Pokračující vysoký růst nákladů veřejného zdravotního pojištění může podle Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) při konečném vypořádání nákladů v letech 2023 a 2024 ovlivnit schopnost pojišťoven platit péči. Svaz to dnes uvedl v tiskové zprávě. V letošním roce výdaje příjmy převyšují, pokryjí se z rezerv.
Náklady veřejného zdravotního pojištění budou příští rok podle odhadů ministerstva zdravotnictví činit 471,7 miliardy Kč, příjmy 432 miliard Kč.
Konečné vypořádání plateb za daný rok zdravotní pojišťovny uzavírají v polovině roku následujícího, rok 2022 tak bude vypořádaný v létě 2023. "Pro rok 2022 už výdaje převyšují příjmy systému, nicméně budou pokryty z rezerv pojišťoven. Při přiměřeném nárůstu výběru pojistného lze takto pokrýt i rok 2023. Konečné vypořádání roku 2023 a rok 2024 se ale při tomto trendu již může dotknout platební schopnosti některých nebo spíš většiny pojišťoven," uvedl svaz, ve kterém je sdruženo šest menších zdravotních pojišťoven kromě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).
V letech 2020 a 2021, kdy zdravotnictví zásadně ovlivnila epidemie koronaviru, stouply náklady systému o téměř 100 miliard korun. Podle svazu pojišťoven ale v systému zůstaly a spolu s dalším meziročním navyšováním vytvořily u poskytovatelů zdravotní péče rezervu.
"Když srovnáme vývoj nákladů ve zdravotnictví v letech 2019 až 2022, tak i při započtení letošní extrémní inflace rostly náklady veřejného zdravotního pojištění skoro dvakrát tolik," uvedl prezident SZP Ladislav Friedrich. Klienty pojišťoven sdružených ve svazu je asi 40 procent populace, ostatní jsou u VZP.
Platby pojišťoven se podle něj v době epidemie o náklady, které přinesl zdravotnímu systému covid-19 navýšily, ale po opadnutí jejich nejhorších vln už se o ně nesnížily. "Takovou dynamiku si systém nemůže příjmově dovolit. Buď se pro rok 2023 růst zpomalí na zvladatelných pět až šest procent, nebo bude muset koncem roku 2023 přijít mimořádné navýšení příjmů od státu nebo od pojištěnců. Tím by celý smysl úpravy automatické valorizace platby státu padl," dodal.
Systém automatické valorizace plateb státu do systému veřejného zdravotního pojištění za děti, seniory nebo nezaměstnané, letos schválila vláda. Počítá s navázáním plateb na inflaci a růst reálné mzdy. Příští rok by měl být 1878 korun měsíčně, celkově za 5,9 milionu státních pojištěnců asi 140 miliard korun.
Odbory volají po zvýšení tarifních platů zdravotníků o 15 procent právě kvůli pokračující vysoké inflaci. Vláda ale slíbila navýšení o deset procent jen policistům, hasičům a vojákům. Podobně na vysoké náklady, zejména na energie, upozorňují i nemocnice nebo výrobci léků či zdravotnických prostředků.
Podle Fridricha je ale inflace jen jedním z parametrů, podle kterého pojišťovny plán nákladů pro příští rok stanoví. "Tím klíčovým by mělo být komplexní posouzení dopadů všech plánovaných změn pro další rok a jejich korekce s ohledem na udržitelný vývoj zůstatků na fondech zdravotních pojišťoven. Tedy střednědobá ufinancovatelnost celého systému," dodal.
Královna Alžběta II. měla před svou smrtí v září 2022 jedno velké poslední přání. Podle nové biografie Roberta Hardmana s názvem Elizabeth II: In Private. In Public. The Inside Story si panovnice vroucně přála strávit léto na zámku Balmoral se všemi svými pravnoučaty, a to včetně dětí prince Harryho a Meghan Markle.
Americký rapper Kanye West, v současnosti vystupující pod jménem Ye, měl být hlavní hvězdou letošního ročníku londýnského festivalu Wireless. Podle dostupných informací webu Mirror mu pořadatelé za tři vystoupení nabídli závratných 11 milionů liber (přibližně 15 milionů dolarů). Celá akce však skončila fiaskem, když britské ministerstvo vnitra v pondělí rapperovi zamítlo vstup do země s odůvodněním, že jeho přítomnost by nebyla v zájmu veřejného blaha.
Manžel britské glamour modelky Katie Price, podnikatel Lee Andrews, opět rozvířil vody mediálního světa svým nejnovějším ambiciózním prohlášením. Tentokrát tvrdí, že podal nabídku na odkoupení většinového podílu v prestižním fotbalovém klubu Chelsea FC. Klub z anglické Premier League v současnosti vlastní konsorcium BlueCo pod vedením amerického miliardáře Todda Boehlyho, které jej v roce 2022 pořídilo za rekordních 4,25 miliardy liber.
Víkend, který právě začíná, sice nebude tak teplý jako předchozí velikonoční, ale předpověď alespoň slibuje výrazně lepší počasí než v pátek. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Česku i na Slovensku je ostře sledovanou kauzou rozpad manželství Karlose Vémoly a jeho ženy Lely. Dvojice ho oznámila před Velikonocemi, takže jde stále o čerstvou záležitost. Pravdou ale je, že se k dramatu delší dobu schylovalo.
I v dubnu by hnutí ANO jasně vyhrálo v případných sněmovních volbách, ale ve Sněmovně by mělo o jednoho partnera méně. Poslanecká křesla by si rozdělilo jen pět uskupení, Motoristé by neuspěli. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS pro web novinky.cz.
Politické diskuze na internetu jsou někdy velmi vášnivé. Slavný režisér Jan Hřebejk se rozhodl zastat prezidenta Petra Pavla, když naznačil, že vlastně neexistuje důvod ho kritizovat. Otřel se při té příležitosti o poslance Filipa Turka (Motoristé), který si to nenechal líbit.
Výjimečného dárku k narozeninám se dočkala Michaela Kuklová. Sice ji známe především jako herečku, ale středeční oslavenkyně je ve volném čase nadšenou malířkou. A právě k tomuto jejímu koníčku se dárek váže.
Hodně se napsalo o přítomnosti Leonarda DiCapria v Česku, kde se slavný herec ocitl kvůli natáčení nového filmu. Lidé se na sociálních sítích snažili jiným namluvit, jak ho potkali. Teď už by takovým nikdo věřit neměl. Natáčení u nás totiž vyvrcholilo.
Po hvězdných účastnících a porotě přichází čas profesionálních tanečníků. StarDance v pátek odhalila jméno prvního z nich, ale zatím neprozradila, s kým bude dotyčná osoba tančit na parketu před televizními kamerami.
Ve věku 75 let zemřel známý polárník Miroslav Jakeš. Tělo dobrodruha se našlo v ledovcové trhlině na Špicberkách, oznámil to úřad zdejšího guvernéra. Jakeš se proslavil například tím, že v roce 1993 jako první český občan dosáhl na lyžích severního pólu.
Jsou lidé, kteří neradi přiznávají, že se mýlí. Agátě Hanychové se v jednom ohledu stalo, že nedělala správnou věc. Otcové jejích dětí ji na to přitom upozorňovali. V čem jim nakonec musela dát za pravdu?