Čína zůstává pro české podnikatele téměř uzavřená, přesto je nadále perspektivní

Čína přes zkrácení doby karantény po vstupu do země zůstává podle státní agentury CzechTrade v porovnání s okolními státy pro české podnikatele téměř uzavřená. Největším problémem je vyřízení vstupního víza či povinné testování.

Šanghaj

Výraznou překážkou jsou i náklady na letenky, které kvůli nedostatku mezinárodních spojů dosahují vysokých částek. Navzdory problémům Čína pro mnohé české firmy představuje nadále perspektivní trh. Tamní vláda vyhlásila balíček podpůrných ekonomických opatření pro čínské i zahraniční společnosti, jež v Číně působí. ČTK to dnes sdělil ředitel regionálního centra CzechTrade v Číně Aleš Červinka.

Čína minulý týden pro cestující z ciziny zkrátila na polovinu dobu karantény kvůli šíření koronavirové nákazy. V karanténě v určeném hotelu lidé stráví sedm místo 14 dní, nutné je ale podle Červinky stále počítat i s dalšími třemi dny v domácí izolaci. Pobyt v Číně tak výrazně prodražují také náklady spojené s touto karanténou. "Největším problémem pro cesty českých exportérů do Číny nyní zůstává vyřízení vstupního víza, kde je v případě, že se nejedná o pracovní povolení, požadován i nadále tzv. PU letter, tedy zvací dopis od místních autorit, a povinné testování před odletem i na přestupu," uvedl Červinka.

Čína přesto podle Červinky eviduje za poslední měsíce pokračující růst přímých zahraničních investic. Vzhledem k jejímu obrovskému a rychle rostoucímu domácímu trhu ji v mezinárodním obchodě nelze ignorovat, řekl. Dodal, že na základě nového vydání tzv. Katalogu zvýhodněných odvětví pro zahraniční investice mohou firmy využít různých druhů vládních podpory a daňových úlev. Červinka vidí příležitosti pro české výrobce nejmodernější techniky, zařízení na ochranu životního prostředí, sportovního vybavení, dále firem ze zdravotnictví, oblasti péče o seniory, ale i zaměřených na prostředky k revitalizaci venkova a odborné vzdělání.

Se záměrem podpořit ekonomiku Čína nyní podle Červinky snížila například počet odvětví, kde měly zahraniční firmy dříve zakázáno podnikat nebo pro ně platila různá omezení. Týkalo se to mimo jiné automobilového průmyslu nebo financí. Červinka je přesvědčený, že tamní vláda se ve druhé polovině roku bude snažit stimulačními prostředky a reformaci dosáhnout plánovaného růstu hrubého domácího produktu (HDP) 5,5 procenta. Za první tři měsíce růst HDP činil 4,8 procenta.

"České firmy s vhodnými produkty či technologiemi a vhodně zvolenou obchodní strategií tedy na čínském trhu mají stále šanci uspět. Je však třeba více než v minulosti pečlivě sledovat neustále se měnící obchodní prostředí v Číně a přizpůsobovat pružně své obchodní plány," doplnil Červinka.

Z hlediska vývozu je Čína pro ČR podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu 16. nejdůležitějším trhem. České firmy tam za první čtvrtletí vyvezli zboží za zhruba deset miliard korun. V dovozu je Čína pro ČR druhým nejvýznamnějším partnerem, dovoz za první tři měsíce dosáhl asi 120 miliard korun, vyplývá z dat Českého statistického úřadu.

Témata: podnikatelé | Čína

České zemědělství bylo loni nejproduktivnější za posledních pět let

17.08.2022 20:02 Produkce českého zemědělství v loňském roce dosáhla 152,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek…

Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí meziročně zpomalil

17.08.2022 11:57 Růst ekonomiky Evropské unie ve druhém čtvrtletí zůstal na 0,6 procenta, meziroční tempo růstu pak…

Míra inflace v Británii v červenci vystoupila na 10,1 procenta, maximum od…

17.08.2022 10:18 Míra inflace v Británii v červenci vystoupila na 10,1 procenta, maximum od února 1982. Přispěly k…

Ekonomové se rozcházejí v názoru na vliv mezinárodních sankcí na ruskou…

16.08.2022 11:32 Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla, ekonomové se ale rozcházejí v názoru, zda Rusko dokáže…

Uhlí meziročně zdražilo o desítky procent, očekává se další růst cen

16.08.2022 11:25 Uhlí meziročně podražilo až o desítky procent. Obchodníci očekávají jeho další zdražení. Suroviny…

V červenci pokračoval růst cen, v průmyslu a zemědělství ale zpomalil

16.08.2022 10:04 Aktualizováno V červenci letos pokračoval meziroční růst cen výrobců, v průmyslu a zemědělství ale oproti červnu…

Podmínky na evropském trhu s kancelářskými prostory jsou nejhorší od…

15.08.2022 13:35 Podmínky na evropském trhu s kancelářskými prostory jsou teď nejhorší od finanční krize. Hrozí…

Inflace na Slovensku zrychlila na 13,6 procenta

15.08.2022 10:25 Aktualizováno Meziroční míra inflace na Slovensku v červenci vystoupila na 13,6 procenta, a zrychlila tak z 13,2…

Počet plátců DPH v Česku roste nejrychleji za poslední roky

14.08.2022 10:12 Počet plátců daně z přidané hodnoty v ČR přibývá nejrychleji za poslední roky. Je jich aktuálně 539…

ČNB zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí, pro příští rok jej…

12.08.2022 13:12 Česká národní banka mírně zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí, pro příští rok jej…

Související:

Nejnovější