Čínská armáda dnes zahájila třídenní vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu, který si nárokuje. Informuje o tom agentura Reuters, která krok Pekingu dává do souvislosti se schůzkou tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen se šéfem americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym v tomto týdnu. Podle Tchaj-peje cvičení ohrožuje regionální stabilitu a bezpečnost, uvedla agentura AFP.
Peking vojenské manévry oznámil krátce před jejich zahájením. Podle agentury DPA uvedl, že se cvičení uskuteční "podle plánu" severně, jižně a východně od Tchaj-wanu. Později podle Reuters doplnil, že manévry jsou "nutné na ochranu národní suverenity a územní celistvosti". Mají také posloužit jako varování tchajwanským separatistům.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany.
McCarthy se ve středu stal nejvyšším americkým představitelem, který se od roku 1979 setkal na americké půdě s tchajwanským vůdcem. Po jednání uvedl, že vztahy USA s Tchaj-wanem jsou silnější, než tomu kdy za jeho života bylo. Podle tchajwanské prezidentky podpora, které se její zemi dostává, ukazuje, že ostrov není izolovaný.
Čína setkání politiků opakovaně kritizovala a uvedla, že přijme protiopatření, k nimž patří sankce na prezidentskou knihovnu Ronalda Reagana v Kalifornii, kde se jednání uskutečnilo. Peking také varoval, že jeho armáda bude vždy v pohotovosti.
Je to šest let, co se Libor Bouček potřetí oženil. Vzal si současnou manželku Gabrielu, která mu v uplynulých letech přivedla na svět dva potomky. Moderátor je za společně strávené roky vděčný, což dal najevo psaním, kterým dojal fanoušky.
Americký prezident Donald Trump připustil, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o uzavření dohody, která by zastavila boje na Ukrajině. Rusové už se ostatně ošívají, když je řeč o formátu případného jednání s Ukrajinci v čele s jejich prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i na konci letních prázdnin. Veronika Khek Kubařová ve středu odhalila, že je už několik dní maminkou novorozeného syna. Gratulace se k sympatické herečce jen hrnou.
Kupovali jste v posledních dnech uzená kuřecí stehna? Pokud ano, pak byste měli zkontrolovat, zdali nejde o vadnou šarži od firmy Vodňanská drůbež. Ve výrobku byly zjištěny bakterie Listeria monocytogenes, které mohou způsobit onemocnění.
V případu předloňské smrti populárního herce Matthewa Perryho nastává další zvrat. Žena, která je jednou z pětice obviněných, souhlasila s přiznáním viny. Informoval o tom web DW. Perry, jehož celosvětově proslavil sitcom Přátelé, zemřel předloni na podzim.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je kromě bezpečnostních záruk pro Ukrajinu nutné pracovat i na dalších protiruských sankcích pro případ, že Moskva nebude chtít válku ukončit. Fiala to uvedl na sociální síti po pondělních jednáních v Bílém domě.
Tropické teploty si dnes podle ČHMÚ.cz užijeme tento týden naposledy. Ve zbylých dnech mohou denní maxima klesnout i po 20 stupňů.
Díky virálnímu videu na TikToku se na internetu znovu objevil roztomilý moment mezi princeznou Kate a princem Williamem, který se odehrál před více než deseti lety. V dubnu 2014 navštívili manželé, tehdy ještě vévoda a vévodkyně z Cambridge, Austrálii a Nový Zéland. Během jejich pobytu na Novém Zélandu se utkali v závodě lodí v přístavu v Aucklandu.
Hollywoodská legenda Tom Hanks přiznal, že jeho vůbec nejoblíbenějším filmem je kultovní sci-fi snímek 2001: Vesmírná odysea. Herec prozradil, že se na film, který vznikl před více než padesáti lety, dívá stále dvakrát ročně.
Záhadou je pro fanoušky zdravotní stav Sary Sandevy, která během prázdnin odřekla účast ve dvou divadelních představeních na letních scénách. Nikdy jsme se ale nedozvěděli, co přesně jí je. Nyní se herečka a partnerka Jakuba Prachaře alespoň konečně ukázala.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv neudržel jazyk za zuby ani po pondělních jednáních v Bílém domě, kde americký prezident Donald Trump přivítal ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského a několik evropských lídrů. Medveděv se opřel především do nich.
V úterý se uskutečnil další důležitý akt před říjnovými sněmovními volbami. Státní volební komise vylosovala čísla pro kandidující subjekty, které se na podzim pokusí získat mandáty v dolní komoře parlamentu.