ČNB zvýší sazby o 0,5 procentního bodu, odhadují analytici

Bankovní rady České národní banky na čtvrtečním zasedání zvýší podle odhadů většiny analytiků oslovených ČTK úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Někteří nevylučují stejně jako v září růst až o 0,75 procentního bodu. Od nové prognózy, kterou ČNB ve čtvrtek zveřejní, očekávají ekonomové především výrazné zvýšení odhadu inflace a snížení odhadu růstu ekonomiky.

Česká národní banka

Analytici počítají i s tím, že ČNB bude ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat.

Na posledním měnovém zasedání na konci září rada ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Šlo o nejvýraznější růst od roku 1997. Pro tento krok hlasovalo pět ze sedmi členů rady. Dva hlasovali pro nechání sazeb beze změny. Důvodem byla především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyřprocentní hranici a byla výrazně nad očekáváním centrální banky.

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký tento týden uvedl, že rada bude rozhodovat mezi zvýšením základní sazby o 0,5 nebo 0,75 procentního bodu. Nidetzký v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že ačkoli globální nákladové cenové šoky dříve či později odezní, domácí inflační tlaky si vyžádají od ČNB ostřejší postup, takže úrokové sazby by mohly dosáhnout neutrální úrovně 2,5 procenta až tří procent už na prosincovém nebo únorovém měnovém zasedání.

"Listopadové zasedání bankovní rady ČNB nebude o tom, zda úrokové sazby zvyšovat či nikoliv, ale o tom, jak moc sazby zvýšit. Trh je nyní nastaven na zvýšení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu, ale vzhledem k aktuálně prudce rostoucí inflaci nelze vůbec vyloučit, že bankovní rada zvýší sazby podruhé v řadě o 0,75 procentního bodu," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Ve prospěch umírněnějšího růst podle něj hovoří problémy v automobilovém průmyslu, a tím i přerušení hospodářského oživení.

Opětovné zvýšení sazeb o 0,75 procentního bodu ve čtvrtek očekává hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Předpokládám, že ČNB dotáhne svou základní sazbu během prvního čtvrtletí 2022 na úroveň 2,75 procenta, kde zůstane delší dobu," odhadl.

"Očekáváme, že základní repo sazba vzroste do konce roku na 2,25 procenta a svého vrcholu tří procent dosáhne v prvním čtvrtletí příštího roku," uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler. Podle něj tak ČNB upřednostní boj s inflací, která se podle něj bude zvyšovat a vrcholu kolem šesti procent dosáhne v první polovině příštího roku.

Analytik České spořitelny Jiří Polanský se domnívá, že růst sazeb se zastaví na 2,5 až 2,75 procenta. "ČNB se přes rychlé zvýšení sazeb snaží utlumit rostoucí inflační očekávání v ekonomice. To je správné. Na druhou stranu si musí dát ale pozor na to, aby to nepřehnala. Česká ekonomika je negativně ovlivňována nabídkovými faktory. vedle chybějícího materiálu a komponent také značným růstem cen energií, a velmi rychlé zvýšení sazeb by pro domácnosti i firmy představovalo dodatečnou zátěž," uvedl. Ve čtvrtek čeká zvýšení sazeb o 0,5 procenta, vyšší růst nevylučuje.

"Neutěšená situace v průmyslovém sektoru může bankéře přeci jen přimět zvolit o něco opatrnější tempo než minule a tentokrát zvýšit základní sazbu „pouze“ o 0,5 procentního bodu. Čekat lze ovšem odhodlané rétorické vystoupení guvernéra Jiřího Rusnoka, který bude veřejnost i finanční trhy chtít přesvědčit o připravenosti centrální banky dále konat," uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Partner poradenské PwC Petr Kříž očekává vzhledem k vývoji cen zvýšení sazeb o 0,25 až 0,50 procentního bodu s tím, že vyšší růst je pravděpodobnější.

I podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka je ve čtvrtek pravděpodobné zvýšení sazeb o 0,5 procentního bodu jako reakce na překročení inflačního cíle a snaha o ukotvení inflačních očekávání na nízké úrovni. "Nová prognóza ČNB na jedné straně zohlední vyšší inflační rizika, na straně druhé rizika pomalejšího růstu ekonomiky kvůli problémům v dodavatelských řetězcích," uvedl.

Novák u nové prognózy očekává, že inflaci ČNB pro letošní rok upraví pravděpodobně na 3,5 procenta. "Výraznější změna se dotkne i výhledu na růst HDP pro letošní rok, a to především kvůli omezené produkci automobilů," uvedl. V aktuální srpnové prognóze ČNB počítá letos s růstem ekonomiky o 3,5 procenta a příští rok s růstem o 4,1 procenta. Celková průměrná inflace by podle odhadů měla činit letos tři procenta a příští rok 2,8 procenta.

Čtvrtečního jednání rady se zúčastní všech sedm jejích členů.

ČNB začala úrokové sazby zvyšovat v červnu a spolu s Maďarskou národní bankou tak jako jedna z prvních zahájila utahování měnové politiky. Následně začaly měnovou politiku zpřísňovat také například centrální banky Polska, Rumunska nebo Norska.

Témata: ČNB | ekonomika

Cena emisních povolenek vystoupila na rekordní hodnotu

08.12.2021 21:16 Cena emisních povolenek v Evropské unii dnes vystoupila na rekordních více než 90 eur za tunu a…

Tržní hodnota americké společnosti Apple se blíží třem bilionům dolarů

08.12.2021 19:34 Tržní hodnota americké technologické společnosti Apple se blíží třem bilionům dolarů (zhruba 67,3…

Pandemie příští rok skončí a globální ekonomika se zotaví, uvedla JP Morgan

08.12.2021 16:59 Pandemie covidu-19 příští rok skončí a světová ekonomika se zcela zotaví. Ve svém výhledu na rok…

V listopadu bylo v Česku vyhlášeno 69 bankrotů obchodních společností

08.12.2021 10:53 V listopadu bylo v Česku vyhlášeno 69 bankrotů obchodních společností, což bylo o dva méně než v…

Průmysl v říjnu meziročně klesl o 4,9 procentat

07.12.2021 10:40 Aktualizováno Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent.…

Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun

07.12.2021 09:43 Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o…

Dvě pětiny domácností očekávají významný dopad růstu cen energií do svých…

06.12.2021 11:45 Téměř dvě pětiny domácností v Česku očekávají významný dopad růstu cen energií do svých rozpočtů.…

Mzdy porostou nominálně i nadále, tvrdí analytici

06.12.2021 11:43 Mzdy porostou nominálně i nadále, reálně ale budou vzhledem k vysoké inflaci výdělky spíše klesat.…

Průměrná mzda v Česku vzrostla o 5,7 procenta na 37.499 korun

06.12.2021 09:45 Průměrná mzda v Česku v letošním třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,7 procenta na 37.499 korun…

Růst maloobchodních tržeb v říjnu zrychlil na 5,6 procenta

06.12.2021 09:24 Meziroční růst maloobchodních tržeb v Česku v říjnu zrychlil na 5,6 procenta ze zářijových…

Související:

Nejnovější

reklama