Hlavním cílem sociálních demokratů je návrat do Poslanecké sněmovny, předseda Michal Šmarda chce stranu voličům nabídnout jako odpovědnou alternativu k pravicové vládě a populistické, nacionalistické opozici. Obojí zaznělo na 44. sjezdu ČSSD v Brně. Strana si také zvolila dalšího místopředsedu, stal se jím Karel Machovec, který byl ve vedení už v 90. letech. Nahradil Tomáše Petříčka, jenž rezignoval z osobních důvodů.
Šmarda představil plán pro návrat strany na výsluní, má čtyři etapy označované úklid, restart, nové tváře a návrat. Prvním nezbytným krokem byl podle Šmardy úklid, tedy vyřešení ekonomické situace zadlužené strany, která musela prodat či pronajmout část svého nemovitého majetku a reorganizovat i zeštíhlit aparát. Úvodní fázi pokládá Šmarda téměř za dokončenou. Letos by strana po letech hospodaření v červených číslech mohla mít vyrovnaný provozní rozpočet, vyplynulo z projevu statutárního místopředsedy Igora Bruzla.
Letos se strana soustředí na budování nového mediálního a propagačního týmu a práci na značce ČSSD, chce voličům také představit nové tváře, například úspěšné komunální politiky. "Sociální demokracie na tom zdaleka není tak špatně, jak by se mohlo zdát, ale bude to chtít mnohem víc práce, než jsme si kdy uměli představit," řekl Šmarda.
Příští rok jsou na programu krajské, senátní a evropské volby, stejně jako výběr lídrů pro sněmovní volby. Zásadní pro ČSSD bude podle Šmardy rok 2025 se sněmovními volbami, což je závěrečná etapa jeho plánu. Do kampaně napře strana maximální úsilí a vynaloží maximum dostupných peněz. Nová ČSSD by podle místopředsedkyně Daniely Ostré měla být spolehlivá, hodnotová a pečující, hájit zájmy střední třídy a nižších sociálních skupin, pohybovat se na levém středu politického spektra a chránit před extrémy.
Jako host na sjezdu vystoupil Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a prezidentský kandidát. Česko podle něj možná čeká ekonomická recese, hrozí odchody některých zaměstnavatelů do zahraničí. "Lidé a poctivé firmy budou potřebovat pomoc. Věřím tomu, že to bude výzva zejména pro vás," řekl sociálním demokratům Středula. Šmarda uvedl, že strana by měla s odbory spolupracovat, vytvářet "tandem".
Ve volbě místopředsedy porazil třiašedesátiletý Machovec Pavla Trauba z pražské organizace strany. Delegátům sjezdu Machovec řekl, že chce využít svou paměť a zkušenosti. Rád by ve straně zastřešil činnost odborných komisí, které i podle Šmardy potřebují restart. "Karel Machovec nekandiduje proto, aby se stal výraznou mediální tváří sociální demokracie, ale proto, aby dal do pořádku odborné zázemí," řekl novinářům Šmarda.
Vedení ČSSD se nepodařilo na brněnském sjezdu prosadit komplexní změnu stanov. Řada členů uplatnila výhrady k jejich obsahu, případně navrhovali, aby schvalování předcházela hlubší debata v členské základně, a hlasování označili za předčasné. Na návrh Šmardy pak delegáti sjezdu schválili alespoň některé dílčí změny. Příští vedení se tak bude volit nikoliv na dva, ale na tři roky, stejně jako ostatní funkcionáři strany.
K debatě o stanovách se ČSSD vrátí patrně na příštím sjezdu. Bude se konat v červnu.
Slovensko na začátku letošního roku zaskočila zpráva o vážných zdravotních problémech Doroty Nvotové, u které byla odhalena rakovina. Úspěšná herečka podstoupila operaci a nyní je v rekonvalescenci. Jak tato fáze léčby pokračuje?
Manželství Davida a Victorie Beckhamových čelí podle britských médií dosud nejtěžší zkoušce. Jejich nejstarší syn Brooklyn Beckham totiž na sociálních sítích zveřejnil šokující prohlášení, ve kterém své rodiče obvinil z neustálé snahy kontrolovat jeho život a ničit jeho vztah s manželkou Nicolou Peltz. Victoria Beckham je podle zdrojů z blízkého okolí těmito obviněními zdrcená a cítí se hluboce uražena, zejména popisem svého chování na synově svatbě.
Manžel britské celebrity Katie Price, podnikatel Lee Andrews, čelí skandálu poté, co byl jeho profil s nabídkou doprovodných služeb nalezen na dubajském webu pro dospělé. Andrews, který se s modelkou oženil po pouhých několika dnech známosti, veškerá obvinění rezolutně odmítá. Podle jeho vyjádření pro deník Mirror za vytvořením falešného profilu stojí „zhrzená bývalá partnerka“, která se mu tímto způsobem snaží pomstít a poškodit jeho pověst.
Britský zpěvák Sir Rod Stewart ostře zaútočil na amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho nedávným výrokům na adresu britských vojáků působících v Afghánistánu. Trump v rozhovoru pro stanici Fox News prohlásil, že jednotky NATO sice v zemi byly, ale držely se spíše v ústraní a mimo přední linie. Tato slova vyvolala vlnu pobouření mezi veterány, politiky i rodinami padlých vojáků, ke kterým se nyní přidal i jednaosmdesátiletý rockový veterán.
Rodina frontmana skupiny Rolling Stones Micka Jaggera prožívá náročné období plné nejistoty. Rodinní příslušníci legendárního zpěváka se obrátili na veřejnost s naléhavou žádostí o pomoc při pátrání po sedmatřicetiletém Alexanderu Keyovi. Ten je dlouholetým partnerem Jaggerovy vnučky Assisi Jacksonové a otcem jejích dvou dětí.
Monika Bagárová se během pobytu v zahraničí ocitla ve víru spekulací ohledně možného těhotenství. Původně na komentáře fanynek nereagovala. Když ale přišel přímý dotaz, rozhodla se upřímně odpovědět.
Nový rozsudek v kauze obžalovaného psychiatra Jana Cimického zatím nepadl. Obvodní soud pro Prahu 8, jemuž se kauza loni vrátila, odložil vynesení verdiktu na březen. Cimický je obžalován z více než 30 případů vydírání či znásilnění žen.
Prezident Petr Pavel před odletem na soukromou zahraniční cestu svolal narychlo mimořádnou tiskovou konferenci, na niž se ostře ohradil proti postupu ministra zahraničních věcí Petra Macinky. Podle hlavy státu se ministr dlouhodobě snaží ovlivnit prezidentské rozhodnutí ohledně jmenování nového člena vlády, přičemž k tomu využívá nátlakové metody směřované na prezidenta i jeho poradce. Dosavadní pokusy o ovlivňování prezident posuzoval shovívavě, situace se však zásadně změnila po doručení dvou nočních textových zpráv.
Zimní počasí může způsobit další potíže při chůzi či v dopravě. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí během nadcházející noci tvorba slabé ledovky na části území republiky.
Karlos Vémola po propuštění na kauci fanouškům sliboval, že se vyjádří k obviněním. Na doporučení právního zástupce to nakonec neudělá. Zápasník chce nechat policisty dělat svou práci, věří v rychlé a řádné prošetření případu.
Českou uměleckou scénu zasáhla v úvodu týdne smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel malíř, sochař a ilustrátor Boris Jirků, jenž také působil jako pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
Jméno Felixe Slováčka je v médiích skloňováno často, přičemž hudebníkovi se to zvlášť v některých případech nepozdává. Co jej ale nyní přinutilo k tomu, aby se obrátil na právníka?