Další kandidaturu Bidena si nepřeje přes 70 procent Američanů

Více než 70 procent Američanů si nepřeje, aby se prezident Joe Biden v příštích volbách ucházel o znovuzvolení. Vyplývá to z průzkumu, který si u společnosti Harris a Harvardova politického institutu nechal vypracovat portál The Hill. Prezidentské volby se v USA budou konat v roce 2024.

Joe Biden

Zhruba 71 procent Američanů si myslí, že Biden by neměl usilovat o druhé funkční období, vyplynulo ze sondáže. Biden by se tak stal prvním prezidentem z Demokratické strany s jedním funkčním obdobím od dob Jimmyho Cartera, který prohrál volby v roce 1980.

Třetina respondentů se domnívá, že devětasedmdesátiletý Biden už je příliš starý - v době konání příštích prezidentských voleb mu bude 81 let. Dalších 45 procent respondentů uvedlo, že na tuto funkci nestačí. Bidenovo počínání v roli šéfa Bílého domu schvalovalo pouze 38 procent Američanů, což je nejméně od začátku jeho prezidentství.

Zprávy z Bílého domu naznačují, že Bidena začaly spekulace o jeho budoucnosti dráždit. Problém umocnila prudce rostoucí inflace, neúspěchy v zahraniční politice a potíže při schvalování zákonů, napsal list The Times.

"Prezident Biden by možná chtěl znovu kandidovat, ale voliči říkají 'ne' myšlence na druhé funkční období, protože odmítají jeho práci ve funkci prezidenta," uvedl šéf průzkumného týmu Mark Penn. "V demokratických prezidentských primárkách by pro něj hlasovalo pouze 30 procent demokratů," dodal.

Bidenovým demokratům navíc v nadcházejících listopadových volbách hrozí velké ztráty, strana by mohla přijít o těsnou většinu v obou komorách Kongresu. Kongres vedený republikány by prakticky znemožnil realizaci prezidentova programu, včetně reformy volebního systému.

Brzké oznámení o prezidentské kandidatuře podle některých médií zvažuje bývalý prezident Donald Trump, který je mezi řadovými členy své Republikánské strany stále velmi populární. Všeobecně se předpokládalo, že šestasedmdesátiletý Trump s rozhodnutím, zda bude znovu kandidovat, počká až po listopadových volbách.

Prezidentští kandidáti obvykle čekají s prohlášením až zhruba rok před volbami. Přesto někteří Trumpovi podporovatelé naléhají, aby potvrdil už v následujících týdnech, zda bude kandidovat.

Témata: Joe Biden | USA

Gazprom znovu zastaví dodávky plynu do EU. Jeho cena je rekordní

19.08.2022 21:53 Aktualizováno Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a…

Putin a Si Ťin-pching pojedou na summit G20 na Bali

19.08.2022 21:53 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se hodlají zúčastnit…

Američtí spisovatelé četli v New Yorku z díla Salmana Rushdieho

19.08.2022 21:46 V New Yorku se dnes sešli američtí spisovatelé a četli z díla svého kolegy Salmana Rushdieho, který…

Člena Islámského státu ze skupiny The Beatles v USA odsoudili na doživotí

19.08.2022 20:42 Soud v americké Alexandrii poslal na doživotí do vězení nejznámějšího člena Islámského státu (IS)…

Kvůli suchu, které trvá už dva roky, je na východě Afriky ohroženo hladem…

19.08.2022 20:11 Kvůli mimořádnému suchu, které trvá už dva roky, je na východě Afriky ohroženo hladem 22 milionů…

Putin a Macron spolu hovořili o situaci kolem Záporožské jaderné elektrárny

19.08.2022 18:19 Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem…

Scholz opět odmítl, že by měl vliv na daňové řízení s hamburskou bankou

19.08.2022 16:41 Aktualizováno Německý kancléř Olaf Scholz opět odmítl, že by jako někdejší starosta Hamburku měl jakýkoli vliv na…

Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině, řekl…

19.08.2022 16:31 Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině a tato zásada by měla být plně…

Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 občanů vylákaných podvodníky do Kambodže

19.08.2022 15:52 Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 svých občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny…

Dcera ruského politika z exilu: Diktatura padne, ve vlasti jsem nemohla…

19.08.2022 15:41 Dcera ruského politika, který navrhl poslat odpůrce války proti Ukrajině do Donbasu k odklízení…

Související:

Nejnovější