Další opatření dopadají na ruský a běloruský sport

Zatímco světová plavecká federace FINA ruské a běloruské závodníky nevyloučila, evropská tak učinila. Reprezentanti obou těchto zemí tak sice mohou jako neutrální závodit na mistrovství světa, ale například na srpnový evropský šampionát v plaveckých sportech do Říma pozváni nebudou.

Ilustrační foto

Vedení evropského plavání se rozhodlo respektovat doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který kvůli invazi na Ukrajinu vyzval k vyloučení všech sportovců a funkcionářů útočícího Ruska i spojeneckého Běloruska. Rozhodnutí oznámila federace LEN na svém webu. Týká se všech ruských a běloruských sportovců v různých plaveckých disciplínách i funkcionářů. Sankce jsou vyhlášeny na neurčitou dobu.

Zároveň se nebudou v Rusku ani Bělorusku do odvolání pořádat žádné akce pod hlavičkou LEN a nebudou sem ani přidělovány. LEN také podpoří aktivitu chorvatské federace pro synchronizované plavání a skoky do vody, která nabídla útočiště ukrajinským sportovcům i jejich rodinám. Budou moci trénovat a reprezentovat Ukrajinu na mezinárodních soutěžích.

Běloruské kluby i reprezentace musejí hrát domácí zápasy na neutrální půdě

Běloruské fotbalové kluby i reprezentace budou muset až do odvolání hrát domácí mezinárodní zápasy na neutrální půdě a bez diváků. V reakci na útok Ruska proti Ukrajině, na kterém má podle západních zemí běloruský režim podíl, o tom rozhodl výkonný výbor Unie evropských fotbalových asociací. UEFA o tom informovala na svém webu.

UEFA už na začátku týdne vyřadila ruské kluby i reprezentace ze všech jejích soutěží. V případě Běloruska k tak razantnímu kroku nesáhla a jeho týmy v soutěžích zatím ponechala. UEFA zároveň uvedla, že situaci bude nadále sledovat.

Témata: Rusko | Bělorusko | fotbal | plavání

Související:

Nejnovější