Čína po třech letech otevřela hranice, včetně těch s Hongkongem

Pevninská Čína dnes po téměř třech letech přísných restrikcí kvůli covidu-19 plně otevřela své hranice a nevyžaduje už při jejich překročení karanténu. Toho hned první den využily k návštěvě blízkých i desetitisíce obyvatel poloautonomního Hongkongu. Informovala o tom agentura DPA.

Hongkong

Zrušení povinné karantény usnadňuje cestování nejen lidem ze zahraničí, ale i samotným Číňanům. To vyvolalo obavy ve světě, protože Čína se nyní potýká s rozsáhlou vlnou šíření covidu. Řada zemí, včetně USA, Británie, Francie či Německa, již oznámila, že bude vyžadovat od cestujících z Číny negativní testy na koronavirus.

Čínské úřady od března 2020 vyžadovaly po všech lidech po příjezdu ze zahraničí třítýdenní karanténu v některém ze státních zařízení. Od loňského června se karanténa zkrátila na týden a od listopadu na pět dní. Ode dneška se nutnost karantény ruší, cestující navíc při vstupu do Číny již nemusí absolvovat PCR test na koronavirus, postačí jim test před odletem. Peking také ode dneška obnovuje vydávání dokladů, které umožní Číňanům cestovat za účelem turistiky.

Na mezinárodním letišti v Pekingu dnes bylo vidět rodiny a přátele, jak se nadšeně objímají s pasažéry přilétajícími z Hongkongu, Varšavy či Frankfurtu. Podle agentury AP ale obnova cestovního ruchu potrvá delší dobu - hlavní pekingské mezinárodní letiště dnes očekávalo jen osm letů ze zahraničí, uvedla AP.

Největší oživení je patrné na hranicích mezi Čínou a její zvláštní administrativní oblastí Hongkongem. Po předchozí registraci smí tyto hranice denně překročit nanejvýš 50.000 lidí. Kvůli zavřeným hranicím někteří lidé z Hongkongu neviděli od začátku pandemie své příbuzné žijící v Číně.

"Spěchám, abych konečně mohl za ní," řekl agentuře AP na jednom z hraničních přechodů muž, který se chystal za svou manželkou. Agentura Reuters citovala ženu, která se po několika letech chystala navštívit rodiče. "Moji rodiče na tom nejsou zdravotně dobře a já je nemohla navštívit, ani když zjistili, že mají rakovinu střev," řekla Teresa Chowová.

Správce Hongkongu John Lee dnes prohlásil, že obě strany budou hraniční přechody otevírat postupně. Doposud byly v provozu jen tři, ode dneška jich funguje sedm ze čtrnácti.

Cestovní horečku v Číně umocní ještě nadcházející oslavy lunárního Nového roku, které jsou důvodem k návštěvám příbuzných. Nový rok připadá na 22. ledna, ale slavnostní čtyřicetidenní období kolem Nového roku začalo v sobotu.

Peking od začátku pandemie uplatňoval politiku nulového covidu, kterou charakterizovaly dlouhé lockdowny a časté plošné testování obyvatel, v prosinci ale po pouličních protestech většinu opatření proti šíření covidu zrušil. To vedlo k razantnímu zvýšení přírůstků nakažených a přeplnění nemocnic.

Témata: Čína | Hongkong

Blinken a Stoltenberg jednali o Ukrajině, Rusko podle nich nechce…

08.02.2023 21:57 Pokračování vojenské pomoci Ukrajině bylo stěžejním tématem dnešní schůzky generálního tajemníka…

V Turecku a Sýrii pokračují záchranné práce, obětí zemětřesení je přes 12…

08.02.2023 21:24 Aktualizováno Zemětřesení, které v pondělí zasáhlo Turecko a Sýrii, si vyžádalo už přes 12.000 mrtvých, z toho…

Do jeslí u kanadského Montrealu narazil autobus, dvě děti zemřely

08.02.2023 20:33 Aktualizováno Dvě děti přišly o život a dalších šest utrpělo zranění, když v kanadském městě Laval nedaleko…

Ukrajinský prezident Zelenskyj potvrdil čtvrteční setkání s lídry EU

08.02.2023 19:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes potvrdil, že se ve čtvrtek sejde s lídry Evropské…

Čína tvrdí, že počet úmrtí lidí s covidem-19 se výrazně snížil

08.02.2023 19:29 Čína tvrdí, že počet lidí nakažených covidem-19, kteří zemřeli v nemocnicích, se za poslední měsíc…

Scholz kritizoval veřejné spory o dodávky zbraní na Ukrajinu

08.02.2023 18:35 Aktualizováno Veřejné spory o dodávky zbraní na Ukrajinu škodí jednotnému postoji Západu a slouží ruské…

Zelenskyj je v Británii, na letišti ho uvítal premiér Sunak

08.02.2023 17:48 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zavítal na předem neohlášenou návštěvu Británie. Na…

Senát by měl podle Fischera označit Rusko za hrozbu pro bezpečnost světa

08.02.2023 14:04 Senát by měl podle zahraničního výboru označit Rusko v souvislosti s jeho vpádem na Ukrajinu za…

Erdogan je v oblastech zasažených zemětřesením, lidé kritizují pomalou…

08.02.2023 11:43 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijel do oblasti na jihovýchodě země, kterou téměř zcela…

Biden měl poselství o stavu unie. Mluvil o pokroku a potřebě spolupráce

08.02.2023 10:02 Americký prezident Joe Biden dnes ve svém poselství o stavu unie vyzdvihl ekonomické oživení USA po…

Související:

Nejnovější