Výběr informací kolem evakuace českých občanů a afghánských spolupracovníků ČR z Kábulu (v pražských Kbelích přistál třetí evakuační letoun z Kábulu):
- Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) 14. srpna rozhodl kvůli bojům radikálního hnutí Tálibán s vládními vojsky o okamžitém stažení českých diplomatů z Kábulu na místní mezinárodní letiště. Stalo se tak na základě informací spojenců a na doporučení českého velvyslance. Opatření se týkalo dvou českých diplomatů. Diplomati byli na letiště přemístěni pod ochranou jednotky vojenské policie.
- Týž den po mimořádném večerním jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu (BRS) uvedli premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), kteří se zúčastnili jednání, že ČR z Afghánistánu evakuuje kromě českých diplomatů i místní zaměstnance velvyslanectví, a to včetně jejich rodin. Od Tálibánu by jim hrozila smrt. Česko přemístí i tlumočníky pomáhající české armádě, kteří o to požádali. Již koncem července vláda schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu.
- V neděli 15. srpna ministerstvo obrany oznámilo, že evakuaci zajistí česká vojenská letadla. Bližší podrobnosti zůstaly kvůli bezpečnosti tajné. Islamistické hnutí Tálibán prakticky ovládlo celou zemi včetně Kábulu.
- V neděli krátce po 23:00 z Kábulu odstartovalo první české vojenské letadlo se 46 Čechy a místními spolupracovníky s rodinami. Na letišti v pražských Kbelích letadlo přistálo v pondělí ráno. Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že vzhledem k rapidně se zhoršující situaci na kábulském mezinárodním letišti považuje odlet českého letadla za zázrak.
- Další evakuační letadlo z Prahy odstartovalo v pondělí po 11:00. Po mezipřistání v Baku evakuační speciál přistál v Kábulu, odkud odletěl, opět přes Baku, v úterý odpoledne. Do Česka dopravil 87 pasažérů - Čechy, Afghánce a dva Poláky; Čechů bylo podle premiéra Babiše 16. Na palubě byli velvyslanec Jiří Baloun, vojáci a místní spolupracovníci s rodinami. Ve dvou letech tak evakuační speciál dopravil do Česka 133 lidí, evakuováni byli všichni čeští zaměstnanci diplomatického zastoupení. Armáda dnes vyslala do Afghánistánu třetí evakuační letoun. Letoun dorazil do Prahy kolem 22:00 a na jeho palubě bylo 62 pasažérů, včetně čtyř Afghánců, o jejichž přepravu požádalo Českou republiku Slovensko. ČR tak evakuovala ve třech letech z Afghánistánu 195 osob.
- Ministr vnitra Hamáček k akci řekl, že evakuované Afghánce čeká deset dnů karantény. Premiér Babiš uvedl, že o integraci evakuovaných Afghánců chce mluvit, až se rozhodnou, zda chtějí zůstat v ČR. Armáda napsala na twiteru, že afghánským tlumočníkům nepomáhá jenom s evakuací, ale v Česku pro ně zajišťuje ubytování, stravování, zdravotní péči a psychologickou podporu.
- Čeští vojáci Afghánistán opustili již dříve poté, co NATO v dubnu oznámilo odchod ze země. Posledních 12 českých vojáků s materiálem z alianční mise se vrátilo 30. června. Podle dostupných informací v zemi zůstala jen jednotka vojenské policie Kamba, která měla za úkol střežit českou ambasádu.
- Své občany i afghánské spolupracovníky evakuují i další země, nejvíce Spojené státy. Od obnovení provozu z kábulského mezinárodního letiště za necelé dva dny odletělo nejméně 62 evakuačních letů, téměř 20 z nich zajistily Spojené státy. Na palubě strojů několika zemí bylo podle agentury Reuters přibližně 5000 diplomatů, členů ochranky, humanitárních pracovníků a Afghánců.
