Od chvíle, kdy byly zveřejněny výsledky amerických voleb, bylo jasné, že zvolení Donalda Trumpa zkomplikuje klimatické rozhovory COP29 v Baku. Co však nikdo nepředpokládal, byl vnitřní chaos, který způsobí hostitel summitu, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Informoval o tom server CNN.
Místo toho, aby se COP29 soustředil na urgentní boj proti globální klimatické krizi, summit se proměnil v politické divadlo plné bojkotů, kontroverzních projevů a oslav fosilních paliv. Ilham Alijev se stal hlavním aktérem této frašky, kdy nejenže hájil roli ropy a zemního plynu v ázerbájdžánské ekonomice, ale také útočil na západní státy za „pokrytectví“.
V reakci na chaos vydali významní světoví klimatologové otevřený dopis, který požaduje zásadní reformu celého procesu jednání OSN o klimatu. Dopis původně označoval klimatická jednání za „nefunkční“, tento výraz však byl rychle odstraněn kvůli obavám, že by mohl být zneužit.
Summit COP29 je třetím v řadě, který se koná v zemi závislé na fosilních palivech. Předchozí summity proběhly ve Spojených arabských emirátech a Egyptě, což vyvolalo kritiku kvůli lidskoprávním otázkám i roli fosilních paliv. Letos se jednání účastní více než 1 700 lobbistů z odvětví fosilních paliv, což vyvolává otázky ohledně integrity těchto konferencí.
„Alijev nepůsobí jako ochránce Pařížské dohody,“ uvedla Alex Scott z italského think tanku ECCO. Podle ní přítomnost fosilních lobbistů ohrožuje cíle snížení globálního oteplování.
Během svého projevu Alijev bránil ázerbájdžánské přírodní zdroje jako „dar od Boha“ a obvinil západní státy, média a nevládní organizace z pokrytectví. V dalších proslovech se zaměřil na Francii a Nizozemsko, které obvinil z „brutální represe“ ve svých zámořských územích. Tyto výroky však byly pravděpodobně ovlivněny napětím mezi Ázerbájdžánem a těmito státy kvůli konfliktu s Arménií.
Francouzská ministryně ekologie Agnès Pannier-Runacher na protest zrušila svou účast. Kritiku vyjádřil i šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell, který označil Alijevovy výroky za „nepřijatelné“ a varoval před ohrožením cílů summitu.
Nadcházející návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vyvolává obavy o budoucnost klimatických závazků USA. Trump již dříve slíbil, že Spojené státy znovu vystoupí z Pařížské dohody, což motivuje další státy k přehodnocení jejich klimatických politik. Argentina například bez vysvětlení stáhla svou delegaci z COP29 a podle zdrojů uvažuje o opuštění Pařížské dohody. Prezident Javier Milei označuje globální oteplování za „socialistický podvod“.
COP29 probíhá v roce, který je na cestě stát se nejteplejším v historii. Katastrofy jako hurikány v USA, které zabily více než 300 lidí, připomínají naléhavost boje proti klimatické krizi. Přesto vědci varují, že dosažení cíle omezení oteplování na 1,5 stupně Celsia je čím dál méně pravděpodobné. Aby byla šance cíl splnit, muselo by se do konce desetiletí snížit množství emisí na polovinu a svět by musel dosáhnout uhlíkové neutrality do poloviny století.
COP29 tak nejenže selhává v řešení klimatické krize, ale také ztrácí důvěru jako efektivní platforma pro globální spolupráci.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.