Premiér Johnson bude vyšetřován kvůli večírkům, schválil to parlament

Britští zákonodárci dnes schválili návrh opozice, aby premiér Boris Johnson čelil vyšetřování v parlamentním výboru kvůli vládním večírkům pořádaným v době covidové uzávěry. Vláda dopoledne nečekaně stáhla vlastní pozměňovací návrh, kterým chtěla vyšetřování zablokovat, čímž výrazně zvýšila šanci, že opoziční návrh projde.

Boris Johnson

Vyšetřování úřadujícího premiéra kvůli úmyslnému klamání poslanců je naprosto ojedinělé a podle agentury AP může silně otřást Johnsonovou pozicí.

Poslanci návrh schválili všeobecným vyjádřením souhlasu, formálně o něm nehlasovali. Pokud se prokáže, že předseda vlády poslancům úmyslně lhal, mohlo by to vést k jeho rezignaci.

Předseda labouristů Keir Starmer uvedl, že cílem je podpořit "jednoduchou zásadu, že v naší politice záleží na čestnosti, poctivosti a pravdomluvnosti". "Je to britská zásada, kterou se řídí členové všech politických stran v této sněmovně," řekl Starmer.

Podle agentury DPA je rozhodnutí parlamentu pro Johnsona bolestnou porážkou. Premiér, který je momentálně na návštěvě Indie, ráno vyjádřil naději, že konzervativci hlasování učiní přítrž.

Vláda chtěla původně prosadit, aby konzervativní poslanci, kteří mají v Dolní sněmovně jasnou převahu, vyšetřování Johnsona zablokovali. Dnes ale překvapivě změnila názor a doporučila vlastním poslancům, aby hlasovali podle svého svědomí, což podle britských médií výrazně zvýšilo šanci, že opoziční návrh projde. Velkou nelibost nad tím, jak premiér řešil skandál s nezákonnými vládními večírky, totiž vyjádřili i mnozí konzervativci.

"Pravda je velice jednoduchá - (Johnson) lhal, aby ho nikdo nepřistihl, a když ho někdo přistihl, lhal zase," řekl poslanec za Skotskou národní stranu (SNP) Ian Blackford.

"Premiér už měl být dávno pryč. Ministerský předseda by měl vědět, že jeho angažmá skončilo," řekl v debatě konzervativní poslanec Steve Baker. "Je skutečně deprimující, když se po nás chce, abychom obhajovali neobhajitelné," řekl jeho stranický kolega William Wragg.

Výbor by měl vnést jasno do toho, zda premiér úmyslně klamal zákonodárce, když jim tvrdil, že večírky ve vládní čtvrti a v Downing Street nebyly v rozporu s tehdy platnými nařízeními přijatými kvůli pandemii nemoci covid-19. Z nepravdy ho usvědčila zpráva úřednice Sue Grayové i policie, která mu minulý týden za porušení pravidel uzávěry udělila pokutu.

Johnson se v souvislosti s aférou zvanou Partygate omluvil, ale řekl, že kvůli ní nehodlá rezignovat.

Vyšetřování parlamentního výboru může začít až poté, co své vlastní vyšetřování ukončí policie. To může podle listu The Guardian trvat ještě několik měsíců. Hlavní otázkou bude, zda Johnson poslance klamal úmyslně nebo neúmyslně. Pokud by výbor došel k tomu, že úmyslně, jednalo by se o pohrdání parlamentem, za které hrozí sankce.

Téměř 80 procent Britů si myslí, že premiér Boris Johnson je lhář

Téměř 80 procent Britů si kvůli aféře kolem vládních večírků v době koronavirové uzávěry myslí, že premiér Boris Johnson je lhář. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění, který agentura YouGov provedla pro rozhlasovou stanici Times Radio.

Johnson loni parlamentu výslovně řekl, že neví o tom, že by se členové vlády jakkoli provinili proti tehdy platným protipandemickým nařízením. Ukázalo se však, že uspořádali několik setkání, večírků a oslav a že se nejméně jedné z nich Johnson osobně zúčastnil. Stalo se to v době, kdy bylo kvůli koronaviru zakázáno, aby se scházeli více než dva lidé. Poté premiér konání večírků přiznal, tvrdil ale, že si nebyl vědom porušení předpisů.

Průzkum, ve kterém tento týden odpovídalo přes 2000 respondentů, ukázal, že Johnsonovi věří jen zanedbatelná část občanů. Za lháře ho považuje dokonce i 61 procent lidí, kteří v roce 2019 volili konzervativce. Jen osm procent respondentů uvedlo, že Johnson podle nich nelhal.

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Dívka popsala tragickou střelbu v USA, pomazala se krví spolužáka a dělala…

28.05.2022 18:38 Jedenáctiletá Miah Cerrillová, která přežila střelbu na základní škole v texaském městečku Uvalde,…

Porošenka nenechali pohraničníci opustit Ukrajinu

28.05.2022 18:30 Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se dnes neúspěšně pokusil vycestovat ze země na jednání…

První případ opičích neštovic ohlásilo Irsko

28.05.2022 17:14 Irsko dnes ohlásilo první případ nákazy opičími neštovicemi. Informovala o tom agentura Reuters.…

Řecko od ledna zabránilo asi 40 000 ilegálních přechodů z Turecka

28.05.2022 15:28 Řecko od začátku roku zabránilo na své pozemní hranici s Tureckem ilegálnímu přechodu asi 40.000…

Na večírku v USA se střílelo, žena útočníka zabila

28.05.2022 15:04 Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po…

Ukrajina na jaře osela o pětinu menší plochu než v loňském roce

28.05.2022 13:55 Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s…

Pyrotechnici čistí od munice oblíbené jezero u Kyjeva

28.05.2022 13:37 Ukrajinští pyrotechnici čistí před začátkem koupací sezony oblíbené jezero u Kyjeva od nevybuchlé…

Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v částech Pekingu

28.05.2022 12:40 Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v některých částech Pekingu. Jejich obyvatelé mohou přestat…

ON-LINE 94. den války: Ruská ofenziva na Donbasu pokračuje, ostřelování…

28.05.2022 11:45 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu…

Související:

Nejnovější