Český prezident Petr Pavel v úterý u příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do NATO vyznamenal bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. Na Pražském hradě mu předal Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie.
"Je mi velkou ctí, že Vám dnes mohu předat vysoké státní vyznamenání České republiky u příležitosti dvacátého pátého výročí vstupu České republiky do NATO," uvedl prezident Pavel.
Clintona označil za osobnost, která se zapsala do novodobých dějin České republiky. "Jsem přesvědčen o tom, že vstup České republiky a našich sousedů do NATO v roce 1999 a celé období, které následovalo, bylo rozhodně úspěchem a pokračuje být úspěchem a bylo také příležitostí, kterou jsme beze zbytku společně využili," konstatoval.
Podle Pavla se přitom nejednalo o jednoduchou volbu, protože rozšíření NATO nebylo vnímána jako jediná cesta. Hlava státu připomněla, že v Česku, Evropě i Spojených státech se o tom vedla zásadní debata. Konečné rozhodnutí pak vyžadovalo obrovské odhodlání všech zúčastněných.
"Vy jste tyto vlastnosti měl a spolu s Vámi náš tehdejší prezident Václav Havel a také tehdy ministryně zahraničí, naše rodačka Madeleine Albrightová. Bez jejich pomoci a bez pomoci mnoha dalších lidí, kteří se na tom procesu podíleli, by k tomu vůbec nedošlo," poznamenal český prezident.
Pavel připomněl, že Clinton před dvěma lety na pohřbu Albrightové trefně vyjádřil obavu z toho, že by Rusko mohlo sklouznout k nacionalismu a naplňování imperiálních ambicí.
"Dnes vidíme, a musím říct bohužel, jak blízko jste byl pravdě. Opět cítíme, jak důležité bylo rozhodnutí rozšířit NATO a dále upevňovat spolupráci mezi jeho členskými státy. Všichni znovu cítíme, jak důležitá je také transatlantická vazba a vedoucí role Spojených států v rodině demokratických zemí. Toto vedení, odvahu a vizi potřebujeme stejně jako v minulosti a já bych Vaše ocenění chtěl také vidět jako příležitost k tomu zdůraznit, že očekáváme, že i Vaši nástupci budou vidět důležitost NATO a transatlantické vazby," dodal Pavel.
Dnes sedmasedmdesátiletý Clinton se jako zástupce Demokratické strany stal prezidentem v roce 1993. V úřadu setrval osm let. Během jeho druhého mandátu došlo k již zmíněnému rozšíření NATO. Česká republika vstoupila do aliance v březnu 1999 společně s Polskem a Maďarskem. V roce 2004 je pak následovaly Bulharsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.