COP29 skončil. Přinesl především zklamání
Poslední summit OSN o klimatu, známý jako COP29, který se letos konal v ázerbájdžánském Baku, měl být dalším krokem v globálním boji proti změně klimatu. Namísto toho skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady, což vyvolalo otázky, zda má tento proces stále smysl. Uvedl to server CNN.
Hlavním bodem jednání byla otázka, kolik by měly bohaté země, které nesou největší odpovědnost za změnu klimatu, poskytnout chudším zemím, jež čelí nejhorším dopadům této krize. Bylo dohodnuto, že do roku 2035 by měly vyspělé státy přispívat částkou 300 miliard dolarů ročně. Toto číslo však rozvojové země považují za naprosto nedostatečné – ekonomové odhadují, že potřebná suma přesahuje 1,3 bilionu dolarů.
Představitelé chudších zemí označili tento výsledek za „urážku“ a „selhání“. Roztrpčení vyvolal i fakt, že mnozí lídři z bohatších států na konferenci vůbec nepřijeli, což podtrhlo rostoucí napětí mezi globálním Severem a Jihem.
Už samotný výběr Baku jako hostitelského města naznačoval problémy. Rusko, využívající svého veta v OSN, znemožnilo konání summitu v některé z členských zemí Evropské unie. Volba Ázerbájdžánu, státu závislého na fosilních palivech, vyvolala obavy, zda bude mít dostatečnou kapacitu a nezávislost pro efektivní vedení tak zásadního setkání.
Atmosféru ještě více zatížil geopolitický kontext, včetně očekávaného návratu Donalda Trumpa do Bílého domu, jenž v minulosti propagoval těžbu fosilních paliv a ohlašoval odchod USA z Pařížské dohody.
Jednou z největších kontroverzí byla přítomnost více než 1 700 zástupců fosilního průmyslu, kteří na summitu výrazně převyšovali počet delegátů z jednotlivých zemí. Saúdská Arábie, známá svým odporem vůči ambiciózním klimatickým závazkům, otevřeně odmítla jakoukoli zmínku o fosilních palivech v závěrečném dokumentu.
Výsledkem byl finální kompromis, který aktivisté přirovnali k „náplasti na střelnou ránu“. Rozvojové země označily dohodu za zradu a podkopání již tak křehké důvěry mezi státy.
Navzdory těmto problémům odborníci stále věří, že systém OSN zůstává nejlepší dostupnou platformou pro globální klimatickou akci. „Je to jediné fórum, kde mají všechny země místo u stolu,“ uvedla Margaretha Wewerinke-Singh, právnička zastupující Vanuatu v klimatických sporech.
Příští summit COP30 v Brazílii, označovaný za nejdůležitější od Pařížské dohody, by měl být zlomový. Právě zde budou státy představovat své klimatické plány na další desetiletí. Mnozí však varují, že dosažení ambiciózních cílů bude v prostředí sílícího geopolitického napětí a rostoucího vlivu populistických lídrů velmi obtížné.
Někteří experti volají po zásadní reformě celého procesu, aby lépe reflektoval potřeby nejzranitelnějších komunit místo zájmů průmyslových lobbistů. Jiní varují, že rozbití současného systému by mohlo znamenat vítězství pro odpůrce klimatické akce, jako jsou Donald Trump nebo Vladimir Putin.
„Musíme zachránit instituce, které máme,“ zdůraznila Friederike Otto, klimatoložka z Imperial College London. „Pokud je hodíme do koše, budou mít fosilní zájmy volnou cestu.“
COP29 možná skončil hořkostí, ale budoucnost klimatických jednání závisí na tom, zda se svět dokáže sjednotit a posílit důvěru v proces, který je stále považován za nejlepší nástroj pro globální klimatickou spolupráci.
Evropa jedná o vyslání vojáků na Ukrajinu
25.11.2024 19:36 Diskuze o vyslání voják na Ukrajinu, které byly obnoveny v kontextu možného oslabení americké…
Tajné ruské dokumenty ukazují, co se stane s Ukrajinou, pokud prohraje
25.11.2024 17:58 Ruské ministerstvo obrany podle informací ukrajinského serveru Kyiv Post připravilo dokument, který…
Nejnebezpečnější zvíře? Ani žralok, ani had. Žije i v Česku a ročně zraní…
25.11.2024 15:04 Příběh Bonnie Sashin, bývalé profesionálky v oblasti public relations, začíná jako mnoho jiných…
Rusko útočí na Evropu stále tvrději. Proč se Západ nebrání?
25.11.2024 13:13 Evropa se ocitá pod čím dál intenzivnějším tlakem hybridní války, kterou Rusko vede proti západním…
Kuleba prozradil, proč válka na Ukrajině neskončí tak rychle
25.11.2024 11:31 Bývalý ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v nedělním rozhovoru podle serveru Politico uvedl…
Merkelová poradila lídrům, jak na Trumpa, a vyjádřila se k migraci i Rusku
25.11.2024 09:54 Angela Merkelová, někdejší kancléřka Německa, která často bývala označována za nejmocnější ženu…
Ruský generál lhal o situaci na frontě. Z pozice ho odvolali
24.11.2024 18:20 Ruská armáda učinila zásadní rozhodnutí ohledně jednoho z mužů v nejvyšším velení. Ze své funkce…
Britové hodlají varovat NATO. Ruští hackeři jsou připraveni škodit
24.11.2024 15:18 Britský ministr pro mezivládní záležitosti Pat McFadden se chystá varovat, že Rusko je připraveno…
Trump obsadil i poslední volnou pozici v nové americké vládě
24.11.2024 09:06 Zvolený americký prezident Donald Trump dokončil výběr svého kabinetu, který se v lednu ujme moci.…
Lipavský navštívil Zelenského. Dal mu speciální dárek české výroby
23.11.2024 18:31 Šéf české diplomacie Jan Lipavský se během aktuální návštěvy Ukrajiny setkal s prezidentem země…