Pět lidí, včetně policisty mimo službu a 16letého chlapce, bylo zabito při střelbě ve městě Raleigh ve státě Severní Karolína na jihovýchodě Spojených států. Nejméně dva další lidé jsou zraněni. Dnes policie oznámila, že pachatelem je 15letý chlapec, který je nyní v nemocnici v kritickém stavu. Prezident Joe Biden se podobně jako v předchozích případech střelby vyslovil pro zákaz útočných zbraní.
Střelba v rezidenční části města Raleigh začala ve čtvrtek večer místního času (v noci na dnešek SELČ). Následovalo rozsáhlé pátrání po útočníkovi, které část metropole Severní Karolíny uzavřelo. Pachatel podle policejní ředitelky začal na lidi střílet na cestě pro pěší. Zatčen byl podle policie v domě poté, co několik hodin unikal policii. Možný motiv úřady nesdělily.
"To stačí," uvedl dnes k případu Biden. "Byli jsme zarmouceni a modlili jsme se s příliš velkým počtem rodin, které musely unést to hrozné břemeno hromadné střelby," uvedl Biden v prohlášení. Vyslovil se v něm rovněž opět pro zákaz útočných zbraní. Biden se dlouhodobě zasazuje o zákaz poloautomatů, ale naráží na vytrvalý odpor republikánů.
"Musíme toto nesmyslné násilí v Americe zastavit," prohlásila starostka města Mary-Ann Baldwinová na tiskové konferenci. Guvernér Roy Cooper střelbu v Raleighu označil za noční můru a nesmyslný a pobuřující násilný čin. Policie nejprve podezřelého popsala jako mladistvého bělocha. Jeho věk oznámila až později. Zatčen byl podle stanice WTVD, zpravodajské pobočky ABC News, v garáži.
Dva lidé, včetně jednoho policisty, byli podle AP převezeni do nemocnice. Policista byl propuštěn, ale druhý zraněný je v kritickém stavu.
Patnáctiletý střelec patří k nejmladším pachatelům podobných útoků ve Spojených státech. Teenagerů, kteří zaútočili na školy, ale bylo v nedávné minulosti víc. Například pachatelům jednoho z nejznámějších školních masakrů v USA na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton ve státě Colorado z dubna 1999, kdy zemřelo 15 lidí včetně obou útočníků, bylo 17 a 18 let.
Deset obětí měla střelba v jedné ze tříd střední školy v texaském městě Santa Fe, kde vraždil sedmnáctiletý student (svůj čin přežil, nyní je v psychiatrické léčebně). A dokonce jen 16 let bylo pachateli útoku v indiánské rezervaci v Red Lake ve státě Minnesota, při kterém v březnu 2005 zemřelo devět lidí a útočník.
Ve Spojených státech se podle agentury AP ve čtvrtek jednalo o 25. hromadnou vraždu v letošním roce definovanou v databázi jako vraždu se čtyřmi a více zastřelenými vyjma pachatele. Podle webu Gun Violence Archive bylo při střelbách v USA letos zabito přes 34.000 lidí.
Po devíti letech vztahu oznámili Katy Perry a Orlando Bloom definitivní rozchod. Potvrdili tak spekulace, které v posledních měsících vířily sociálními sítěmi i titulními stránkami bulvárních médií. Dvojice, která vychovává čtyřletou dceru Daisy, uvedla, že jejich vztah se v posledních měsících transformoval především na roli společných rodičů.
Když jde o sportovní rivalitu, princ William a princezna Kate se rozhodně nešetří. A jak se zdá, pokud se manželé utkají v tenisu, výsledek bývá jasný: vítězkou je téměř vždy Kate Middleton.
Sharon Osbourne zveřejnila znepokojivou zprávu o zdravotním stavu svého manžela Ozzyho Osbourna v době, kdy se kapela Black Sabbath připravuje na svůj definitivně poslední koncert. Legendární průkopníci metalové hudby naposledy vystoupí dnes na stadionu Villa Park v Birminghamu.
Na červený koberec karlovarského festivalu dorazila skutečná hollywoodská legenda. Osmiletý oscarový herec Michael Douglas vystoupil z tmavého vozu v bílé košili, béžovém saku a černých džínách – a okamžitě zaujal svou přirozeností i energií.
Britský princ Harry je podle královské komentátorky Esther Krauke „zcela pod pantoflem“ své manželky Meghan Markle, a podle ní si to dobře uvědomuje i jeho otec, král Karel III. Komentátorka se tak vyjádřila k dalším výrokům a spekulacím, které se opět vynořily ohledně vztahu Sussexů a britské královské rodiny.
Bývalá česká topmodelka Hana Soukupová (39), kterou si mnozí pamatují jako „nahou dívku z reklamy na minerálku“, prožívá zásadní životní obrat. Po téměř dvaceti letech skončilo její manželství s americkým investorem Drewem Aaronem. Rozvod je už nějakou dobu uzavřený, ale rozdělení společného jmění vyvolalo pozornost – ve hře je totiž majetek v hodnotě přes půl miliardy korun.
Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.
Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.
Americká zpěvačka Katy Perry a britský herec Orlando Bloom potvrdili, že se rozešli. Po téměř deseti letech vztahu a šesti letech od zasnoubení nyní pár vydal společné prohlášení, v němž oznámil, že se nadále budou soustředit na společnou výchovu své čtyřleté dcery Daisy Dove.
Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.