ČNB zhoršila výhled ekonomiky do konce roku

Česká národní banka (ČNB) revidovala své ekonomické vyhlídky pro českou ekonomiku. Nová makroekonomická prognóza, kterou dnes zveřejnil guvernér ČNB Aleš Michl, uvádí, že v letošním roce se očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta, zatímco pro příští rok se předpokládá růst HDP o 1,2 procenta. To znamená zhoršení oproti srpnovým odhadům ČNB, kdy se očekával růst HDP o 0,1 procenta letos a o 2,3 procenta příští rok.

Česká národní banka

ČNB rovněž snížila své odhady ohledně inflace pro příští rok o půl procentního bodu, předpokládajíc, že průměrná inflace dosáhne 2,6 procenta. Co se týče inflace pro letošní rok, ČNB mírně zlepšila své očekávání na 10,8 procenta, ve srovnání se srpnovým odhadem 11 procent.

Guvernér Michl také upozornil na rizika, která by mohla ovlivnit inflaci. Vyšší inflaci by mohly způsobit větší úpravy ceníků v lednu příštího roku a delší trvání expanzivní fiskální politiky. Naopak pokles inflace by mohl být způsoben výraznějším zhoršením hospodářské aktivity v Německu.

Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání také ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, která je na této úrovni od června 2022. Lombardní a diskontní úrokové sazby zůstaly také beze změny.

Lombardní sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit peníze od centrální banky proti zástavě cenných papírů, zůstala na osmi procentech. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány pokuty za nesplácené úvěry, zůstává na šest procentech.

Témata: ČNB | ekonomika

Musk má další problém. Kvůli jeho příspěvku X přichází o inzerenty

18.11.2023 11:02 Společnosti jako Apple, Disney, Warner Bros Discovery a Lionsgate pozastavily své marketingové…

Inflace v říjnu zrychlila, činila osm a půl procenta

10.11.2023 10:13 V říjnu došlo k 8,5procentnímu meziročnímu nárůstu spotřebitelských cen, což představuje zrychlení…

Stanjura: Cena elektřiny pro podniky příští rok klesne

04.11.2023 13:46 Cena elektřiny pro energeticky náročné podniky v příštím roce by i přes navrhované zvýšení…

Související:

Nejnovější