ČSSZ chce nový systém na vyřizování důchodů

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) chystá výměnu svého systému pro vyřizování důchodů. Chce na to získat peníze z Národního plánu obnovy. Celý projekt by měl trvat deset let. Na posledním jednání sněmovního sociálního výboru to řekl šéf ČSSZ František Boháček. Podle něj by nový systém měl mimo jiné zajistit včasné vyřizování. Na rozhodnutí o důchodu má správa podle zákona tři měsíce. Víc než 90 dnů teď čeká na rozhodnutí 18.000 žádostí. Boháček uvedl, že by se měl úřad do konce června dostat do zákonných lhůt.

Ilustrační foto

"Pro nás je klíčové, abychom co nejdříve nahradili náš stávající 40 let starý systém, ve kterém se programuje v jazyce COBOL. Máme na to už jen velmi malou skupinu zaměstnanců, nikdo jiný nám to dneska programovat v podstatě není schopen. Je to velmi nepříjemné. Bohužel jsme v situaci, kdy se historicky příliš mnoho času nevěnovalo tomu, aby se ten systém vyměnil," uvedl Boháček. Podle něj má úřad připravený projekt s plánem výměny v postupných krocích. Získat na něj chce peníze z Národního plánu obnovy. "Zatím je to na dobré cestě. Je to projekt na deset let. První fáze by měla trvat zhruba dva roky. Mělo by to pomoci zvládat situaci lépe," řekl šéf správy. Zdůraznil, že pro výměnu systému je ale zásadní, aby byl úřad "bez restů".

Sociální správa čelí od podzimu náporu. Celkem dostala podle Boháčka loni za poslední čtvrtletí téměř 120.000 žádostí o předčasný důchod. Část lidí si tehdy výplatu odložila a nyní žádá ještě o přepočítání částky. Od ledna se vyplácí také výchovné. O ně požádalo dosud 51.000 mužů a nově teď také žen, které se chystají do důchodu. Loni pracovníci řešili i dvě mimořádné valorizace kvůli inflaci. Úřad tak před pár týdny oznámil, že se doba vyřizování důchodu prodloužila a překračuje zákonnou lhůtu. V průměru tehdy trvala 99 dnů.

Podle ředitele bylo minulý týden žádostí o důchod, které nebyly přes tři měsíce vyřízené, 22.000. Z nich 18.000 se týkalo předčasných důchodů. Tento týden evidoval úřad 18.000 žádostí po zákonné lhůtě, z nich 14.000 o předčasnou penzí. "Máme strategii jak situaci vyřešit, abychom se ideálně do konce června dostali do stavu, kdy budeme schopni drtivou většinu žádostí vyřizovat v zákonné lhůtě," uvedl šéf ČSSZ. Podle něj se zapojili úředníci z jiných pracovišť. Počet těch, kteří penze vyřizují, se tak navýšil o 70 procent. Agenda se z centrály přesunula do poboček.

Podle poslance opozičního hnutí ANO Igora Hendrycha mohlo vedení resortu práce a úřadu situaci částečně předvídat. Uvedl, že samo ministerstvo poukazovalo loni na výhodnost předčasných penzí. Vyzval ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) k přijetí politické odpovědnosti.

Jurečka se ohradil proti tomu, že by předčasné důchody propagoval. Podle něj jeho resort jen odpovídal na dotazy. Za potíže, které lidé kvůli zpoždění mají, se omluvil. Podotkl, že digitalizaci úřadu nemohl v předchozích letech ovlivnit. "Ale nevymlouvám se, nesu na tom svůj díl politické spoluzodpovědnosti," řekl ministr.

Témata: ČSSZ | důchody

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější