Zimní olympijské hry, které začnou 4. února v Pekingu, jsou druhou olympiádou, jež se bude konat v době pandemie nemoci covid-19. Čínští pořadatelé se rozhodli přijmout ještě přísnější opatření, než za jakých probíhala letní olympiáda v Tokiu.
Stejně jako v případě japonské metropole ani do Pekingu nemohou kvůli opatřením proti šíření koronaviru přijet zahraniční diváci. Tento měsíc navíc čínské úřady oznámily, že vstupenky na olympiádu nebudou prodávány ani čínské veřejnosti, ale budou distribuovány vybraným skupinám lidí.
Sportovci, kteří se olympiády zúčastní, musejí být očkovaní nebo podstoupit karanténu v délce 21 dnů. Po celou dobu se budou pohybovat v uzavřené bublině, to znamená, že se nedostanou do kontaktu s lidmi z okolí.
Účastníci her budou rovněž denně absolvovat testy na koronavirus a v době, kdy nebudou soutěžit nebo trénovat, musejí nosit roušky či respirátory. Přesouvat se budou de facto jen mezi ubytovacím zařízením a sportovišti, a to speciálními dopravními spoji. I odpadky z olympijské vesnice budou odváženy na dočasná skladovací místa, aby se zamezilo případnému rozšíření infekce.
Ve vlastní uzavřené bublině žijí také místní pracovníci, jako jsou kuchaři, řidiči či dobrovolníci, kteří se starají o zajištění bezproblémového průběhu her. Ani ti se po celou dobu olympiády nesmějí dostat do fyzického kontaktu s vnějším světem, včetně svých rodin, uvedl zpravodajský server BBC News.
Čína je zemí, kde se nový typ koronaviru objevil před dvěma roky vůbec poprvé; první případy byly hlášeny z města Wu-chan. Od té doby se ale Číně podařilo covid téměř vymýtit, v zemi s více než 1,4 miliardy obyvatel denně přibývají pouze desítky nakažených. Podle statistik americké univerzity Johnse Hopkinse zaznamenala Čína od začátku pandemie necelých 120.000 případů nákazy a 4849 úmrtí.
Úspěšný boj s koronavirem svádí Čína za cenu drastických opatření. Při odhalení prvních několika případů infekce úřady zavírají celé domovní bloky, městské čtvrti i mnohamilionová města. Nedávno bylo například měsíc v přísném lockdownu město Si-an, kde žije 13 milionů lidí. V současnosti uzávěra platí i v některých oblastech Pekingu.
Česko si během probíhajícího víkendu užívá krásné jarní počasí. Nic by se na tom nemělo změnit ani v příštím týdnu. Meteorologové proto očekávají, že i následující víkend bude téměř beze srážek. Maxima pak opět výrazně překročí 10 stupňů.
Americký prezident Donald Trump uvedl, že Írán bude v následujících hodinách opět tvrdě zasažen. Teherán zároveň znovu vyzval k bezpodmínečné kapitulaci. Americké a izraelské údery pak označil za hlavní důvod íránské omluvy sousedním zemím za útoky.
Jitka Boho je navzdory nedávnému rozchodu spokojená. Sympatická modelka prozradila, zda je po rozpadu vztahu v kontaktu s expartnerem Lukášem Langmajerem. Minimálně jednou se mohou potkat i na divadelních prknech.
Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) se rozhodl povolat českého velvyslance v Íránu ke konzultacím na ministerstvu. Místopředseda vlády argumentuje íránskými nepřátelskými a nevyprovokovanými akcemi vůči zemím Perského zálivu a českým spojencům.
Mnoho lidí si myslelo, že spor mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou je takové divadelní představení. Ve čtvrtek se Česko dozvědělo pravdu, protože došlo k první veřejné konfrontaci mezi oběma podcasterkami z očí do očí.
Byla to v Miláně jen rozlučka s olympiádou. Až dnes nastoupí legendární rychlobruslařka Martina Sáblíková k poslednímu závodu. Definitivně se s kariérou rozloučí na mistrovství světa ve víceboji v nizozemském Heerenveenu.
Írán poprvé reagoval na páteční výzvu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby bezpodmínečně kapituloval. Teherán dal alespoň pro tuto chvíli jasně najevo, že se Washingtonu vzdávat nehodlá.
Kulatá jubilea se v českém šoubyznyse nebudou slavit jen letos, ale i v příštím roce. Oslavu padesátin připravuje herec a zpěvák Richard Krajčo, který v těchto dnech odhalil, kde proběhne večírek, na němž se mohou objevit i fanoušci oslavence.
Nad Česko se o víkendu ze západní Evropy dostal saharský prach. Udrží se tu po několik dní. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Obloha proto nebude tak modrá, lidé se mohou těšit na barevnější východy a západy Slunce.
Americký prezident Donald Trump naznačil, jakým směrem se bude jeho administrativa soustředit, jakmile se vypořádá s Íránem. Podle jeho slov je jen otázkou času, kdy dojde ke změně režimu na Kubě. Trump to řekl pouhý den poté, co ostrovní zemi postihl další celodenní blackout.
Milan Peroutka se s fanoušky na sociálních sítích podělil o smutnou zprávu. Na věčnost odešla jeho milovaná babička, která mu byla tou nejvěrnější i nejpřísnější fanynkou. Peroutka jí hodlá věnovat premiéry představení, které ho čekají.
Česko má před sebou první ryze březnový víkend. Počasí by se oproti předchozím dnům nemělo výrazně měnit. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X.