Čína tvrdí, že počet lidí nakažených covidem-19, kteří zemřeli v nemocnicích, se za poslední měsíc výrazně snížil. Ukazují to údaje, které zveřejňuje čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Podle posledního údaje za pondělí zemřelo v čínských nemocnicích 102 nakažených, píše agentura Reuters.
Studie čínských vědců, kterou zveřejnil server časopisu The Lancet, tvrdí, že se v Pekingu krátce po rozvolnění protikoronavirových opatření neobjevily nové subvarianty koronaviru.
Podle údajů čínských úřadů počet nakažených, kteří v pondělí zemřeli v nemocnicích, klesl na 102. To je o 98 procent méně než při vrcholu na začátku ledna. Například 4. ledna zemřelo v čínských nemocnicích zhruba 4300 lidí nakažených covidem-19.
Podle údajů Světové zdravotnické organizace organizace (WHO) v Číně od začátku epidemie zemřelo v souvislosti s koronavirovou nákazou bezmála 118.000 lidí. Většina úmrtí připadá na období po prosincovém rozvolnění čínské politiky nulové tolerance. V zemi se od začátku pandemie nakazilo skoro 99 milionů lidí.
Podle západních analytiků jsou však čínské oficiální údaje pravděpodobně podhodnocené. Řada lidí například mohla zemřít mimo nemocniční zařízení.
Studie vědců z čínských státních výzkumných zařízení, kterou dnes zveřejnil server revue The Lancet, uvádí, že v Pekingu nebyly zachyceny krátce po rozvolnění nové subvarianty koronaviru. Většinu zkoumaných vzorků od nakažených lidí tvořily subvarianty typu omikron BA.5.2 a BF.7, které se vyskytují i jinde na světě. "Svět by měl zcela zklidnit své obavy ohledně toho, že v Číně se šíří nové či speciální varianty (koronaviru)," napsal v prohlášení pro agenturu Reuters jeden z autorů studie George Kao z Čínské akademie věd. Podle něj jsou výsledky studie reprezentativní pro celou Čínu, ačkoliv se výzkum uskutečnil pouze v Pekingu.
Kvůli obavám z nových variant koronaviru řada zemí zavedla omezení pro cestující z Číny, například jejich povinné testování při příjezdu.
Americký prezident Donald Trump oznámil uzavření mírové dohody s Íránem, otevření Hormuzského průlivu a ukončení americké námořní blokády. Vojenské operace se mají zastavit také v Libanonu. K oficiálnímu podpisu dokumentu dojde v pátek ve Švýcarsku.
První píseň Charlotte Gottové už její fanoušci nepochybně znají nazpaměť, takže je nejvyšší čas vypustit do světa další. Nadaná dcera nejslavnějšího českého zpěváka to udělala. Lidé už si mohou poslechnout její druhou skladbu.
Agátě Hanychové se daří především v podcastovém byznysu, kde si přichází na slušné peníze, které loni investovala do zajímavého realitního projektu. Nyní se ale rozhodla, že by ho ráda ukončila. Jaký to má důvod?
V Česku začíná třetí červnový a i letní týden, jenž přinese zásadní změnu počasí. Očekávají se setrvale rostoucí teploty, které vyvrcholí nástupem horké vlny v závěru pracovního týdne. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Pražští kriminalisté se během víkendu začali zabývat dalším násilným trestným činem. V noci na neděli došlo ke konfliktu dvou cizinců v Trojické ulici, kdy jeden vytáhl nůž a druhého muže bodl. Napadený zranění podlehl. Případ je tak prověřován pro podezření z vraždy.
Ewa Farna má za sebou první z trojice největších koncertů kariéry. V neděli večer vystoupila v pražském Edenu, kde se tisíce jejích fanoušků dozvěděly velkou novinku. Slavice připravila nové album, které už si první příznivci mohli poslechnout.
Americký prezident Donald Trump v neděli slaví kulaté 80. narozeniny. Gratulace mu dorazila i z Česka. Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo pozoruhodný text přání šéfa české diplomacie Petra Macinky (Motoristé).
Mistrovství světa ve fotbale je v plném proudu. Po 20 letech se ho účastní i český národní tým, kterému nepochybně drží palce i slavné osobnosti. Zvlášť jedno jméno rezonuje po úvodní prohře v utkání s Jižní Koreou.
Nikola Hezucká má za sebou nejtěžší chvíle svého života, ale především kvůli synovi se snaží žít dál. Některým lidem to ale vadí, takže to schytala, když se na jedné akci usmála. Vdova si to nicméně nenechala líbit a odzbrojila fanoušky upřímnou reakcí.
ANO premiéra Andreje Babiše je nadále jasným hegemonem české politiky. Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS pro web novinky.cz by ho volila téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest samostatně kandidujících subjektů.
Felix Slováček toho v životě zažil opravdu hodně. Snad ani není nutné připomínat, že například loni přišel o milovanou dceru Aničku. Není tak každopádně překvapením, že se hudebník stal předmětem zájmu filmařů, kteří o něm chtějí natočit film.
Byla to svého času televize Jaromíra Soukupa. Teď to vypadá, že její konec je opravdu neodvratný. Společnost, která provozovala TV Barrandov, je v procesu zániku. Diváci přesto kanály nadále naladí.