíce a výstavbu Mezinárodní lunární výzkumné stanice (ILRS), uvedla podle Reuters oficiální tisková agentura Xinhua s odvoláním na Wu Yanhua, hlavního konstruktéra čínského projektu průzkumu hlubokého vesmíru.

K zahájení stavby systému bude v roce 2024 vypuštěn komunikační retranslační satelit mezi odvrácenou stranou Měsíce a Zemí, který má podpořit lunární mise bez posádky. Ještě letos pak Čína plánuje zahájit misi Chang'e-6 k získání měsíčních vzorků z odvrácené strany Měsíce.

Mise Chang'e-7 odstartuje kolem roku 2026, aby prozkoumala lunární zdroje na jižním pólu Měsíce s cílem kolonizovat Měsíc.

Následovat bude mise Chang'e-8, kdy bude kolem roku 2028 postaven základní model ILRS. Čína si zatím zajistila účast Ruska a Venezuely. Do roku 2030 chce pak Čína vysadit astronauty na Měsíci.

V další fázi bude kolem roku 2040 postavena základní část družicového systému na podporu komunikace, navigace a služeb dálkového průzkumu pro pilotované mise na Měsíc a průzkum hlubokého vesmíru k planetám, jako je Mars a Venuše, řekl Wu.

Témata: Čína | Měsíc

Facebook a Instagram měly v Česku velké výpadky

08.05.2023 16:51 Uživatelé sociálních sítí Facebook a Instagram měli v posledních hodinách velké problémy. V Česku…

První komerční přistání na Měsíci se zřejmě nepovedlo. Modul se přestal…

25.04.2023 20:25 Mělo jít o historický milník. V úterý měla na Měsíc přistát historicky první lunární sonda…

Překvapivý experiment: Vědci naučili papoušky telefonovat, těm se to líbilo

23.04.2023 14:47 Vědci z Northeastern University ve spolupráci s kolegy z MIT a University of Glasgow zkoumali, co…

Související:

Nejnovější