Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně.
Trump byl označen za vítěze v Arizoně v sobotu večer místního času, informovala AP. Stalo se tak poté, co přišla nová data z některých volebních okrsků. Celkový vítěz voleb navýšil vedení a rozdíl v počtu hlasů, který činí asi 185 tisíc hlasů, se dostal mimo dosah viceprezidentky Kamaly Harrisové.
Republikánský kandidát tak získal všech sedm nerozhodnutých států, kde se doopravdy rozhodovalo o výsledku prezidentských voleb, upozornila agentura. Aktuální stav na hlasy volitelů je 312 ku 226 pro Trumpa. Uchazeči o post hlavy státu musí získat nejméně 270 volitelů.
V Arizoně před čtyřmi lety těsně zvítězil úřadující prezident Joe Biden. Tentokrát vede Trump o pět procentních bodů nad svou soupeřkou. Sčítání hlasů stále pokračuje.
Média mezitím řeší, jaká bude Trumpova agenda po návratu do Bílého domu. Spolupracovníci zvoleného amerického prezidenta již připravují exekutivní příkazy, které mají vést k opětovnému odstoupení Spojených států amerických od Pařížské klimatické dohody. Informoval o tom americký deník New York Times.
Členové týmu také podle deníku připravují jiné příkazy, které povedou ke zmenšení některých chráněných území za účelem umožnit další těžbu nerostných surovin. Očekává se, že Trump také zastaví povolení nových exportů zkapalněného plynu na trhy v Asii a Evropě a zruší výjimku, která umožňuje Kalifornii a dalším státům mít striktnější pravidla ohledně znečištění.
Trump již jednou odstoupení Spojených států od Pařížské klimatické dohody zrealizoval. Už v srpnu 2017 během prvního prezidentského mandátu avizovala jeho administrativa, že USA od dokumentu odstoupí. Mohlo se tak však stát až po třech letech platnosti v listopadu 2019.
Americká vláda od dohody oficiálně odstoupila 4. listopadu 2020. Trump však o den dříve prohrál ve volbách s Joem Bidenem, který v první den svého funkčního období, tedy 20. ledna 2021, podepsal exekutivní příkaz o opětovném přistoupení.
Americký prezident Donald Trump ocenil informaci, že slavný herec George Clooney přijal francouzské občanství. Trump kritizuje Clooneyho, jenž v poslední prezidentské volbě podporoval jeho soupeře, opakovaně.
Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala.
Vánočního dárku, o jaký nestáli, se dočkalo několik členů činoherního souboru Slovenského národního divadla (SND) v čele s půvabnou Táňou Pauhofovou. Divadlo propustí pět herců, kteří se nebojí kritizovat kontroverzní ministryni kultury Martinu Šimkovičovou.
Nový rok se nese také ve znamení politických projevů. Ještě před prezidentem Petrem Pavlem zveřejnil svou řeč k národu nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Zmínil, že chce, aby vláda řešila problémy obyčejných lidí, které zároveň vyzval k tomu, aby byli na Česko hrdí.
Novoroční oslavy se v Evropě neobešly bez tragédie. Desítky lidí přišly o život při nočním požáru v baru ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana. Přesný počet obětí není znám ani po policejní tiskové konferenci. Dalších nejméně sto osob utrpělo zranění.
Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas.
Karlos Vémola nebude na závěr letošního roku vzpomínat v dobrém. Těsně před Vánoci ho sebrali policisté, když se chystal na operační zákrok. Tomu se konečně podrobil až v úterý. Nyní už je zpátky v areálu věznice, ale má to háček. Po operaci je pod dohledem lékařů.
Česko má za sebou úvodní hodiny ledna 2026, který má přinést počasí obvyklé pro tento kalendářní měsíc. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Prokletí rodiny Kennedyových zřejmě trvá i v současnosti. Ve věku pouhých 35 let zemřela Tatiana Schlossbergová, vnučka někdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho. Informovala o tom britská stanice BBC.
Česko se v právě končícím roce dočkalo nového premiéra. Stal se jím Andrej Babiš (ANO), který však musel nejprve veřejnosti vysvětlit, jak vyřeší svůj střet zájmů. Předseda vlády nyní ozřejmil, co bude s jeho firmami. Do nově vytvořeného fondu totiž nemíří všechny.
Silvestr je tradičně i dnem, kdy mezi sebou o diváky bojují tři velké tuzemské televize. Prima tentokrát nasadí těžký kalibr. Do jednoho z jejích pořadů totiž dorazila legendární herečka Jiřina Bohdalová, která i v 94 letech udivuje svou vitalitou.
Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.