Covid tvrdě zasáhl Sýrii, lidé často nemají peníze ani na roušky

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 22. září 2021 10:32
Sdílej:

Epidemická situace v severozápadní syrské provincii Idlib se rychle zhoršuje. Od začátku srpna se tam celkový počet nakažených koronavirem zdvojnásobil na 61.000. Denně teď přibývá i 1500 infikovaných, za neděli zemřelo 34 lidí. Podle agentury AP jsou zdravotnická zařízení vytížená.

V Idlibu žijí asi čtyři miliony lidí, z nichž mnozí jsou Syřané, kteří prchli před boji z jiných částí země. Idlib je v rukou opozičních a radikálních skupin a do boje s epidemií se zapojili záchranáři z organizace zvané Bílé přilby, která v minulosti pomáhala vyvážet zraněné a mrtvé z bojišť.

Mnoho nemocnic v Idlibu je vybombardováno a za deset let občanské války odtud odešlo množství lékařů a ošetřovatelů.

Oficiální údaje o více než 1500 nových případech denně se považují za podhodnocené, protože mnoho nakažených není podchyceno.

"To, co se tady děje, je katastrofa," oznámil tento týden svaz idlibských lékařů, když požádal o pomoc zahraniční organizace. Jednotky intenzivní péče v provincii jsou vytížené, nedostává se kyslíku pro pacienty a očkuje se pomalu. Polovina nemocnic a klinik je poničená bombardováním a už před pandemií hrozil tamnímu zdravotnictví kolaps. Situaci umocňuje chudoba, tisíce lidí žijí v přeplněných táborech, v nichž není možné zajistit ani pravidelné mytí rukou.

Idlib a část sousedního Halabu (Aleppa) mají v rukou radikálové hlásící se k Al-Káidě, kteří od srpna musí řešit nástup epidemie způsobený rychle se šířící variantou delta. K nákaze přispěla i shromáždění o muslimském svátku íd al-adhá, který letos připadl na závěr července.

Situace se horší i v oblastech, jež kontroluje vláda nebo syrští Kurdové, ale v Idlibu je podle všeho nejhorší. Radikálové proto uzavřeli část tržišť, přinutili restaurace podávat jídlo jen venku a odložili o týden otevření škol. Většina obyvatel jsou příležitostní dělníci, kteří si nemohou dovolit nejít do práce, takže není možné vyhlásit uzávěru. "Když nepracují, nejí," řekl o situaci většiny lidí v Idlibu tamní občan Ahmad Saíd, podle nějž si někteří nemohou ani dovolit koupit roušky.

Panuje únava z dlouhého konfliktu a podle opozičního aktivisty Salvy Abdar Rahmána si lidé "zvykli na smrt". "Ty, koho nezabila vláda a ruské nálety, teď zabíjí koronavirus," řekl.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je v Idlibu aspoň jednou dávkou naočkováno 2,5 procenta občanů, v srpnu do provincie dorazilo 350.000 dávek čínské očkovací látky.

Situaci komplikují nové boje, jimiž se přerušil relativní klid 18měsíčního příměří. Při náletech a dělostřelecké palbě v minulých týdnech zemřelo nebo bylo zraněno množství lidí.

Doktor Muhammad Abdalláh z nemocnice Ziráa si myslí, že vrchol epidemie teprve přijde. Pro mnoho lidí v Idlibu je nákaza to nejmenší, co je trápí. "Zažili jsme mnohem horší věci než koronavirus, nebojíme se ho," říká Alí Dalátí, který pracuje na tržišti, ale roušku nemá.

Stalo se