Pro fungování škol už neplatí žádná mimořádná covidová opatření. Do konce tohoto týdne je ještě povinné nošení respirátorů, od pondělí skončí i to. Ministerstvo školství o tom informovalo ředitele škol v materiálu, který má ČTK k dispozici. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v něm zaměstnancům škol poděkoval za jejich práci v době epidemie. Zároveň upozornil, že kvůli ruské agresi na Ukrajině čekají školy nyní nelehké časy.
Zrušení povinnosti nosit respirátory ve vnitřních prostorech schválila vláda ve středu, lidé je budou muset dál nosit jen v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Změna bude platit od pondělí 14. března. Ve školách byly respirátory povinné ve společných prostorech, tedy třeba na chodbách, v šatnách nebo jídelnách mimo stravování či ve třídách, pokud žáci neseděli v lavicích.
"V tuto chvíli již nejsou žádná plošná opatření platná, tedy je na vyhodnocení každého z Vás, zda je nutné některé náležitosti z (proticovidového) manuálu ve škole, kterou vedete, dodržovat, například pokud máte podezření na nákazu u některého z žáků či zaměstnanců," napsal Gazdík ředitelům. "Platí však, že je nutné ve vztahu ke covidu-19 respektovat obecná pravidla, například výše uvedené opatření k ochraně dýchacích cest," uvedlo ministerstvo.
Nošení roušek či respirátorů zůstane podle úřadu po 14. březnu pro žáky povinné jen při jejich cestování veřejnou hromadnou dopravou nebo při praxi ve zdravotnických či sociálních zařízeních. Obecně nebude povinnost nosit ochranu nosu a úst nejen ve školách, ale ani třeba na hromadných, kulturních ani sportovních akcích. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda o rozvolnění v nošení respirátorů rozhodla na základě doporučení odborníků díky příznivému vývoji epidemie.
Počty nakažených v mezitýdenním srovnání zhruba od začátku února klesaly, ale v tomto týdnu začaly růst. Dál vysoká zůstává také pozitivita testů, což svědčí o stále značném šíření viru v populaci. Ve čtvrtek se covid-19 prokázal u 8238 lidí, to je o 163 víc než před týdnem.
Gazdík dnes v dopise ředitelům a zaměstnancům škol poděkoval za jejich práci v době epidemie, kdy výuku komplikovala hygienická opatření či uzavírání škol kvůli šíření nákazy. Zároveň uvedl, že s ohledem na současnou vlnu uprchlíků z Ukrajiny školy ani nyní nečekají lehké časy. "Byť i já vyhlížel konec pandemie a nástup jara. Bohužel ruská agrese vůči Ukrajině načrtla jiný vývoj, který se úzce dotkne jak naší republiky a občanů, tak i našeho školství,“ napsal.
Připomněl, že k začleňování běženců ministerstvo školám poskytuje návody, informace po telefonu, v e-mailové poradně ukrajina@msmt.cz nebo na webu www.edu.cz/ukrajina. „Součástí jsou i základní informace v ukrajinštině, odkazy na ukrajinské kurikulum a učebnice, pohádky nebo třeba na ukrajinskou distanční výuku,“ uvedl. Doplnil, že další informace nabízí také web Národního pedagogického instiutu https://ukrajina.npi.cz.
Česko si dělá obavy o Dagmar Patrasovou a Felixe Slováčka, kteří se od neděle vyrovnávají s odchodem milované dcery Aničky na věčnost. Slováček se sice podle jejího přání snaží žít dál, ale jednou věcí veřejnost vyděsil.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.