Česká národní banka (ČNB) zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí na 3,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 5,1 procenta. V srpnovém odhadu centrální banka očekávala schodek 4,9 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněné tabulky klíčových makroekonomických indikátorů, které jsou součástí aktuální zprávy o měnové politice. Celou zprávu banka zveřejní 11. listopadu.
ČNB zlepšila i odhad míry zadlužení veřejného sektoru, který by měl letos dosáhnout 41,5 procenta HDP. V srpnu banka předpokládala, že letos míra zadlužení bude 42,2 procenta HDP.
Pro příští rok ČNB očekává schodek 3,8 procenta HDP, v srpnu byl její odhad 4,7 procenta. V roce 2024 předpokládá ČNB snížení deficitu veřejných financí na 2,2 procenta HDP. S kladným saldem skončily veřejné finance naposledy v roce 2019, kdy byl přebytek 0,3 procenta HDP.
Zadlužení veřejného sektoru by se podle aktuálního odhadu ČNB mělo v roce 2023 zvýšit na 42 procent HDP, což je stejná úroveň jako v roce 2021. Pro rok 2024 počítá ČNB s dalším růstem dluhu na 43,2 procenta HDP. Proti srpnové prognóze centrální banka snížila odhadované tempo růstu dluhu, tehdy předpokládala v příštím roce míru zadlužení 44 procent HDP a v roce 2024 měla vzrůst na 45,4 procenta HDP.
Saldo veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.
ČNB ve svém odhadu také předpokládá pokračování nominálního růstu mezd, ovšem vzhledem k vysoké inflaci se budou reálné mzdy letos a v příštím roce propadat. Letos by měl být nominální růst mezd 6,3 procenta, ale reálný pokles 9,4 procenta. V roce 2023 banka předpokládá nominální růst mezd o 7,7 procenta, ale reálný pokles o 1,2 procenta.
Letos by se ještě měla snížit míra nezaměstnanosti na 2,5 procenta z loňských 2,9 procenta. V dalších dvou letech ale ČNB očekává její růst na 3,2 procenta v roce 2023 a na 3,7 procenta v roce 2024.
"Tvorba pracovních míst se sníží a zaměstnanost v příštím roce začne mírně klesat. Odezní tak aktuální převis poptávky po práci nad její nabídkou a dojde k pozvolnému růstu nezaměstnanosti. Nominální mzdový růst bude i přesto v následujících dvou letech z historického pohledu poměrně vysoký. Vyjednávací pozice zaměstnanců zůstane ještě nějakou dobu silná," uvedla ČNB.
Karel Šíp výjimečně promluvil o vztahu se svou manželkou, která je výrazně mladší než on. Na jejich společném životě se to podepisuje. Paní Iva chce, aby se známý moderátor udržoval v kondici. Nemá to s ním ale jednoduché.
Slovensko se také dočkalo od Američanů pozvánky do nově zřízené Rady míru, kterou vytvořil americký prezident Donald Trump. Ficova vláda zatím nemá jasno, zda se připojí. Bratislava ale vítá jakoukoliv mírovou iniciativu.
Manželce zápasníka Karlose Vémoly se po jeho propuštění na kauci mělo ulevit, jenže přišly problémy s jiným členem rodiny. Nejmladšího potomka Arnieho totiž opět potrápilo zdraví. A trojnásobná maminka pak přiznala, že péče o rodinu je někdy opravdu náročná.
Konečně se Ondřej Brzobohatý dočkal rozhodnutí ve sporu s exmanželkou Taťánou Kuchařovou, která již na verdikt také reagovala. Asi úplně nepřekvapí, že si z rozsudku vybrala zejména to, co dopadlo v její prospěch.
V USA se řeší další tragická střelba ve státě Minnesota, kterou mají na svědomí federální bezpečnostní složky. V sobotu zemřel sedmatřicetiletý muž. Podle rodiny se zastával ženy, přičemž se dostal do konfliktu s příslušníky. Ministerstvo tvrdí, že muž byl ozbrojený a bránil se snahám o odzbrojení. O případu informovala stanice NBC.
Politický marketér Jakub Horák se potýká s vážnými zdravotními problémy. Potvrdili to jeho blízcí, podle kterých mu prasklo aneurysma, o kterém nikdo neměl tušení. Všichni teď věří, že se Horák dá dohromady a vrátí se k pracovní činnosti.
Zimní počasí má v Česku opět způsobit problémy. Meteorologové v neděli zveřejnili výstrahu kvůli ledovce a novému sněhu, kterého nakonec může místy být až 12 centimetrů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Velké obavy zažila Michaela Ochotská jen krátce poté, co v závěru loňského roku porodila druhého potomka. Lékaři totiž u novorozené dcery odhalili problém, který bylo nutné řešit operativně. Bývalá moderátorka se až nyní rozhodla říct, jak to celé proběhlo.
V části Česka by se lidé měli připravit na sněhovou nadílku. Meteorologové totiž předpovídají v následujících hodinách srážky, které budou na většině území republiky dešťové. Místy ale může napadnout až osm centimetrů nového sněhu.
Americký prezident Donald Trump opět hrozí cly. Tentokrát Kanadě, která podle jeho slov chce umožnit Číně import zboží a výrobků na americký trh. Vztahy mezi oběma severoamerickými státy se v posledních dnech opět vyhrotily.
Česko má sice značnou část posledního ryze lednového víkendu ještě před sebou, ale lidé už se mohou zajímat i o to, jak bude za týden. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by mělo panovat relativně teplé zimní počasí.
Marek Eben oslavil před měsícem 68. narozeniny, takže už má spoustu životních zkušeností a vzpomínek. Vytáhl je z paměti ve chvíli, kdy se lidem snažil vysvětlit, proč se dnes mají mnohem lépe než před desítkami let.