ČSSD vysílá do senátních voleb v obvodu Praha 11 bývalého premiéra Vladimíra Špidlu, v Praze 10 sociálního pracovníka Štěpána Kavuru a v Praze 6 vysokoškolského pedagoga Petra Pavlíka. Na tiskové konferenci to dnes kandidáti řekli novinářům. Zároveň představili svá volební témata a vyjádřili se kriticky k současné vládě, která podle nich nedostatečně řeší zejména sociální témata.
Strana dnes také představila novou podobu koalice na pražský magistrát, kterou nově tvoří kromě ČSSD a Zelených také hnutí Idealisté a Budoucnost.
"Politika je řemeslo založené na zkušenosti. Já jsem získal velké množství zkušeností a cítím určitou povinnost, protože pořád ještě tu sílu mám, dát ty zkušenosti k dispozici," uvedl Špidla. Dodal, že současná vláda pracuje v ideologicky omezeném rámci, který z fiskálního hlediska neumožňuje efektivně řešit krizi. Z dalších témat zmínil také regulaci energetiky včetně například vyšší daně z příjmu pro energetické firmy.
Kandidátem strany v obvodu Praha 10 je Štěpán Kavur, předseda spolku Buči, který pomáhá sociokulturně znevýhodněným osobám a dlouhodobě nezaměstnaným. Za důležitá témata Kavur označil zaměstnanost, podporu ohrožených seniorů či integraci příslušníků národnostních menšin, ať už Romů, nebo nově ukrajinských uprchlíků. Zásadní podle něj je i zajištění důstojného bydlení pro všechny.
Posledním senátním kandidátem strany v metropoli je Petr Pavlík, který vyučuje na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a v minulosti působil jako náměstek ministra školství a předseda pražské organizace strany. Ten za své hlavní téma označil vzdělávání, které podle něj současná vláda zanedbává.
Předseda strany Michal Šmarda dále řekl, že v letošních volbách nasadí strana devět nebo deset kandidátů. Volit se bude do třetiny Senátu, tedy ve 27 obvodech. Předseda dodal, že kandidáty bude grémium strany definitivně schvalovat ve čtvrtek, ale již může zmínit také například kandidaturu lékařky a bývalé sociálnědemokratické europoslankyně Olgy Sehnalové v Kroměříži, komunální političky Olgy Bastlové v Táboře nebo obhajobu křesla současného senátora Jaromíra Strnada v Kutné Hoře.
Zástupci strany spolu se svými koaličními partnery dnes také představili rozšířenou koalici kandidující na pražský magistrát pod názvem Solidarita, kterou vede bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Kromě již dříve ohlášené spolupráce se Zelenými se nově koalice skládá i z levicových hnutí Budoucnost a Idealisté.
Šabatová k tomu řekla, že považuje za podstatné, aby levicové subjekty spolupracovaly, obzvlášť v situaci, kdy v parlamentu levice fakticky zastoupena není. "Myslím, že to je pro každou společnost velmi nebezpečný stav a může vést k velmi turbulentnímu a nežádoucímu vývoji," uvedla s tím, že v takové situace se mohou levicových témat chopit nebezpeční populisté.
Senátní a komunální volby se budou konat 23. a 24. září. V Praze se volí ve třech senátních obvodech a do zastupitelstvech na magistrát a 57 městských částí.
Princ Harry se opět postaral o rozruch v britské královské rodině. Právě ve chvíli, kdy se zdálo, že vztahy s jeho otcem, králem Karlem III., se začínají stabilizovat, přišel vévoda ze Sussexu s gestem, které je sice navenek smířlivé, ale v jádru velmi problematické. Harry totiž otce veřejně pozval, aby s ním v roce 2027 v Birminghamu slavnostně zahájil hry Invictus Games.
Fanoušci legendární country zpěvačky Dolly Parton vyjadřují rostoucí obavy o její zdravotní stav. Zpěvačka, která 19. ledna oslaví své 80. narozeniny, totiž oznámila, že se osobně nezúčastní velké oslavy naplánované v prestižním nashvillském sále Grand Ole Opry. Přestože v zaslaném video vzkazu vypadala optimisticky a fanouškům poděkovala za přízeň, její absence na takto významné události vyvolala vlnu spekulací.
Předávání Zlatých glóbů se neslo v duchu břitkého humoru, který nenechal nit suchou na největších hvězdách Hollywoodu. Moderátorka Nikki Glaser se při svém druhém hostování ceremoniálu zaměřila především na Leonarda DiCapria a jeho proslulé pravidlo ohledně věku jeho partnerkách. Herec, který byl nominován za výkon ve snímku Jedna bitva za druhou, se však útoku zhostil se vztyčenou hlavou.
Americký R&B zpěvák Ray J, známý mimo jiné i jako bývalý partner Kim Kardashian, byl podle aktuálních zpráv v Las Vegas akutně převezen do nemocnice. Čtyřiačtyřicetiletý umělec čelí vážnému případu zápalu plic a doprovodným bolestem u srdce. V současné době se v nemocničním zařízení podrobuje sérii vyšetření, včetně rentgenu a echokardiogramu, aby lékaři zjistili rozsah poškození organismu.
Složitým obdobím si prochází Karlos Vémola. Jeden z populárních zápasníků je vazebně stíhán a zároveň hospitalizován, protože se musel podrobit nepříjemné operaci. Jednoduchá není ani pooperační léčba. Podle jeho spolupracovníků bude trvat ještě několik týdnů.
Místopředseda vládního hnutí SPD Radim Fiala zopakoval své pochybnosti ohledně ruské odpovědnosti za tragické výbuchy ve Vrběticích. Fiala poznamenal, že nedošlo k soudnímu projednání případu. Policie nicméně konstatovala, že se podařilo prokázat podíl ruské vojenské rozvědky GRU.
Charlotte Gottová stále napíná fanoušky ohledně toho, zda se doopravdy vydá ve stopách slavného tatínka a bude se věnovat hudební kariéře. V úvodu roku 2026 každopádně lidem připomněla, že tady je a umí si užívat života.
Nebezpečí silné ledovky trvá. V pondělí 16 hodin začne platit nejnovější výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nepříjemným jevem. Tloušťka ledovky může dosáhnout až pěti milimetrů a způsobit vážné problémy.
Blízcí a kamarádi se v pátek v Brně rozloučili s Pavlem Nečasem, který náhle zemřel na Silvestra. Bylo mu 59 let. Nečas měl kromě kolegů z branže blízko i ke sportovcům. Jeden z našich nejslavnějších hokejistů posledních let mu dal sbohem originálním způsobem.
Asi nikdo nezpochybňuje, že Marek Eben je úspěšným člověkem. Jaké je tajemství jeho úspěchu? Charismatický herec a moderátor prozradil, jak přistupuje k pracovním nabídkám.
Americký prezident Donald Trump po zásahu ve Venezuela zvyšuje tlak i na další zemi v regionu. Kubu vyzval, aby co nejrychleji uzavřela dohodu, než bude pozdě. V minulosti přitom vojenskou intervenci na ostrově vyloučil.
Celodenním mrazům během dalšího lednového týdne, který právě začíná, odzvoní. Předpověď slibuje oteplení, ale také možné komplikace kvůli silné ledovce. Vyplývá to z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).