Čína kritizovala sankce uvalené na Rusko kvůli útoku na Ukrajinu i roli NATO

Náměstek čínského ministra zahraničí Le Jü-čcheng dnes podrobil kritice sankce uvalené na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Zároveň znovu obvinil Severoatlantickou alianci z podílu na válce na Ukrajině, informovala agentura AP. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle agentury TASS mezitím uvedl, že spolupráce mezi Ruskem a Čínou se bude za současných okolností ještě prohlubovat.

Čína, ilustrační fotografie.

Podle poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka by Čína měla učinit správné rozhodnutí a připojit se k dalším zemím v odsouzení ruské invaze na Ukrajinu.

"Spolupráce bude silnější, protože v době, kdy Západ bezostyšně podkovává všechny základy, na kterých stojí mezinárodní systém, musejí naše dvě velké mocnosti pochopitelně přemýšlet, jak v tomto světě dál postupovat," prohlásil šéf ruské diplomacie.

Čína opakovaně viní NATO, že stojí za vyhrocením konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Náměstek čínského ministra zahraničí dnes označil NATO za "pozůstatek studené války" a varoval, že jeho rozšiřování by mohlo mít strašlivé důsledky.

"Sankce vůči Rusku nyní jdou tak daleko, že se globalizace používá jako zbraň. Ušetřeni nejsou ani lidé z oblasti sportu, kultury, umění a zábavy," prohlásil náměstek.

Ukrajinský vyjednavač a poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Podoljak dnes na twitteru vyzval Čínu, aby odsoudila ruskou agresi. "Čína by se mohla stát důležitou součástí globálního bezpečnostního systému, pokud přijme správné rozhodnutí podpořit koalici civilizovaných národů a odsoudí ruské barbarství," uvedl na twitteru.

Čína se v ukrajinské krizi prezentuje jako neutrální aktér; odmítla odsoudit Rusko za invazi, ale zároveň ruskou agresi na Ukrajině aktivně nepodpořila. Čínský prezident Si Ťin-pching v pátečním videohovoru americkému prezidentovi Joeu Bidenovi řekl, že konflikty a konfrontace, jako jsou události na Ukrajině, nejsou v ničím zájmu.

Biden podle Bílého domu čínského prezidenta varoval, jaké důsledky by měla materiální podpora, kterou by Čína poskytla Rusku. Bílý dům rovněž uvedl, že má stále obavy z toho, že by se Čína mohla rozhodnout Rusko vojensky podpořit.

Témata: Čína | sankce

Ukrajinští partyzáni podle tisku dokázali v Melitopolu vyhodit do vzduchu…

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

Cesta Finska a Švédska do NATO: Aliance očekávala reakci Moskvy, ne Turecka

18.05.2022 21:45 Když Finsko a Švédsko naznačily, že uvažují o historickém rozhodnutí vstoupit do NATO, očekávala…

Švédsko a Finsko podaly žádost o přijetí do NATO. Česká vláda je pro,…

18.05.2022 21:12 Aktualizováno Švédsko a Finsko dnes učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Západní sankce mají na Rusko podle USA mimořádný dopad

18.05.2022 18:33 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

EU chystá pro Ukrajinu půjčku devět miliard eur i fond dlouhodobé pomoci

18.05.2022 17:28 Evropská komise dnes navrhla poskytnout Ukrajině půjčku ve výši devět miliard eur (222,3 miliard…

Univerzita Johnse Hopkinse potvrdila milion mrtvých v USA v souvislosti s…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

Kvůli Rusům hrozí podle Berlína největší hladomor od konce druhé světové…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

O novém náčelníkovi generálního štábu bude jasno v červnu, uvedla…

18.05.2022 16:20 Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednala o novém…

Požadavky Bruselu k ukončení závislosti na Rusku jsou dle expertů reálné

18.05.2022 15:59 ožadavky Evropské komise, jejichž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích…

Související:

Nejnovější