Čína obhajuje nárůst výdajů na obranu, jiné země se nemají cítit ohroženy

Čínský parlament se na letošním zasedání, které začne v neděli, chystá schválit i více peněz pro armádu. Mluvčí shromáždění to dnes obhajoval i zodpovědností Číny coby velmoci a ujišťoval, že jiné země tím nejsou ohroženy, uvedla agentura DPA.

Čínská armáda

Poslanci zvolí i nové vedení země a podle odborníků bude i dalších pět let v čele státu prezident Si Ťin-pching, kterému je teď 69 let. Změny v dalších vysokých funkcích, včetně premiérské, jen upevní jeho moc.

Zasedání téměř 3000 poslanců Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ) v pekingském Paláci lidu trvá většinou zhruba týden. Hlasování o rozsáhlých změnách ve vedení státu a vlády, která se konají jednou za deset let, bývají na závěr zasedání.

Ještě před začátkem zasedání čínské vedení obhajovalo očekávané výrazné posílení výdajů na armádu. Obranný rozpočet bude podle DPA předložen už v neděli na začátku plenárního zasedání. V době hrozeb vůči demokratickému Tchaj-wanu, sporných územních nároků, které Peking uplatňuje ve Východočínském a Jihočínském moři, a soupeření se Spojenými státy očekává například berlínský institut čínských studií Merics nárůst armádního rozpočtu o více než sedm procent.

Mluvčí shromáždění Wang Čchao dnes ještě žádná čísla neuvedl. "Za nárůstem výdajů na obranu není pouze nutnost reagovat na komplexní výzvy pro bezpečnost, ale i nutnost dostát odpovědnosti coby velmoci," řekl Wang. "Vojenská modernizace Číny jiné země neohrožuje," dodal.

Čínský obranný rozpočet se zvyšoval už v uplynulých letech více než celkové výdaje, například loni o 7,1 procenta. Nárůst byl většinou také vyšší než růst hrubého domácího produktu (HDP). Oficiální rozpočet na obranu je přitom podle expertů jen částí skutečných výdajů, protože mnohé náklady v čínské armádě pokrývají jiné rozpočty.

Pokud jde o změny ve vedení země a politických a dalších institucích, očekává se, že budou znamenat konec generace vůdců považovaných za spíše proreformní, ať už je to odcházející premiér Li Kche-čchiang nebo vicepremiér Liou Che. Jejich místa obsadí převážně spojenci prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten si už v říjnu zajistil bezprecedentní třetí pětileté funkční období jako generální tajemník vládnoucí komunistické strany.

Dosavadní premiér Li Kche-čchiang v neděli zasedání poslanců zahájí přednesením své poslední zprávy o práci vlády. Sedmašedesátiletý politik, který byl premiérem dvě funkční období, by měl ještě vytyčit cíl hospodářského růstu na letošní rok, a to o pět procent nebo o něco více, očekávají podle médií pozorovatelé. Loňský cíl byl 5,5 procenta, ale ekonomika sužovaná až do prosince politikou nulové tolerance vůči covidu-19 vzrostla jen o tři procenta. Drastická protipandemická opatření vláda zrušila až po masových protestech.

Novým premiérem se podle pozorovatelů zřejmě stane bývalý šéf komunistické strany v Šanghaji Li Čchiang. Ten je blízkým spojencem prezidenta Sia a nyní druhým nejvýše postaveným členem Komunistické strany Číny.

Ruské velení ve válce na Ukrajině selhává, mají jasno Britové

01.04.2023 13:03 Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov jako velitel ruských jednotek nasazených na…

Papež František byl propuštěn z nemocnice, pozdravil se s věřícími

01.04.2023 11:07 Papež František dnes dopoledne opustil římskou nemocnici Gemelli, ve které se od středy léčil se…

Čeští vyjednavači budou opět jednat v USA o možném nákupu letadel F-35

01.04.2023 09:26 Zástupci ministerstva obrany budou příští týden opět jednat ve Spojených státech o možném nákupu…

Americký generál neočekává vítězství Ukrajiny v tomto roce

01.04.2023 08:26 Je nepravděpodobné, že by Ukrajina letos vyhnala všechny ruské síly ze svého území. Řekl to šéf…

Čtyři lidé včetně zahraničního turisty zahynuli ve dvou lavinách v Norsku

31.03.2023 21:40 Čtyři lidé, z toho nejméně jeden zahraniční turista, zahynuli ve dvou lavinách na vzdáleném severu…

Itálie nařídila provozovateli ChatGPT znemožnit lidem v zemi přístup

31.03.2023 20:20 Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty…

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů, útočilo i raketami

31.03.2023 15:50 Rusko od čtvrteční noci do dnešního brzkého rána vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů…

Zelenskyj: Ukrajina vyhraje a ruské zlo padne

31.03.2023 13:49 Ukrajina porazí ruské zlo, řekl dnes v severoukrajinské Buči ukrajinský prezident Volodymyr…

Finsko může podle Stoltenberga vstoupit do NATO v řádu dní

31.03.2023 12:28 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem Severoatlantické aliance během několika dní, uvedl na…

Válka na Ukrajině: Lukašenko vyzval k příměří a varoval před protiofenzivou

31.03.2023 12:25 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes vyzval k okamžitému příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a…

Související:

Nejnovější