Číňané, odříznutí tři roky od zbytku světa, zaplavili cestovní kanceláře

Číňané, odříznutí tři roky od zbytku světa kvůli přísným koronavirovým opatřením, zaplavili před očekávaným lednovým otevřením hranic internetové stránky cestovních kanceláří. Stalo se tak navzdory tomu, že množství lidí nakažených covidem v zemi podle neoficiálních zpráv rychle roste, uvedla dnes agentura Reuters.

Ilustrační foto

Čína donedávna uplatňovala politiku nulového covidu a vyhlašovala rozsáhlé uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy. Přísná opatření vyvolala minulý měsíc protesty, při nichž zazněly i výzvy k rezignaci prezidenta Si Ťin-Pchinga. Peking následně začal omezení rušit.

Uvolnění opatření vyvolalo podle svědků rychlé šíření covidu-19 v zemi. Lékaři podle Reuters mluví o přeplněných nemocnicích, v nichž je pětkrát až šestkrát více pacientů než obvykle. Převážně se jedná o starší lidi. Mezinárodní zdravotničtí experti odhadují, že denní přírůstky nakažených se v zemi s 1,4 miliardy obyvatel pohybují kolem milionu případů.

Oficiální čísla nejsou známá. Čínské úřady nejprve uvedly, že nebudou zveřejňovat počty lidí, kteří se infikovali koronavirem, ale nemají příznaky. Poté sdělily, že denní statistiky nákaz nebudou zveřejňovat vůbec, protože po ukončení plošného testování občanů je nelze spolehlivě určit. Podle dnešního oznámení Peking bude přírůstky nakažených publikovat jednou za měsíc. Mrtvý přibyl za posledních sedm dní podle oficiálních statistik pouze jeden.

V pondělí Čína oznámila, že od 8. ledna přestane vyžadovat, aby se lidé přijíždějící do země podrobili karanténě. Bude jim stačit negativní PCR test na covid-19. Doposud museli cestující po překročení čínských hranic strávit nejméně pět dní v přísné izolaci a pod dohledem na hotelovém pokoji a následně tři dny v domácí karanténě. Svého času byla karanténa stanovena dokonce na 21 dní.

Podle agentury Reuters v současné době neexistují pro Číňany žádná omezení, pokud chtějí cestovat do zahraničí, díky novému pravidlu se ale výrazně usnadní jejich návrat domů. Velká čínská on-line cestovní agentura Ctrip uvedla, že do půl hodiny po vydání zprávy o chystaném otevření hranic vzrostlo vyhledávání populárních destinací desetinásobně. Největší zájem byl o Macao, Hongkong, Japonsko, Thajsko a Jižní Koreu. Data serveru Trip.com ukázala, že rezervace zahraničních letů stouply za den o více než 250 procent.

Japonský premiér Fumio Kišida ale již dnes oznámil, že jeho země bude pro cestující z pevninské Číny vyžadovat negativní test na covid. Japonská vláda rovněž nedovolí leteckým společnostem výrazně navýšit počet letů z Číny, dodal.

Čínská Národní zdravotnická komise informovala, že od 8. ledna nebude covid považován za infekční chorobu kategorie A. Nakažení tak nebudou muset být zavíráni do izolace a jejich kontakty do karantény.

Situace na čínském území ale není podle výpovědí občanů vůbec snadná. Lékaři a zdravotní sestry jsou vyzýváni, aby chodili do práce i nemocní, protože jich je akutní nedostatek. V některých venkovských částech Číny byli na pomoc povoláni lékaři v důchodu, uvedla státní média. Některá města mají problémy se zásobováním léky proti horečce.

"V některých lokalitách je velký tlak na jednotky intenzivní péče a pohotovostní oddělení nemocnic," prohlásila představitelka Národní zdravotnické komise Ťiao Ja-chuej.

Témata: Čína | cestování

Počasí: Páteční bouřky budou silné, varovali meteorologové

23.05.2024 16:08 Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek…

Ukrajina už propouští vězně, kteří mají posílit armádu

23.05.2024 13:30 Ukrajina začala propouštět vězně, aby mohli vstoupit do armády, vyplývá ze soudních dokumentů…

Ptačí chřipka: Potvrdily se další případy přenosu na člověka

23.05.2024 10:55 Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu…

Britové tvrdí, že Čína dodává ruské armádě vybavení pro válku na Ukrajině

23.05.2024 09:17 Čína poskytuje Rusku bojové vybavení pro použití v jeho válce proti Ukrajině, řekl britský ministr…

Rusko navrhlo revizi státní hranice v Baltském moři. Změnu pak popřelo

22.05.2024 20:49 Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury…

Zelenskyj hlásí pokrok v boji s ruskou armádou v Charkovské oblasti

22.05.2024 16:53 Ukrajinské jednotky bojující proti ruským silám v Charkovské oblasti na severovýchodě země dosahují…

Ficův stav je stále vážný a neumožňuje převoz do jiné nemocnice

22.05.2024 14:15 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající…

Netanjahu ozřejmil, jaké plány má Izrael s Gazou po válce

22.05.2024 08:50 Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou…

Fico má za sebou kontrolní vyšetření na CT

21.05.2024 21:44 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který zůstává v banskobystrické nemocnici, v úterý…

Tusk: Je pravděpodobné, že požár ve Varšavě způsobili Rusové

21.05.2024 19:11 Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního…

Související:

Nejnovější