- Spojené státy z Kábulu za uplynulých 24 hodin vypravily 18 letů, na jejich palubě bylo 2000 lidí, včetně 325 Američanů, uvedl Pentagon. Američané chtějí ze země evakuovat pět až devět tisíc lidí denně. Na letišti v Kábulu nyní působí 4500 příslušníků americké armády, v horizontu několika dní by jich mělo být 6000, uvedl armádní zdroj.
- Francie podle agentury AFP z Kábulu odvezla 216 lidí, většinou Afghánců, do Paříže by měli dorazit dnes večer.
- Británie dnes uvedla, že dosud evakuovala 2052 Afghánců a 306 britských občanů. Za poslední den ze země odvezla zhruba 700 lidí. Další speciály Londýn do Kábulu teprve vysílá. Británie chce v příštích letech poskytnout azyl až 20.000 Afgháncům.
- Turecko z Afghánistánu evakuovalo 42 svých občanů, Německo od neděle odvezlo 500 lidí. Z Afghánistánu odletělo také evakuační letadlo slovenské armády, detaily přesunu mají být zveřejněny na čtvrteční tiskové konferenci.
- Španělsko se chystá z Kábulu odvézt celkem 500 až 600 lidí. Pro Španěly a Afghánce zatím poslal Madrid tři letadla do Spojených arabských emirátů. První z nich už vyzvedl asi 50 až 100 osob v Kábulu a přepravuje je do Dubaje. Do Španělska bude také převezeny podle nynějších odhadů asi čtyři stovky lidí, kteří v Afghánistánu spolupracovali s institucemi Evropské unie. Španělsko jim poskytne dočasnou mezinárodní ochranu, než se rozhodne, které země EU si je převezmou. Části z nich udělí azyl Španělsko.
- Italská armáda přivezla dnes na římské letiště z Afghánistánu dalších 86 lidí, ve skupině je několik Italů, personál institucí EU a NATO a Afghánci, kteří spolupracovali s koaličními jednotkami, a jejich rodiny. Už v pondělí takto přivezl letoun italské armády 20 lidí.
- Přesun svých zaměstnanců z Afghánistánu do Kazachstánu dnes oznámila Organizace spojených národů, která má v zemi 300 zahraničních zaměstnanců a 3000 místních spolupracovníků. Evakuace se týká asi stovky z nich.
- Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v úterý po mimořádné schůzce ministrů zahraničí zemí EU řekl, že prioritou je evakuace pracovníků EU a afghánských pomocníků z Kábulu. Později Borrell oznámil, že bylo vydáno zhruba 400 víz pro afghánské pracovníky delegací a misí EU. Výslovně Borrell poděkoval Španělsku, Francii a Itálii za jejich podporu evakuačního úsilí.
- Polsko evakuovalo z Afghánistánu prvních zhruba 50 lidí. Mezi evakuovanými je jeden polský občan, ostatní jsou lidé, kteří spolupracovali s polskou vojenskou nebo diplomatickou misí v zemi.
Nebylo to tak veřejnosti prezentováno, ale zlom v boji Aničky Slováčkové se zákeřnou rakovinou nastával již před několika týdny. Tehdy herečka a zpěvačka přišla o jednu z hlasivek. Poslední dny života pak byly podle přátel zesnulé jedním velkým trápením.
Spousta slavných Čechů od nedělního večera uctila památku zesnulé Anny Slováčkové. Chybět mezi nimi nemohli ani členové rodiny Karla Gotta. Je to logické.
Česko očekává informace o posledním rozloučení s Annou Slováčkovou, která v neděli prohrála dlouhý boj se zákeřnou rakovinou. Rodina nyní naznačila, že pohřeb nemusí být veřejně přístupný. Lidé by ale měli mít možnost se s Aničkou rozloučit.
O víkendu se dočkáme pravého jarního počasí. Denní maxima totiž podle ČHMÚ.cz vyrostou nad 20 stupňů.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.