ČSSZ chce nový systém na vyřizování důchodů

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) chystá výměnu svého systému pro vyřizování důchodů. Chce na to získat peníze z Národního plánu obnovy. Celý projekt by měl trvat deset let. Na posledním jednání sněmovního sociálního výboru to řekl šéf ČSSZ František Boháček. Podle něj by nový systém měl mimo jiné zajistit včasné vyřizování. Na rozhodnutí o důchodu má správa podle zákona tři měsíce. Víc než 90 dnů teď čeká na rozhodnutí 18.000 žádostí. Boháček uvedl, že by se měl úřad do konce června dostat do zákonných lhůt.

Ilustrační foto

"Pro nás je klíčové, abychom co nejdříve nahradili náš stávající 40 let starý systém, ve kterém se programuje v jazyce COBOL. Máme na to už jen velmi malou skupinu zaměstnanců, nikdo jiný nám to dneska programovat v podstatě není schopen. Je to velmi nepříjemné. Bohužel jsme v situaci, kdy se historicky příliš mnoho času nevěnovalo tomu, aby se ten systém vyměnil," uvedl Boháček. Podle něj má úřad připravený projekt s plánem výměny v postupných krocích. Získat na něj chce peníze z Národního plánu obnovy. "Zatím je to na dobré cestě. Je to projekt na deset let. První fáze by měla trvat zhruba dva roky. Mělo by to pomoci zvládat situaci lépe," řekl šéf správy. Zdůraznil, že pro výměnu systému je ale zásadní, aby byl úřad "bez restů".

Sociální správa čelí od podzimu náporu. Celkem dostala podle Boháčka loni za poslední čtvrtletí téměř 120.000 žádostí o předčasný důchod. Část lidí si tehdy výplatu odložila a nyní žádá ještě o přepočítání částky. Od ledna se vyplácí také výchovné. O ně požádalo dosud 51.000 mužů a nově teď také žen, které se chystají do důchodu. Loni pracovníci řešili i dvě mimořádné valorizace kvůli inflaci. Úřad tak před pár týdny oznámil, že se doba vyřizování důchodu prodloužila a překračuje zákonnou lhůtu. V průměru tehdy trvala 99 dnů.

Podle ředitele bylo minulý týden žádostí o důchod, které nebyly přes tři měsíce vyřízené, 22.000. Z nich 18.000 se týkalo předčasných důchodů. Tento týden evidoval úřad 18.000 žádostí po zákonné lhůtě, z nich 14.000 o předčasnou penzí. "Máme strategii jak situaci vyřešit, abychom se ideálně do konce června dostali do stavu, kdy budeme schopni drtivou většinu žádostí vyřizovat v zákonné lhůtě," uvedl šéf ČSSZ. Podle něj se zapojili úředníci z jiných pracovišť. Počet těch, kteří penze vyřizují, se tak navýšil o 70 procent. Agenda se z centrály přesunula do poboček.

Podle poslance opozičního hnutí ANO Igora Hendrycha mohlo vedení resortu práce a úřadu situaci částečně předvídat. Uvedl, že samo ministerstvo poukazovalo loni na výhodnost předčasných penzí. Vyzval ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) k přijetí politické odpovědnosti.

Jurečka se ohradil proti tomu, že by předčasné důchody propagoval. Podle něj jeho resort jen odpovídal na dotazy. Za potíže, které lidé kvůli zpoždění mají, se omluvil. Podotkl, že digitalizaci úřadu nemohl v předchozích letech ovlivnit. "Ale nevymlouvám se, nesu na tom svůj díl politické spoluzodpovědnosti," řekl ministr.

Témata: ČSSZ | důchody

V Jičíně došlo k nehodě při závodech, pět lidí se zranilo

15.06.2024 21:32 Záchranáři zasahovali v sobotu dopoledne u nehody při motocyklových závodech v Jičíně. Událost si…

Střelec z Filozofické fakulty UK se chtěl pomstít, vyplývá z vyšetřování

12.06.2024 13:01 Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v…

Cizinec podezřelý z terorismu měl říct, že si ho najali za peníze

12.06.2024 11:35 Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z…

Fiala potvrdil, že Jihoameričan se v Praze pokusil zapálit autobusy. Hrozí…

10.06.2024 17:40 Jihoameričan, jehož v uplynulých dnech zadrželi policisté, se pokusil o žhářský útok na autobusy…

Pavel k eurovolbám: Nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v EU

10.06.2024 12:25 Podle prezidenta Petra Pavla nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v Evropě. V pondělí to…

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO. Účast byla rekordní

09.06.2024 23:38 České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo hnutí ANO, následované koalicí ODS, KDU-ČSL a TOP…

Hrozba terorismu v Česku: Policie zadržela podezřelého cizince

09.06.2024 10:59 Policie zadržela muže podezřelého ze spáchání zvlášť závažného zločinu, po kterém bylo pátráno od…

Sčítání hlasů v letošních evropských volbách v Česku probíhalo pomaleji

08.06.2024 19:09 Podle sdělení Českého statistického úřadu probíhalo sčítání hlasů v letošních evropských volbách v…

Eurovolby skončily, Češi si zvolili europoslance. Výsledky se dozví až…

08.06.2024 14:45 Úderem druhé hodiny odpolední dnes skončil druhý den voleb do europarlamentu, v nichž Češi vybírali…

Druhý den voleb odstartoval. Češi si dnes vyberou europoslance

08.06.2024 08:00 Dnes v 8 hodin ráno se podruhé otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých…

Související:

Nejnovější