Čtyřicet slovenských policistů míří do Maďarska na ochranu hranic se Srbskem

Policie SR
Policie SR, foto: Adam Mráček / INCORP images
ČTK 20. října 2022 12:56
Sdílej:

Slovensko posílá 40 policistů do Maďarska na pomoc s ochranou jeho hranice se Srbskem, která je také vnější hranicí schengenského prostoru volného pohybu osob. Oznámil to dnes slovenský ministr vnitra Roman Mikulec.

Zopakoval, že řešením nelegální migrace je právě ochrana schengenských hranic a nikoliv kontroly na vnitřních hranicích bloku. Kvůli migraci kontroly na hranicích se Slovenskem dříve zavedly Česká republika a Rakousko.

"Od začátku říkáme, že řešením je ochrana vnější hranice, v tomto případě maďarsko-srbské," řekl Mikulec novinářům. Dodal, že slovenští policisté budou v Maďarsku pracovat ve smíšených policejních hlídkách s maďarskými kolegy. Podobné hlídky už dříve zřídila Budapešť s Bratislavou v maďarském vnitrozemí.

Slovensko prozatím počítá s tím, že jeho policisté zůstanou na maďarsko-srbské hranici dva měsíce.

Česko rozhodlo o dočasném obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem kvůli rostoucí migraci hlavně syrských uprchlíků. Kontroly začaly 29. září a byly už prodlouženy do 28. října. Český ministr vnitra Vít Rakušan dříve uvedl, že kontroly budu zřejmě pokračovat i po tomto termínu.

Mikulec také řekl, že čeští a slovenští policisté budou spolupracovat při přebírání migrantů. Slovenský ministr minulý týden kritizoval Česko za to, že podle něj nedodržovalo podmínky dohody ohledně předávaní migrantů na Slovensko; jeho český protějšek Rakušan v reakci tvrdil opak.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Selena Gomez

Trefa do černého. Nový produkt Seleny Gomez je skoro vyprodaný

Fanoušci zpěvačky Seleny Gomezové, která se proslavila hitem „Come and get it“, by si měli pospíšit. Její značka Rare Beauty přišla se svou první vůní, a už nyní se její limitované sady rychle vyprodávají.

Světové celebrity
Princ Andrew

Expartnerka prince Andrewa se rozhodla konkurovat Gwyneth Paltrow

Bývalá partnerka prince Andrewa, herečka a fotografka Koo Stark, se plánuje stát wellness guru a konkurovat tak Gwyneth Paltrow. Požádala o registraci své značky u Úřadu pro duševní vlastnictví ve Spojeném království, pod kterou chce prodávat různé produkty a služby od krystaloterapie přes tarotové karty až po kosmetiku.

Světové celebrity
Justin a Hailey Bieberovi

Drama u Bieberových: Hailey Justina špatně zvládá

Modelka a podnikatelka Hailey Bieber se na sociálních sítích svěřila s tím, že ji v posledních týdnech trápí zdravotní komplikace, které připisuje nadměrnému stresu. Dle jejích slov se u ní opět projevilo chronické kožní onemocnění – periorální dermatitida – a to v souvislosti s napjatou situací okolo finančních potíží jejího manžela Justina Biebera.

Světové celebrity
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo se na internetu postaral o pořádný rozruch

Pět měsíců před oznámením svého zasnoubení s Georginou Rodriguez vyvolal fotbalista Cristiano Ronaldo rozruch komentářem o svatbě. Legendární hráč, kterému je 40 let, a jeho partnerka, o devět let mladší modelka, jsou zasnoubeni po téměř deseti letech vztahu a po narození dvou dětí.