Člověk v tísni od února poskytl půl milionu Ukrajinců pomoc za miliardu korun

Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla pomoc za více než miliardu korun. Její pracovníci pomáhají Ukrajincům v napadené zemi i těm, kteří před válkou uprchli do Česka. Od února, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo, pomoc organizace přijalo přes půl milionu lidí. Člověk v tísni o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Ukrajina, Kyjev

Na Ukrajině má Člověk v tísni přes 270 kolegů a s ohledem na zimní počasí tam jeho týmy spolu s místními partnery pokračují v opravách poškozených domů, vodovodních systémů a zdrojů energie. Vedle toho do rodin distribuují plachty, dřevo a fólie pro základní opravu poškozených objektů, kamna, matrace a na východě země i potraviny a vodu.

V listopadu pomáhal Člověk v tísni téměř ve všech částech Ukrajiny. "Na východě dodal do vesnic a měst v Kirovohradské, Dnipropetrovské, Charkovské, Záporožské a Mykolajivské oblasti trvanlivé potraviny, konzervy a další produkty pro 16.900 lidí. Spolu s potravinami dodáváme i základní hygienické potřeby, které nelze zakoupit na místě. Jen za poslední měsíc je dostalo 958 lidí v Dnipropetrovské oblasti a 1445 lidí v Charkovské oblasti. Nechybí ani zásoby pitné vody, do Charkovské oblasti jsme přivezli 42.240 litrů pitné vody," uvedli zástupci organizace a doplnili, že v polovině měsíce byl Člověk v tísni i součástí konvoje do nově osvobozeného Chersonu na jihu Ukrajiny, kam doručil hygienické potřeby. Do nedávno osvobozeného Lymanu v Doněcké oblasti a dalších blízkých vesnic na východě Ukrajiny dodal stavební materiál a lůžkoviny.

Organizace současně provozuje ve Lvovské, Ivanofrankivské a Černivetské oblasti deset dětských klubů, ve kterých pracuje 40 asistentů a v každém klubu jeden dětský psycholog. "Volný čas v nich tráví 150 dětí a dalších 300 čeká na souhlas rodičů. A stále dodáváme dvě teplá jídla denně 551 lidem ve Lvovské oblasti," uvedl Člověk v tísni další příklad své pomoci na Ukrajině.

V Česku ukrajinským uprchlíkům humanitární organizace poskytuje informační servis v mateřštině, pomáhá jim s hledáním bydlení, zaměstnání nebo vyřízením humanitární dávky, zprostředkovává zdravotní péči nebo nabízí doučování pro ukrajinské žáky. Uprchlíci se mohou s žádostí o pomoc obrátit na její linku pomoci +420 770 600 800.

Pomoc Ukrajincům organizace poskytuje díky podpoře dárců, kteří přispívají na její sbírku SOS Ukrajina. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu se na ní sešly více než dvě miliardy korun.

Pavel: Nejvyšší ústavní činitelé by se měli setkávat každého čtvrt roku

01.02.2023 20:59 Aktualizováno Čtveřice nejvyšších ústavních činitelů by se měla setkávat pravidelně jednou za čtvrt roku, řekl…

Marek Prchal a Andrej Babiš po deseti letech ukončili spolupráci

01.02.2023 16:37 Marketér Marek Prchal a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ukončili spolupráci, která trvala deset…

Obavy covidu opadly. Třetina lidí se bojí války, ukázal průzkum

01.02.2023 16:05 Obavy z nějaké hrozby pociťovalo na konci loňského roku 60 procent Čechů. Nejčastěji se báli války,…

Kontroly na hranicích se Slovenskem skončí v noci na 5. února

01.02.2023 15:12 V noci na 5. února skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích. Česko je kvůli…

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun

01.02.2023 14:14 Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo…

Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat

01.02.2023 13:44 Dosluhující prezident Miloš Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat.…

Pavel: Čína není přátelskou zemí a není kompatibilní s demokraciemi

01.02.2023 13:15 Čína podle příštího českého prezidenta Petra Pavla není přátelskou zemí a není kompatibilní se…

Úřadům práce chybí podle jejich šéfa 232 pracovníků pro vyřizování dávek

01.02.2023 12:45 Úřadům práce chybí 232 pracovníků, kteří by vyřizovali dávky. Nejvíc těchto neobsazených míst je v…

Česká pošta se letos dočká významných změn. V prvním kroku se mění vedení

01.02.2023 12:35 Aktualizováno Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán.…

Nečas dostal za lživou výpověď ve prospěch manželky roční podmínku

01.02.2023 11:05 Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil dnes soud bývalému premiérovi…

Související:

Nejnovější