Čína má omezení pro cestující kvůli šíření covidu za nepřijatelná

Čína, ilustrační fotografie.
Čína, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 3. ledna 2023 10:15
Sdílej:

Peking rezolutně nesouhlasí s omezeními, jež některé země zavedly vůči cestujícím z Číny v souvislosti s šířením nákazy koronavirem. Podle agentury Reuters to na dnešní tiskové konferenci uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning. Peking zároveň pohrozil přijetím odvetných opatření.

Spojené státy, Británie, Francie, Itálie, Španělsko, Japonsko, Indie a další země oznámily, že budou od cestujících z Číny vyžadovat negativní test na covid-19. Peking od začátku pandemie uplatňoval politiku nulového covidu, v prosinci ale po pouličních protestech většinu opatření proti šíření covidu zrušil, což vedlo ke zvýšení přírůstků nakažených. Od 8. ledna chce Čína otevřít své hranice.

Mluvčí čínské diplomacie Mao Ning dnes uvedla, že vyžadování negativních testů od cestujících z Číny "postrádá vědecký základ a je jednoduše nepřijatelné".

Čína za posledních 24 hodin zaznamenala podle oficiálních údajů tři úmrtí pacientů nakažených koronavirem. Podle západních médií ale čínské statistiky nejsou spolehlivé. Analytici z britské společnosti Airfinity koncem loňského roku odhadli, že covid může mít nyní v Číně na svědomí kolem 9000 životů denně.

Lidový deník, který vydává vládnoucí Komunistická strana Číny, dnes s odvoláním na čínské zdravotnické experty napsal, že většina lidí má po nákaze koronavirem jen mírné příznaky nemoci. "Vážné či kritické příznaky se objevují u tří až čtyř procent infikovaných pacientů, kteří jsou nyní přijímáni do určených nemocnic v Pekingu," řekl listu zástupce ředitele pekingské nemocnice Čchao-jang.

Svědek citovaný agenturou Reuters nicméně uvedl, že pohotovostní oddělení v nemocnici Čung-šan v Šanghaji bylo dnes plné pacientů, většinou starších. Někteří leželi na lůžkách na chodbě na kapačkách, zatímco desítky dalších stály kolem a čekaly na vyšetření.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala čínské úřady, aby pravidelně a v reálném čase sdílely specifické informace o šíření koronaviru v zemi. Představitelé WHO chtějí vidět mimo jiné více údajů o hospitalizacích, úmrtích i očkování v souvislosti s nákazou. Na dnešní schůzce by čínští vědci měli WHO předat detailní údaje o sekvenování koronaviru.

Stalo se
Světové celebrity
Michael Jackson

Lékaře odsoudili za smrt Michaela Jacksona. Teď je venku z vězení a opět ordinuje

Před patnácti lety šokovala svět zpráva o úmrtí popové ikony Michaela Jacksona, za kterou byl k odpovědnosti dohnán jeho osobní lékař Conrad Murray. Po letech strávených ve vězení a vleklých právních bitvách o možnost vykonávat lékařskou praxi ve Spojených státech se kardiolog rozhodl pro radikální krok. Přesunul se do zahraničí, kde si otevřel vlastní zdravotnické zařízení.

Světové celebrity
Mick Jagger

Mick Jagger málem zemřel. Předávkoval se, tvrdí nová kniha

Legendární frontman kapely The Rolling Stones, Sir Mick Jagger, se podle nové životopisné knihy ocitl v ohrožení života. Nová biografie s názvem The Rolling Stones, jejímž autorem je spisovatel Bob Spitz, přináší šokující tvrzení o předávkování drogami, ke kterému mělo dojít v polovině sedmdesátých let.

České celebrity
Agáta Hanychová

Složitá, nedokonalá a o rok starší. Agáta Hanychová oslavila narozeniny

Jedna z našich velmi výrazných celebrit je o rok starší. Agáta Hanychová v úterý slaví jednačtyřicáté narozeniny. Fanouškům prozradila, čím ji obdaroval manžel. Zmínila se jim také o tom, že není dokonalá. 

Počasí
Ilustrační fotografie.

Zahrádkáři a zemědělci se musí mít na pozoru. Může ještě mrznout

V Česku panuje v závěru dubna příjemné jarní počasí. Proto vás možná překvapí, že meteorologové v úterý přispěchali s varováním. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude v následujících dnech hrozit pomrznutí ovocných stromů a zemědělských plodin.